Kış Lastiği Zorunluluğu 1 Nisan 2016’da Sona Eriyor

kış lastiğiSürücülerin kış ayları boyunca uymak zorunda oldukları kış lastiği uygulaması 1 Nisan 2016 tarihi itibari ile sona eriyor. Bu tarihten sonra sürücüler araçlarında yaz lastiklerini kullanabilecekler. Ancak LASİD ( Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği), araç sahiplerine önemli bir uyarıda bulunarak kış lastiğinden, yaz lastiğine geçiş sürecinde bulundukları bölgedeki hava sıcaklığı değerlerine dikkat etmeleri konusunda çağrıda bulundu.     

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Kış aylarının zorlu sürüş koşullarında daha iyi yol tutuşu ve kısa fren mesafesindeki etkisi ile güvenli bir yolculuk için kullanılması zorunlu hale getirilen kış lastiği uygulaması, 1 Nisan’da sona erecek. Ancak uzmanlar araç sahiplerini, yaz lastiğine geçiş yaparken öncelikli olarak zorunluluğun bitiş tarihi yerine, bulundukları bölgenin hava koşullarını göz önünde bulundurmaları gerektiğini belirtiyorlar.

 

Sıcaklık Değerlerine Dikkat

Yaz lastiğine geçiş hakkında açıklamalarda bulunan LASİD Genel Sekreteri Bahadır Ünsal, “+7 derecenin altındaki sıcaklık değeri” ifadesinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, güvenli bir sürüş için sürücülerin kış lastiği zorunluluğunun yasal bitiş tarihini değil, bulundukları bölgedeki sıcaklık değerinin +7 derecenin üzerinden olup olmadığını dikkate almalarını gerektiğini söyledi.

Ünsal, hava koşullarının +7 derecenin altında olduğu yerlerde kış lastiği kullanımının devam etmesi gerektiğinin altını çizerek, sıcaklık değerinin kimi zaman mevsim normallerinin altında seyredebildiği konusunda hatırlatmalarda bulundu.

 

Kış Lastiği, Yaz Koşullarına Uygun Değil

Türkiye’deki kış lastiği kullanımın her geçen yıl daha da arttığını ifade eden Ünsal, zorunlu olmamasına rağmen binek araçlarda da kış lastiğinin git gide yaygınlaştığını söyledi. Kış lastiklerinin +7 derecenin üstündeki hava koşullarına uygun olmadığının altını çizen Ünsal, sıcaklık değerlerinin yükselmesiyle beraber sürücülerin yaz lastiğine geçmeleri gerektiğini belirterek, kış lastiklerini ise önerilen koşullarda saklamaları tavsiyesinde bulundu.  Kış lastiğinin detaylı açıklamasına ve neden kullanılması gerektiğine “Neden kar lastiği kullanmalıyız?” başlıklı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

 

Kasko Avantajlarından Yararlanın

Sürücüler uygun yol sürüşü ve güvenliği için gereken önlemleri almaya çalışsalar da bazı talihsizlikler beklenmedik kaza veya arızalara sebep olabiliyor. Bu gibi durumlar karşısında hızlı bir teknik servis hizmeti ve ortaya çıkan hasarın karşılanması için kasko büyük önem taşıyor. Siz de bu gibi riskler karşısında hem aracınızı, hem de bütçenizi güvence altına almak istiyorsanız, hemen kasko hesaplama ile ya da 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak kasko teklifi alın, aracınız için en iyi poliçeye, en iyi fiyat garantisi ile sahip olun.

Benzer İçerikler

Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Ekim 2017 Sonuçları

Trafik Sigortası Primleri Ekim Ayında Ocak Ayına Göre 42 Puan Geriledi

Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi ekim ayı verilerine göre yılbaşından bu yana trafik sigortası...primleri 42 puan, kasko primleri ise ekim ayında ocak ayına göre 11 puan geriledi.

Türkiye’nin ilk ve en büyük sigorta...platformu Sigortam.net, kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi ortaya koyan Kasko ve Trafik Sigortası...Endeksi’nin ekim ayı verilerini açıkladı. Otomobillere sunulan tekliflerin ağırlıklı ortalamasını gösteren endekse...göre, 2017 başında baz 100 olan kasko sigortası endeksi ekim ayında 11 puan kaybederek 89’a geriledi. Trafik sigortasında ise...yılbaşında 100 olan endeks 42 puan gerileyerek ekim ayında 58 oldu. Sigortam.net CEO’su Tahsin Gürdoğan, endeks...sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, “İlk olarak ağustos sonuçlarını açıkladığımız Sigortam.net Kasko ve Trafik...Sigortası Endeksi ile araç sahiplerine otomobil sigortalarındaki genel seyre ilişkin bilgi sunmayı sürdürüyoruz. Buna göre bu...yılın ocak ayında ortalama 1.337 TL olan trafik sigortası primleri Ekim 2017 itibariyle 42 puanlık bir düşüş gösterdi ve 782...TL’ye geriledi. Genel eğilime bakacak olursak trafik sigortası primlerinin nisan ayındaki yeni tavan fiyat uygulamasının ardından...keskin bir düşüş gösterdiğini, sonrasında yatay bir seyir izlediğini söyleyebiliriz. Kasko primlerinin ortalaması ise Ocak...2017’de 2.148 TL iken Ekim 2017’de 1.921 TL olarak gerçekleşti. Burada da 11 puanlık bir düşüşten söz edebiliriz. Sigortam.net...olarak araç sahiplerine sigorta yaptırmanın en kolay, en hızlı ve en uygun fiyatlı yolunu sağlarken; sahip olduğumuz büyük veriyi...hizmetlerine sunmayı sürdüreceğiz. Hasar anında olduğu kadar doğru bilgi ihtiyacı konusunda da her zaman müşterilerimizin...yanındayız” diye konuştu. Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ne göre bu yılın ocak ayından bu yana otomobillerde...
kasko ve...trafik sigortası primlerindeki değişimi gösteren grafik şöyle: