Kur Artışı Sigorta Sektörünü de Vurdu!

Primler Artmadan Sigortanızı Yaptırın!

Son dönemdeki hızlı kur artışı sigorta sektörünü de etkiledi. Dövizdeki hızlı yükseliş ağırlıklı irhalata bağlı olan yedek parça fiyatlarını artırdı. Buna bağlı olarak kasko sigortasında maliyet artışı yaşandı.

Sigorta sektörünün %50’sinin kasko sigortasından oluşması ve artan kurdan dolayı otomobil ve yedek parça fiyatlarının yükselmesi sigorta şirketlerini zor bir durumla karşı karşıya bıraktı. Sigorta şirketleri henüz maliyet artışını primlere yansıtmadı fakat ilerleyen zamanda kasko sigortası ve trafik sigortası primlerinde %20’ye varan artışa neden olacak.

 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Sigortacılar, kurdaki artıştan dolayı kasko maliyetlerinde fazla bir artış olmadığını söyledi. Artış olmamasının temel nedeninin fabrika ve servislerin dalgalanmaların yaşandığı kurdan dolayı yapacakları zam oranını netleştiremediklerinden kaynaklandığını belirtti. Fakat kurun ortalama bir seviyede seyretmesi ya da sabit kalması durumunda özellikle parça maliyetine direkt olarak etki edeceğine dikkat çeken sigortacılar, “Maliyet artışı sigorta şirketlerinin hasar-prim oranlarını doğrudan etkileyecek. Buna bağlı olarak sigorta şirketleri de kendi sonuçlarına bakarak, her şirket ayrı ayrı kendi kararını verecek. Aynı zamanda, kurlardaki dalgalanmanın araç bedellerini dolayısıyla kasko poliçe primlerini de etkileyecek. Parça maliyeti ve araç bedellerinde oluşan değişikliğe bağlı olarak primler de kısa süre içerisinde belirli bir dengeye oturacaktır.” dedi.

Kur Artışı Hasar Maliyetlerini de Artıracak

Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, sigorta sektöründe toplam üretimin %52’sinin kasko ve trafik sigortasından oluşan oto sigortasından kaynaklandığını açıkladı. Toplam 20 milyar liralık sigorta prim üretiminin 10 milyar lirasının oto sigortalarından geldiğini söyledi. Ayrıca, oto sigortasında hasar oranının %70-75’lerde olduğuna dikkat çeken Gülen, şunları söyledi: “Sigorta sektörü 8 milyar TL’lik oto hasarı ödüyor. Bu hasarlardan birçoğu da maddi hasarlardan, bu hasarların %65’lik kısmı da yedek parça maliyetlerinden kaynaklanıyor. Yedek parçanın büyük bir kısmı da ithal ediliyor. Bu da bize kur artışının hasar maliyetlerini artıracağını gösteriyor. Maliyet artışı da yuvarlak bir hesapla 5 milyar TL’dir. %20’lik kur artışı da sigorta sektörüne 1 milyarlık ek maliyet anlamına gelir. Bu maliyeti nedeniyle fiyatlarda artış olacağını söylemek yanlış olmaz.

İhtiyacınıza en uygun kasko sigortası ve zorunlu trafik sigortasınaSigortam.net üzerinden satın alın. Sigortam.net üzerinden kasko hesaplama yapabilir ya da sigorta uzmanlarımıza danışmak için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’ndan 7/24 bizi arayabilirsiniz.

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL