444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kış Lastiğinizi Hazırlamayı Unutmayın!

Kış mevsimine az bir süre kala kış lastiklerinin da hazırlıkları başlıyor. Kimi sürücüler bile hala kış lastiğinin öneminin farkında değil. Lastikler hayati risk açısından etkili rol üstlenirken, bu konuya hala gereken hassasiyetin gösterilmemesi trafikteki tüm sürücüleri yakından etkiliyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü bu kapsamda kış lastiğini 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında takmayı zorunlu tutmuştu. Şuan için sadece ticari araçlar için mecburi olan bu uygulama geçen yıl otomobillere de zorunlu tutulmuştu.

Özellikle İstanbul’da yaygın olan bir görüş; bu şehirde fazla kar yağmadığı için kış lastiğinin gerek olmamasıdır. Halbuki kış lastiği takmak sadece karda değil soğuk havalarda da gereklidir. Kış lastiği soğuk havalara özel olarak üretilmiştir. Yaz lastikleri hava sıcaklarının düştüğü zamanlarda esnekliğini kaybettikleri için yola tutunma becerisi de oldukça azalır. Fakat kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, karda yüksek performans gösterir.

 

Kazaların kış aylarında yaz aylarına göre daha fazla yaşanıyor olması araştırmalarla kanıtlanmıştır. Dolayısıyla güvelik önlemlerinin kış daha fazla arttırılması gerekir. Kışın en çok yaşanan arızaları öğrenmek için “Kış Kazaları ve Arızaları” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kış Lastiğini Doğru Seçmenin 5 Yolu
 

 1. Aracınıza uygun lastik boyutunu seçmeniz gerekir. Yanlış ebatlar aracın yoldaki hakimiyetini engeller.
   
 2. Lastiklerin dış derinlikleri de önemlidir. 3 mm derinliğin altındaki lastikler aracın performansını düşürür.
   
 3. Lastiğin üretim bilgisine ay ve yıl olarak mutlaka dikkat etmelisiniz. Ayrıca garanti bilgisi de kontrol edilmeli, şartları incelenmelidir.
   
 4. İyi bir kış lastiği satın almak için; yakıt tüketimini azaltan, yola iyi tutunan ve gürültü seviyesi normal özellikteki lastikleri seçmelisiniz.
   
 5. Ucuz lastikleri seçmek yerine testleri yapılmış kaliteli lastikleri seçmek gerekir. Tam tersi durumda risk almanın yanında ödeyeceğiniz bedeller de daha fazla olabilir.

Konuyla ilgili “Kış Lastiği Seçimi Nasıl Olmalıdır?” yazımızdan da bilgi alabilirsiniz. Kış lastiklerinde önemli olan bir konuda nasıl muhafaza edilmesi gerektiğidir. Bununla ilgili detaylı bilgiye “Kış Lastiklerinizi Koruyun” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Olası risklere karşı kış lastiğinizi hazırladığınız gibi, risk durumunda yaşanacak masrafları da güvence altına alabilmeniz için kasko sigortası yaptırmanız gerekir. En uygun araba kasko fiyatları ise Sigortam.net üzerinden yapacağınız araba sigortası sorgulaması işlemiyle çok kolaydır. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak da 7/24 sigorta satın almanın mümkündür.


Benzer İçerikler

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kasko değeri nasıl hesaplandığı ve neler için gerekli olduğu konusunda bilgi edinmek için makalemizi okuyun.

Devamını Oku

Araba Sigortası Ne Kadar?

Araba sigortası fiyatlarına Sigortam.net'ten 2 dakikada araba sigortası hesaplaması yaparak ulaşın, kendinize en uygun olan sigortayı satın alın.

Devamını Oku

2015 Araç Muayene Gecikme Cezaları

Araç muayeneleri her araca göre çeşitli zaman dilimlerini kapsar, araç muayenesini geciktiren sürücüler bir takım yaptırımlarla cezalandırılır. 

Devamını Oku