Kış Lastiklerinizi Koruyun

Bahar mevsimi ile birlikte kış lastikleri de raflara kaldırılıyor. Kış lastiklerinizi, bir sonraki yıl performans kaybı yaşamadan kullanmak istiyorsanız iyi muhafaza etmelisiniz.  Kullanılmadığı mevsimlerde iyi saklanan kış lastikleri, hem kullanım ömrü açısından, hem de ekonomik açıdan size yarar sağlayacaktır. Uygun koşullarda muhafaza edilen kış lastikleri, 10 yıla kadar kullanım ömrüne sahiptir.
 

Lastikler Yatay Konmamalı

 
Lastikler, yerden 10 cm yükseklikte ve yolda durduğu şekliyle, yani dik olarak saklanmalıdır. Özellikle jantsız olarak saklanan lastikler, yatay kondukları takdirde üzerlerine binen ağırlıktan dolayı eğilecektir. Bu lastikler tekrar kullanılmaya başlandığında eğilen yerler de eski haline döneceğinden lastik tahrip olacaktır. Tahrip olan lastikte patlak ve hava kaçırma gibi sorunlar oluşabilir. Bu yüzden lastiklerinizi dik olarak veya asılı olarak muhafaza etmelisiniz. Asılı olarak muhafaza edilecek olan lastikler için tek bir askı çubuğu yeterli olmayacağı gibi, tüm ağırlık o noktaya bineceğinden yine lastikte eğilme olabilir. Bu yüzden asılarak muhafaza edilecek lastikler için yan yana iki askı çubuğu kullanmak daha doğru olacaktır. Ayrıca lastikler saklanmadan evvel havası indirilmemelidir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Lastik Temizliği Yapılmalı

 
Lastiklerinizi saklamadan önce temizliğini yapmanız gereklidir. Temizlenmeden saklanan lastiklerin üzerinde oluşan kir ve çamur, zamanla lastiği aşındırarak zarar verecektir. Bu yüzden lastikler saklanmadan önce iyice yıkanıp kurulanmalıdır.
 

Lastikleri Nerede Muhafaza Edeceksiniz?

 
Lastikleri sakladığınız yer serin, kuru ve havalandırma yapabileceğiniz bir yer olmalıdır. Ortam sıcaklığı 35 dereceyi geçmemelidir. Ayrıca lastikler sıcak su borusu, radyatör veya herhangi başka bir ısı kaynağından da uzak tutulmalıdır. Lastiklerin güneş ışığından korunması da şart. Eğer lastikler açık alanda tutulacaksa yerden 10 cm yüksekte olmaları sağlanmalı, üstleri örtülmeli ve yağmur geçirmeleri engellenmelidir.
 
Lastiklerin içerisindeki maddeler zamanla değişim göstererek etkisini yitirebileceği için lastiklerin düzenli olarak kontrol edilmesi gereklidir. Eskiyen lastikler, trafik kazalarına sebep olabilmektedir. Eğer ekonomik sebeplerle aracın tüm lastikleri değiştirilemiyorsa, yeni alınan lastikler, önden çekişli araçlarda arkaya takılmalıdır. Böylece savrulmalar önlenebilir.
 
Aracınızın tam korumasını yapmak için bakımlarının yanında kasko sigortası yaptırmayı da unutmayın. Sigortam.net üzerinden kasko sorgulama ile size en uygun kasko fiyatlarına ulaşın, sigorta şirketleri tarafından verilen kasko tekliflerini görün. Sigortam.net veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden kasko sigortası yaptırın.
 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL