Kış Lastiğinizi Hazırlamayı Unutmayın!

Kış mevsimine az bir süre kala kış lastiklerinin da hazırlıkları başlıyor. Kimi sürücüler bile hala kış lastiğinin öneminin farkında değil. Lastikler hayati risk açısından etkili rol üstlenirken, bu konuya hala gereken hassasiyetin gösterilmemesi trafikteki tüm sürücüleri yakından etkiliyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü bu kapsamda kış lastiğini 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında takmayı zorunlu tutmuştu. Şuan için sadece ticari araçlar için mecburi olan bu uygulama geçen yıl otomobillere de zorunlu tutulmuştu.

Özellikle İstanbul’da yaygın olan bir görüş; bu şehirde fazla kar yağmadığı için kış lastiğinin gerek olmamasıdır. Halbuki kış lastiği takmak sadece karda değil soğuk havalarda da gereklidir. Kış lastiği soğuk havalara özel olarak üretilmiştir. Yaz lastikleri hava sıcaklarının düştüğü zamanlarda esnekliğini kaybettikleri için yola tutunma becerisi de oldukça azalır. Fakat kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, karda yüksek performans gösterir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Kazaların kış aylarında yaz aylarına göre daha fazla yaşanıyor olması araştırmalarla kanıtlanmıştır. Dolayısıyla güvelik önlemlerinin kış daha fazla arttırılması gerekir. Kışın en çok yaşanan arızaları öğrenmek için “Kış Kazaları ve Arızaları” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kış Lastiğini Doğru Seçmenin 5 Yolu
 

 1. Aracınıza uygun lastik boyutunu seçmeniz gerekir. Yanlış ebatlar aracın yoldaki hakimiyetini engeller.
   
 2. Lastiklerin dış derinlikleri de önemlidir. 3 mm derinliğin altındaki lastikler aracın performansını düşürür.
   
 3. Lastiğin üretim bilgisine ay ve yıl olarak mutlaka dikkat etmelisiniz. Ayrıca garanti bilgisi de kontrol edilmeli, şartları incelenmelidir.
   
 4. İyi bir kış lastiği satın almak için; yakıt tüketimini azaltan, yola iyi tutunan ve gürültü seviyesi normal özellikteki lastikleri seçmelisiniz.
   
 5. Ucuz lastikleri seçmek yerine testleri yapılmış kaliteli lastikleri seçmek gerekir. Tam tersi durumda risk almanın yanında ödeyeceğiniz bedeller de daha fazla olabilir.

Konuyla ilgili “Kış Lastiği Seçimi Nasıl Olmalıdır?” yazımızdan da bilgi alabilirsiniz. Kış lastiklerinde önemli olan bir konuda nasıl muhafaza edilmesi gerektiğidir. Bununla ilgili detaylı bilgiye “Kış Lastiklerinizi Koruyun” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Olası risklere karşı kış lastiğinizi hazırladığınız gibi, risk durumunda yaşanacak masrafları da güvence altına alabilmeniz için kasko sigortası yaptırmanız gerekir. En uygun araba kasko fiyatları ise Sigortam.net üzerinden yapacağınız araba sigortası sorgulaması işlemiyle çok kolaydır. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak da 7/24 sigorta satın almanın mümkündür.

Benzer İçerikler

Aksigorta Tam Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar

Aksigorta Tam Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar

Hasar durumunda sorun yaşamamanız için...aşağıdakileri mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A) Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli...yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama...yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel...Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak...bulunup, bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır. -Toprak kayması -Fırtına -Yıldırım -Kullanım...ve gelir kaybı -Yurtdışı (Seçimli) -0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek Teminatlar

Yeni...Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek...teminatlar: -3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan hareketler -Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı,...parlayıcı maddeler, (Seçimli) -Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu çalınma, -Kemirgen ve hayvanların verdiği...zararlar* *Kemirgen hayvanlar tarafından verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A)...Yedek Parça Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça...tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir....Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler ödenmez.

B) Cam Hasar...Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam servislerine gidilmesi durumunda hasar bedelinin % 20 lik kısmı (...150 TL den az olmamak kaydı ile) sigortalı tarafından karşılanacaktır.

C) Servis Uygulaması

Onarım...sigortacının anlaşmalı olduğu serviste yapılır.

D) Rayiç Değer Belirleme Uygulaması

Şirket tarafından...internet üzerinden araç satışı yapan sitelerden veya yetkili/özel satıcılardan alınacak en az 3 teklifin...ortalaması piyasa rayici olarak belirlenir.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL