Lastik Değiştirme | Oto Rehberi | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Lastik Değiştirme Yaparken Dikkat!

Güvenli sürüş için lastiğin önemi çok büyüktür. Doğru lastiği doğru şekilde kullandığınızdan emin olarak yola çıkın.

Lastik değiştirme işlemini yaparken lastik derinliği, lastik seçimi, doğru basınç gibi etkenler büyük rol oynar.

Önemsenmeyen araba lastikleri zamanında değiştirilmezse, ilerleyen zamanda daha da kalitesizleşir ve bu durum hayati tehlikeye varan kötü sonuçlar doğurabilir.

Aracınıza uygun lastiği bulmak için "Aracıma Uygun Lastik Hangisi?" ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Lastik Derinliği

Yasalara göre lastik derinliğinin en az 1.6 mm olması gerekir. Bu sınır yaz lastiklerinde 3 mm, kış lastiklerindeyse 4 mm’dir. Lastiğinizin dış derinliği bu sınırı geçtiğinde lastiklerinizi değiştirmeniz gerekir. Tam tersi durumda hukuki cezaların dışında hayati tehlikesi de bulunur.

Lastik Değiştirme

Kışın kış lastiklerinizi yazın ise yaz lastiklerinizi kullanın. Eskiyen lastiklerinizi yenisiyle değiştirmeyi ihmal etmeyin. Eskiyen lastiklerin kuvveti de azalacağından tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Güvenliğinizi tehlikeye atmayın.

Lastik Seçimi

Aracınıza uygun lastikleri tercih edin. Aracı kullanacağınız bölge, iklim, sürüş amacı gibi noktaları seçim yaparken mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekir. Ucuz lastiklerin çok daha kısa ömürlü olacağının gerçeğiyle uzun süreli kalıcılık hedefleyin.

Lastik Basıncı

Lastik basıncının dengeli olması gerekir. Çok fazla ya da az basınç lastik için son derece tehlikelidir. Özellikle az hava basıncı lastiklerde aşınmaya neden

Lastiklerinizi çıkardıktan sonra rastgele bir yere koymanız doğru bir davranış değildir. Örneğin kış lastiklerinizi bir sonraki kullanıma kadar serin, kuru ve hava alan bir yerde saklamalısınız.

Lastik bakımının dışında aracınızın kasko sigortasını yaptırarak güvence sağlayabilirsiniz. Sigortam.net üzerinden araç kasko hesaplama yaparak en uygun araç sigorta fiyatlarına kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın sigorta ile ilgili merak ettiklerinizi öğrenin.


Benzer İçerikler

2017’nin En Çok Satan 10 Otomobil Modeli

Otomotiv Distribütörleri Derneği , 2017’nin ilk 9 ayında en fazla satan otomobil modellerinin listesini açıkladı. Açıklanan verilere göre 2017’de şu ana kadar en fazla satan model Fiat Egea olurken, Egea’yı Renault modelleri Megane ve Clio takip etti. İşte 2017’nin en çok satan otomobil modelleri ve satış adetleri.  İşte 2017’de En Çok Satan Modeller Üretiminde %70 oranında yerli olduğu belirtilen Fiat Egea, 2017’de toplamda 29.951 adet satılarak, en çok satan modeller arasında ilk sırada yer aldı. Renault’un artık klasik modelleri arasında […]

Devamını Oku

Kasko Sigortalı Aracın Çalınması Halinde, Tazminat Ödenmeden Bekleme Süresi Var Mıdır?

Çalınan aracın bulunması için ilgili makamlar araştırma yapar. Bu araştırma, 30 gün içinde sonuç vermediği durumda, ilgili makamdan aracın bulunamadığına dair yazı alınır. Sonrasında sigortacı tazminatı öder.

Devamını Oku

Araç Temizliğinin Püf Noktaları

Bilinçsizce yapılan herhangi bir uygulama aracınızın dış görünüşünün bozulmasına, araç boyanızın olumsuz etkilenmesine dolayısıyla aracınızın değer kaybetmesine neden olur. Aracınızı satışa sunduğunuzda ise fiyatını daha çok kırmanıza neden olur.

Devamını Oku