444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Lastik Basıncının Önemi

11 Ağustos 2014

Lastikler sizin ve aracınızın güvenliği için büyük önem taşır. Çünkü lastik aracın yola tutunmasını sağlarken, frenlemede aracın hızını keser ve virajlarda kolay dönüşler sağlar.

Tüm bunların doğru şekilde sağlanabilmesi için lastik basıncının doğru seviyede olması gerekir. Yapılan araştırmalar doğru lastik hava basıncı ile lastik patlamalarının %80’inin önlenebileceğini söylemektedir.

Lastik basıncının olması gerekenden az olması lastiğin şeklinin bozulmasına ve yolda dengenin sağlanamamasına neden olurken hem de yoldaki bozuklukları size yansıtır. Basıncı az olan lastikler yakıt tüketiminizin artmasına yol açar çünkü işlevini daha zor yerine getireceği için pedallara daha fazla basarsınız. Kamyon gibi araçlarda ise bu durum lastiğin ısınmasına ve patlamasına neden olabilir.

Lastik basıncınız araç üreticinizin önerdiği standartta olması gerekir. Lastiklerin uzun sürüşler sonucu inebileceği unutulmamalı bu nedenle düzenli kontrolleri yapılmalıdır. Bu süre standart olarak bi aydır. Fakat yine de eğer mümkünse her yola çıkmadan önce lastiklere bir göz atmak yararlı olacaktır. Lastik kontrolü ile ilgili “Lastik Kontrolünde Atlanmaması Gereken Noktalar” yazımızdan da detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Lastik kontrolünde basınçla birlikte diğer bazı önemli noktaların da incelenmesi gerekir. Bu noktalar aşağıdaki gibidir:

Lastik Kontrolünde Dikkat Edilmesi Gerekenler
 

  • Lastiğin dış derinliği yazın 3 mm’yi geçmemelidir. Kışın ise bu sınır 4 mm’dir.
     
  • Lastikleri uygun ebatlarda seçmek gerekir. Uyumsuz olan lastikler güvenlik açısından da olumsuz riskler taşır.
     
  • Lastikte kesik, yara ya da batıkların olup olmadığı kontrol edilmelidir. Tüm bunların lastiğin hava kaybetmesine yol açar.
     
  • Lastiğin rot-balans ayarı doğru şekilde yapılmalıdır. Aracın sağa-sola çekilmesi veya savrulmalar yaşandığında bir de buna yakıt tüketimi eklendiğinde rot ayarında bozukluk olduğu anlaşılır. Yanlış balans ayarı ise direksiyon titriyor, vuruntular oluyor ve lastikler düzgün şekilde dönmüyorsa anlaşılabilir. Mutlaka aracı servise götürerek bu ayarların yaptırılması gerekir.

Güvenliğiniz için yola çıkmadan önce lastik bakımına önem verdiğiniz gibi olası hasarlara karşı da kasko yaptırmanız gerekir. En uygun araç kasko sigortası fiyatlarına ise Sigortam.net ile 3 dakika da ulaşmanız mümkün. 7/24 ister online olarak araç sigortası hesaplaması yapın, isterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

  


Okumaya Devam Edin

Lastik Bakımı Nasıl Yapılır?

27 Şubat 2014 Perşembe

Lastik, aracınızın yola tutunmasını sağlar, aracın hızını kesme ve durdurmada büyük rol oynar. Lastik bakımı ihmal edilmemesi gereken önemli konulardan biridir.

Aracıma Uygun Lastik Hangisi?

28 Şubat 2014 Cuma

Lastik seçimi son derece önemli bir konudur. Aracınızın bütün yükünü taşıyan lastiklerin aracınıza uygun olması uzun ömürlü kullanım için ilk şarttır.

Lastik Değiştirmenin Püf Noktaları

01 Nisan 2014 Salı

Lastik değişiminin püf noktaları hakkında ayrıntıları öğrenin, yollara güvenle çıkın.