444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Lastik Değiştirme Yaparken Dikkat!

28 Nisan 2014

Güvenli sürüş için lastiğin önemi çok büyüktür. Doğru lastiği doğru şekilde kullandığınızdan emin olarak yola çıkın.

Lastik değiştirme işlemini yaparken lastik derinliği, lastik seçimi, doğru basınç gibi etkenler büyük rol oynar.

Önemsenmeyen araba lastikleri zamanında değiştirilmezse, ilerleyen zamanda daha da kalitesizleşir ve bu durum hayati tehlikeye varan kötü sonuçlar doğurabilir.

Aracınıza uygun lastiği bulmak için "Aracıma Uygun Lastik Hangisi?" ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Lastik Derinliği

Yasalara göre lastik derinliğinin en az 1.6 mm olması gerekir. Bu sınır yaz lastiklerinde 3 mm, kış lastiklerindeyse 4 mm’dir. Lastiğinizin dış derinliği bu sınırı geçtiğinde lastiklerinizi değiştirmeniz gerekir. Tam tersi durumda hukuki cezaların dışında hayati tehlikesi de bulunur.

Lastik Değiştirme

Kışın kış lastiklerinizi yazın ise yaz lastiklerinizi kullanın. Eskiyen lastiklerinizi yenisiyle değiştirmeyi ihmal etmeyin. Eskiyen lastiklerin kuvveti de azalacağından tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Güvenliğinizi tehlikeye atmayın.

Lastik Seçimi

Aracınıza uygun lastikleri tercih edin. Aracı kullanacağınız bölge, iklim, sürüş amacı gibi noktaları seçim yaparken mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekir. Ucuz lastiklerin çok daha kısa ömürlü olacağının gerçeğiyle uzun süreli kalıcılık hedefleyin.

Lastik Basıncı

Lastik basıncının dengeli olması gerekir. Çok fazla ya da az basınç lastik için son derece tehlikelidir. Özellikle az hava basıncı lastiklerde aşınmaya neden

Lastiklerinizi çıkardıktan sonra rastgele bir yere koymanız doğru bir davranış değildir. Örneğin kış lastiklerinizi bir sonraki kullanıma kadar serin, kuru ve hava alan bir yerde saklamalısınız.

Lastik bakımının dışında aracınızın kasko sigortasını yaptırarak güvence sağlayabilirsiniz. Sigortam.net üzerinden araç kasko hesaplama yaparak en uygun araç sigorta fiyatlarına kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın sigorta ile ilgili merak ettiklerinizi öğrenin.


Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.