Kötü Hava Şartlarında Araç Kullanma Tüyoları

Kötü hava şartlarında araç kullanmakSoğuk havaların kendisini göstermesiyle beraber trafik kazası korkuları artmaya başlıyor. Çünkü; yaklaşan kış ayları pek çok sorunu beraberinde getiriyor; kayganlaşan zeminler, kötü hava şartlarının görüşü zorlaştırması, araçların fren mesafelerinin artması. Kötü hava şartlarında araç kullanmak da bu sebeplerle oldukça zor bir hal alıyor.

Yaşanan trafik kazalarının nedenleri sürücü, araç ve yol üzerinde yoğunlaşmaktadır. Kötü hava koşullarının bu üç değişkene etkisini göz ardı etmek mümkün değil. Ülkemizdeki trafik kazalarının nedenlerini öğrenmek için; ‘’Türkiye’deki Trafik Kazaları ve Nedenleri’’ başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sürücünün hakimiyetinin zorlaşması, kaza risklerini arttırabilmeltedir. Bu riskleri en aza indirmek ve güvenle araba kullanmak bilgi ve biraz beceri istiyor. Genel güvenli sürüş teknikleri için; ‘’Trafikte Güvenli Sürüş için 8 Taktik’’ başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kötü hava şartlarında araç kullanmak için size önerilerimiz var. Sizde güvenli ve rahat bir sürüş deneyimi için aşağıdaki listemizi inceleyebilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile TRAFİK TEKLİFİ AL

Kötü Hava Şartlarında Araç Kullanmak Nasıl Daha Kolay Hale Gelir?

Araç kullanmaya her mevsim dikkat edilmeli ve tüm güvenlik önlemleri alınmalıdır. Fakat kışın yolların buzlanması, karanlık saatlerin uzaması, sisten ileri görüşün zorlaşması gibi sebeplerle araç kullanımı zorlaşacaktır. Bu zorluğun üstesinden gelmek için bazı özel önlemler almak gerekir.

 1. Gideceğiniz yere varmak için acele etmeyin, kendinize zaman ayırın. Araç sürüşünün zor olduğu koşullarda aceleci olmak, geri dönülmez sonuçlara neden olabilir. İşe gitmek için acele etmek yerine, birkaç dakika erken çıkın. Emniyet kemerini takmadan harekete geçmeyin.
 2. Yolculuğa başlamadan önce cam ve farların temiz olduğundan emin olun. Güvenli bir sürüş için iyi bir görüş sağlanması şarttır.
 3. Ağır akan trafik sinirleri gerebilir, siz sakin olun. Trafikteki diğer sürücülerin sinirlerinizi bozmasına imkan vermeyin. Yasalarca belirlenen hız sınırını aşmayın ve daime tetikte olun. Sakin müzikler dinleyin, araç camını açarak temiz hava alın.
 4. Diğer araçlarla aranızdaki mesafeyi koruyun. Arkasından gitmekte olduğunuz araç sabit bir noktadan geçince saymaya başlayın. Siz o noktadan geçmeden 4 saniye olduysa takip mesafeniz doğrudur.
 5. Sürüşünüzü yol koşullarına göre gerçekleştirin. Yağmur ince bir su tabakası oluşturarak aracın kaymasına sebebiyet verebilir. Direksiyon hakimiyetinizin riske girdiğini hissettiğiniz an ayağınızı gaz pedalından çekin. Yağmurlu havada araç kullanmak konusunda; ‘’Yağmurlu Havada Araba Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?’’ başlıklı yazımız size yardımcı olacaktır.
 6. Aracınız aniden arızalanabilir. Böyle durumlarda; acil durum flaşörlerini açarak yardım bekleyin ve aracınızın yanından ayrılmayın.
 7. Yağmur ve tozla karışan ortamlarda nereye gittiğinizi anlayamayabilirsiniz. Bu durumlarda panik olmayın, aracınızı uygun bir yere çekin ve fırtınanın geçmesini bekleyin.
 8. Kaygan yollar paniklemenize ve aniden frene basmanıza neden olabilir. Bunu yaparsanız aracınız kayabilir, kontrolü kaybedebilirsiniz. Bu gibi durumlarda yumuşak bir şekilde bir kaç defa fren pedalını pompalayın.
 9. Özellikle sabah işe gidiş saatlerinde uykunuz gelebilir. Uykunuzun geldiğini hissettiğiniz anlarda aracınızı uygun bir yere çekin, sık sık temiz hava alın.
 10. Unutmayın! Hem kendinizi ve sevdiklerinizi, hem de bütçenizi en doğru şekilde korumanın yolu trafik sigortası ve kasko yaptırmaktan geçer. Sigortam.net’e gelerek sigortasorgulama yapın, en uygun fiyatlarla sigortalanın.​

Araç sigortası ilgili her konuda destek almak için 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan bize ulaşarak, sigorta işlemlerinizi kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Otomatik Vites Kullanımı Püf Noktaları Nelerdir?Otomatik vites kullanımıOtomatik vites...kullanımı nasıl olmalıdır? Otomatik vites kullanımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? sorularının...cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Otomatik vites kullanmanın püf noktaları hakkında merak edilen detayları...yazımızda sizler için bir araya getirdik. Otomatik vites için basit bir tanım yapmamız...gerekirse, otomobil devrini sizin yerinize elektronik beyinin ayarladığı, kullanımı gittikçe yaygınlaşan bir vites...çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Farklı teknolojik özellikleri yansıtsa da temelde çalışma prensibi manuel vitesle...aynıdır. Yeni otomatik araba alacak sürücüler için otomatik vites kullanımı hakkındaki...detaylar oldukça önemlidir. Özellikle otomatik viteste yakıt tasarrufu nasıl yapılır? sorusu araç sahiplerinin...önemsediği konulardan biridir. Bu konuda "
Otomatik...Vitesli Araçlarda Yakıt Tasarrufu Yapmanın Yolları" makalemizi okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda...yakıt tasarrufu konusunda da aklınıza takılan sorular olabilir. ‘’Hangi...Yakıt Daha Ekonomik? Dizel mi LPG mi Benzin mi?’ yazımıza göz atarak, yakıt seçimi için de fikir sahibi...olabilirsiniz.

Otomatik Vites Kullanımı

Otomatik vitesli araba kullanımında ilk yapmanız gereken şey,...çalıştırmadan önce ayağınızın muhakkak frende olmasıdır. Ayağınız frendeyken el frenini indirerek aracı çalıştırmalı,...motorun sesini duyduktan sonra vitesi D konumuna getirmelisiniz. Bu hamleden sonrası, gitmek istediğiniz hıza göre frene basmaktan...ibaret. [widget id="sigortamnet_trafik_widget-2"]

Otomatik Vites Kullanmanın İncelikleri

Manuel vites kullanımında dikkat...edilecekler hususlar kadar; otomatik vites kullanımı için de dikkat edilecek hususlar hassasiyet gerektirir.
  ...
 • ​Hareket halindeyken vites P konumuna getirilmemeye özen gösterilmelidir. Aksi durumda ciddi sıkıntılara sebebiyet...verebilir.
 • Vites R ve P konumlarına getirilmeden önce aracın hareket halinin durdurulması gerekir.
 • N zorunlu...kalmadıkça kullanılmaması gereken bir konumdur. Bilhassa yokuş aşağı inişlerde N konumuna getirmek ciddi sorunlara sebebiyet...verebilir.
 • Otomatik vitesli araçlarda motor yağı kullanımı konusu da hassastır. Aracınızın yağı muhakkak zamanında...ve yetkili servisin önerdiği doğrultuda değiştirilmelidir.
Otomatik vites trafikte büyük kolaylık sağlarken;...zorunlu trafik sigortası da özellikle trafiğin yoğun olduğu anlarda olası kazalara karşı sizi güvence altına...alıyor. Otomatik vites rahatlığını yaşarken, güvenli yolculuğun ilk adımı için zorunlu trafik sigortası yaptırmayı...unutmayın. Sigortam.net üzerinden trafik sigortası sorgulama...yapın, en uyguntrafik sigortası...fiyatları ile ilgili kolayca bilgi sahibi olun. Araç sigortası sorgulama ile tek bir ekrandan teklifleri...karşılaştırabilir, bütçenize en uygun trafik sigortası poliçesini kolaylıkla bulabilirsiniz. İsterseniz 444 24 00 numaralı...Sigorta Destek Hattımızdan arayarak trafik sigortası teminatları ve fiyatları hakkında sigorta uzmanlarımıza...danışın, sigortanızı telefondan satın alın.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL