Kış Lastiğinizi Hazırlamayı Unutmayın!

Kış mevsimine az bir süre kala kış lastiklerinin da hazırlıkları başlıyor. Kimi sürücüler bile hala kış lastiğinin öneminin farkında değil. Lastikler hayati risk açısından etkili rol üstlenirken, bu konuya hala gereken hassasiyetin gösterilmemesi trafikteki tüm sürücüleri yakından etkiliyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü bu kapsamda kış lastiğini 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında takmayı zorunlu tutmuştu. Şuan için sadece ticari araçlar için mecburi olan bu uygulama geçen yıl otomobillere de zorunlu tutulmuştu.

Özellikle İstanbul’da yaygın olan bir görüş; bu şehirde fazla kar yağmadığı için kış lastiğinin gerek olmamasıdır. Halbuki kış lastiği takmak sadece karda değil soğuk havalarda da gereklidir. Kış lastiği soğuk havalara özel olarak üretilmiştir. Yaz lastikleri hava sıcaklarının düştüğü zamanlarda esnekliğini kaybettikleri için yola tutunma becerisi de oldukça azalır. Fakat kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, karda yüksek performans gösterir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Kazaların kış aylarında yaz aylarına göre daha fazla yaşanıyor olması araştırmalarla kanıtlanmıştır. Dolayısıyla güvelik önlemlerinin kış daha fazla arttırılması gerekir. Kışın en çok yaşanan arızaları öğrenmek için “Kış Kazaları ve Arızaları” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kış Lastiğini Doğru Seçmenin 5 Yolu
 

 1. Aracınıza uygun lastik boyutunu seçmeniz gerekir. Yanlış ebatlar aracın yoldaki hakimiyetini engeller.
   
 2. Lastiklerin dış derinlikleri de önemlidir. 3 mm derinliğin altındaki lastikler aracın performansını düşürür.
   
 3. Lastiğin üretim bilgisine ay ve yıl olarak mutlaka dikkat etmelisiniz. Ayrıca garanti bilgisi de kontrol edilmeli, şartları incelenmelidir.
   
 4. İyi bir kış lastiği satın almak için; yakıt tüketimini azaltan, yola iyi tutunan ve gürültü seviyesi normal özellikteki lastikleri seçmelisiniz.
   
 5. Ucuz lastikleri seçmek yerine testleri yapılmış kaliteli lastikleri seçmek gerekir. Tam tersi durumda risk almanın yanında ödeyeceğiniz bedeller de daha fazla olabilir.

Konuyla ilgili “Kış Lastiği Seçimi Nasıl Olmalıdır?” yazımızdan da bilgi alabilirsiniz. Kış lastiklerinde önemli olan bir konuda nasıl muhafaza edilmesi gerektiğidir. Bununla ilgili detaylı bilgiye “Kış Lastiklerinizi Koruyun” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Olası risklere karşı kış lastiğinizi hazırladığınız gibi, risk durumunda yaşanacak masrafları da güvence altına alabilmeniz için kasko sigortası yaptırmanız gerekir. En uygun araba kasko fiyatları ise Sigortam.net üzerinden yapacağınız araba sigortası sorgulaması işlemiyle çok kolaydır. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak da 7/24 sigorta satın almanın mümkündür.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL