Lastik Bakımı Nasıl Yapılır? | Kasko Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Lastik Bakımı Nasıl Yapılır?

Lastiklerinin uzun ömürlü olmasını kim istemez ki?

Lastik, aracınızın yola tutunmasını sağlar, aracın hızını kesme ve durdurmada büyük rol oynar. Lastik bakımı ihmal edilmemesi gereken önemli konulardan biridir.

Güvenli sürüş için lastiklerle ilgili gerekli önlemler alındığında hayati risk de en aza indirgenmiş olur. Unutmayın ki araca bindiğiniz andan itibaren sizin ve araçtaki kişilerin sorumluluğu sizin üzerinizdedir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Periyodik bir şekilde lastiklerinizi kontrol ettirmeyi unutmayın.

Lastik bakımıyla ilgili "Lastiğinizin Uzun Ömürlü Olması için Öneriler" yazımızı okumanızı mutlaka öneririz.

Oto Lastik Bakımı:
 

 • Lastiklerinize balans yaptırmak büyük önem taşır. Balans, lastik ve jant ikilisi üzerindeki dengesizliğe ekstra ağırlıklar ekleyerek denge sağlar.
   
 • Araç lastiklerinin yapısında dış etkenlere karşı koruyucu olması için bazı kimyasal maddeler kullanılır. Lastiğin üst yüzeyinde wax denilen koruyucu bir yüzey bulunduğu için lastiği sadece suyla temizlenmelidir. Tam tersi durumda lastik yüzeyi zarar görebilir.
   
 • Lastiğin hava basıncı kontrol edilmelidir. Eğer lastiğin havası çok indirilirse lastiğin yere değen yüzeyi genişlemez, bozulur. Fazla hava basıncında ise sürüş çok sert olur.
   
 • Arabalarda ön-arka ve sağ-sol lastikler farklı aşınma gösterdikleri için yerlerinin değiştirilmesi gerekir.
   
 • Araçtaki mekanik ayar bozuklukları, lastiklerin yola eşit ve düzgün basmasını engeller. İçe kapanıklık, dışa açıklık, kamber, kaster vs. mekanik ayar bozukluklarının yaptırılması ihmal edilmemelidir.

Sigortam.net üzerinden sigorta sorgulama yaparak sigorta şirketlerinin araç kasko fiyatlarına kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımıza 7/24 ulaşabilirsiniz.


Benzer İçerikler

En Çok Hasar Otomobilde Yaşanıyor!

2014 yılının Ocak-Haziran döneminde eksper raporunda yer alan hasarların %57’si kasko sigortasına aitken, %43’ü de trafik sigortasına ait.

Devamını Oku

Dizel Araç Denilince Akla Gelmesi Gereken 5 Önemli Detay

Araç performansı ve yakıt tasarrufunda sürücülere büyük kolaylıklar sağlayan dizel aracı, çok fazla yolculuk yapan sürücüler seçmelidir.

Devamını Oku

Araca Zincir Takarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karayolları Trafik Kanunu’na göre sürücüler, güvenlik amacıyla araçlarında zincir bulundurmak zorundadırlar. Zincir takmak; kışın karlı ve buzlu havalarda daha güvenli bir sürüş sağlar.

Devamını Oku