Kış Lastiği Zorunluluğu 1 Nisan 2016’da Sona Eriyor

kış lastiğiSürücülerin kış ayları boyunca uymak zorunda oldukları kış lastiği uygulaması 1 Nisan 2016 tarihi itibari ile sona eriyor. Bu tarihten sonra sürücüler araçlarında yaz lastiklerini kullanabilecekler. Ancak LASİD ( Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği), araç sahiplerine önemli bir uyarıda bulunarak kış lastiğinden, yaz lastiğine geçiş sürecinde bulundukları bölgedeki hava sıcaklığı değerlerine dikkat etmeleri konusunda çağrıda bulundu. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Kış aylarının zorlu sürüş koşullarında daha iyi yol tutuşu ve kısa fren mesafesindeki etkisi ile güvenli bir yolculuk için kullanılması zorunlu hale getirilen kış lastiği uygulaması, 1 Nisan’da sona erecek. Ancak uzmanlar araç sahiplerini, yaz lastiğine geçiş yaparken öncelikli olarak zorunluluğun bitiş tarihi yerine, bulundukları bölgenin hava koşullarını göz önünde bulundurmaları gerektiğini belirtiyorlar.

 

Sıcaklık Değerlerine Dikkat

Yaz lastiğine geçiş hakkında açıklamalarda bulunan LASİD Genel Sekreteri Bahadır Ünsal, “+7 derecenin altındaki sıcaklık değeri” ifadesinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, güvenli bir sürüş için sürücülerin kış lastiği zorunluluğunun yasal bitiş tarihini değil, bulundukları bölgedeki sıcaklık değerinin +7 derecenin üzerinden olup olmadığını dikkate almalarını gerektiğini söyledi.

Ünsal, hava koşullarının +7 derecenin altında olduğu yerlerde kış lastiği kullanımının devam etmesi gerektiğinin altını çizerek, sıcaklık değerinin kimi zaman mevsim normallerinin altında seyredebildiği konusunda hatırlatmalarda bulundu.

 

Kış Lastiği, Yaz Koşullarına Uygun Değil

Türkiye’deki kış lastiği kullanımın her geçen yıl daha da arttığını ifade eden Ünsal, zorunlu olmamasına rağmen binek araçlarda da kış lastiğinin git gide yaygınlaştığını söyledi. Kış lastiklerinin +7 derecenin üstündeki hava koşullarına uygun olmadığının altını çizen Ünsal, sıcaklık değerlerinin yükselmesiyle beraber sürücülerin yaz lastiğine geçmeleri gerektiğini belirterek, kış lastiklerini ise önerilen koşullarda saklamaları tavsiyesinde bulundu. Kış lastiğinin detaylı açıklamasına ve neden kullanılması gerektiğine “Neden kar lastiği kullanmalıyız?” başlıklı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

 

Kasko Avantajlarından Yararlanın

Sürücüler uygun yol sürüşü ve güvenliği için gereken önlemleri almaya çalışsalar da bazı talihsizlikler beklenmedik kaza veya arızalara sebep olabiliyor. Bu gibi durumlar karşısında hızlı bir teknik servis hizmeti ve ortaya çıkan hasarın karşılanması için kasko büyük önem taşıyor. Siz de bu gibi riskler karşısında hem aracınızı, hem de bütçenizi güvence altına almak istiyorsanız, hemen kasko hesaplamaile ya da 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak kasko teklifi alın, aracınız için en iyi poliçeye, en iyi fiyat garantisi ile sahip olun.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL