Lastik Kontrolünde Atlanmaması Gereken Noktalar

Güvenli sürüş için lastikler büyük önem taşır.

Lastik bakımının güvenilir, yeterli ve doğru ekipmanla donatılmış bakım merkezlerinde, yetkin servis görevlileri tarafından yapılması gerekir.

Lastik bakımı ile ilgili detaylı bilgiye "Lastik Bakımı Nasıl Yapılır?" yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Lastik kontrolünün doğru yapılmaması ise hayati risk taşıyan kazalara yol açabilir. Bu nedenle lastik kontrolünde dikkat edilmesi gereken püf noktalar vardır. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Lastik Kontrolünde Önemli Ayrıntılar:
 

 • Lastiklerin diş derinliklerine dikkat edilmelidir. Diş derinliği azalmış lastikler su tahliyesi yapamadığı için fren mesafesinin uzar.
   
 • Lastiklerdeki 3 mm’lik minimum diş derinliği güvenlik sınırı olarak kabul edilir. Kışın ise, bu derinliğin 4 mm olması gerekir.
   
 • Kış lastiklerini seçerken orjinal ebatların dışına çıkmayın. Geniş tabanlı kış lastiğine yönelmek karlı ve buzlu zeminde yola daha az tutunabilirler lastikler olduğu için yanlıştır.
   
 • Yağışlı havadan dolayı yollarda oluşabilecek çukurlar lastikler için büyük tehlike yaratır. Çukurlara ani ve hızlı düşüşlerde lastikler jantla zemin arasında sıkışacağı için arızalar meydana gelebilir.
   
 • Sulu zeminlere aşırı hızla girildiğinde lastikler kızaklamaya maruz kalabilir. Direksiyon hakimiyetinin yitirilmesi sonucu ise araç kontrolden çıkabilir.
   
 • Tekrar kullanılmak amacıyla sökülen ve saklanmak istenen lastikler jantlı olarak üst üste, jantsız olarak ise, dik muhafaza edilmelidir.
   
 • Karlı ve buzlu zeminde kalkma, durma ve direksiyon hamleleriniz yavaş olmalıdır.
   
 • Yaz lastiklerinin yere temas eden yüzeyi 7 derecenin üstünde sertleşmeye başlar. Dolayısıyla ıslak ve soğuk yolda yeterli kavrama sağlamaz. Kış lastikleri ise yapılarındaki doğal kauçuk ve silica karışımı sayesinde düşük ısılarda daha yüksek randıman verir.
   
 • Kışın yaz lastikleriyle fren mesafesi uzar, virajda araç dışarıya doğru daha fazla savrulur, araçlarda önden veya arkadan kaymalar artar. Bu nedenle kış lastiği kullanılması sürüş güvenliği açısından büyük önem taşır.
   
 • Kış lastikleri Ekim ile Nisan ayları arasında kullanılabilir. Kış lastikleri, sadece karda veya buzda değil 7 derecenin altındaki tüm hava ve yol şartlarında gereklidir.

Sigortam.net üzerinden araç sigorta hesaplama yaparak kasko firmaları tarafından sunulan kasko ücretleri listesine hemen ulaşın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 detaylı bilgi alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL