Kötü Hava Şartlarında Araç Kullanma Tüyoları

Soğuk havaların kendisini göstermesiyle beraber trafik kazası korkuları artmaya başlıyor. Çünkü; yaklaşan kış ayları pek çok sorunu beraberinde getiriyor; kayganlaşan zeminler, kötü hava şartlarının görüşü zorlaştırması, araçların fren mesafelerinin artması.

Yaşanan trafik kazalarının nedenleri sürücü, araç ve yol üzerinde yoğunlaşmaktadır. Kötü hava koşullarının bu üç değişkene etkisini göz ardı etmek mümkün değil. Ülkemizdeki trafik kazalarının nedenlerini öğrenmek için; ‘’Türkiye’deki Trafik Kazaları ve Nedenleri’’ başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sürücünün hakimiyetinin zorlaşması, kaza risklerini arttırabilmeltedir. Bu riskleri en aza indirmek ve güvenle araba kullanmak bilgi ve biraz beceri istiyor. Genel güvenli sürüş teknikleri için; ‘’Trafikte Güvenli Sürüş için 8 Taktik’’ başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
3 dk'da en iyi fiyat garantisi ile    TRAFİK TEKLİFİ AL

Kışın Güvenli Araç Kullanımı için 10 Öneri

  1. Araç kullanmaya her mevsim dikkat edilmeli ve tüm güvenlik önlemleri alınmalıdır. Fakat kışın yolların buzlanması, karanlık saatlerin uzaması, sisten ileri görüşün zorlaşması gibi sebeplerle araç kullanımı zorlaşacaktır. Bu zorluğun üstesinden gelmek için bazı özel önlemler almak gerekir.
  2. Gideceğiniz yere varmak için acele etmeyin, kendinize zaman ayırın. Araç sürüşünün zor olduğu koşullarda aceleci olmak, geri dönülmez sonuçlara neden olabilir. İşe gitmek için acele etmek yerine, birkaç dakika erken çıkın. Emniyet kemerini takmadan harekete geçmeyin.
  3. Yolculuğa başlamadan önce cam ve farlarınızın temiz olduğundan emin olun temizliğinden emin olun. Güvenli bir sürüş için iyi bir görüş sağlanması şarttırşartını gerektirir. 
  4. Ağır akan trafik sinirleri gerebilir, siz sakin olun. Trafikteki diğer sürücülerin sinirlerinizi bozmasına imkan vermeyin. Yasalarca belirlenen hız sınırını aşmayın ve daime tetikte olun. Sakin müzikler dinleyin, araç camını açarak temiz hava alın. 
  5. Diğer araçlarla aranızdaki mesafeyi koruyun. Arkasından gitmekte olduğunuz araç sabit bir noktadan geçince saymaya başlayın. Siz o noktadan geçmeden 4 saniye olduysa takip mesafeniz doğrudur.
  6. Sürüşünüzü yol koşullarına göre gerçekleştirin. Yağmur ince bir su tabakası oluşturarak aracın kaymasına sebebiyet verebilir. Direksiyon hakimiyetinizin riske girdiğini hissetiğiniz an ayağınızı gaz pedalından çekin. Yağmurlu havada araç kullanmak konusunda; ‘’Yağmurlu Havada Araba Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?’’ başlıklı yazımız size yardımcı olacaktır.
  7. Aracınız aniden arzalanabilir. Böyle durumlarda; acil durum flaşörlerini açarak yardım bekleyin ve aracınızın yanından ayrılmayın.
  8. Yağmur ve tozla karışan ortamlarda nereye gittiğinizi anlayamayabilirsiniz. Bu durumlarda panik olmayın, aracınızı uygun bir yere çekin ve fırtınanın geçmesini bekleyin.
  9. Kaygan yollar paniklemenize ve aniden frene basmanıza neden olabilir. Bunu yaparsanız aracınız kayabilir, kontrolü kaybedebilirsiniz. Bu gibi durumlarda yumuşak bir şekilde bir kaç defa fren bedalını pompalayın.
  10. Özellikle sabah işe gidiş saatlerinde uykunuz gelebilir. Uykunuzun geldiğini hissetiğiniz anlarda aracınızı uygun bir yere çekin, sık sık temiz hava alın.

Unutmayın! Hem kendinizi ve sevdiklerinizi, hem de bütçenizi en doğru şekilde korumanın yolu trafik sigortası ve kasko yaptırmaktan geçer. Sigortam.net’e gelerek sigorta sorgulama yapın, en uygun fiyatlarla sigortalanın.​

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Araç sigortası ilgili her konuda destek almak için 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan bize ulaşarak, sigorta işlemlerinizi kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Benzer İçerikler