Lastik Patlamasına Engel Olmanın Yolları

Yolculuk esnasında sürücülerin korkusu olan lastik patlaması hemen her şoförün başına gelebilecek bir durum.

Seyir esnasında güvenliği tehdit eden lastik patlaması her zaman sürücülerden kaynaklı olmuyor. Caddelerde, sokaklarda istenmeyen maddeler lastiklere zarar verebiliyor ve ne yazık ki yolculuğu sekteye uğratabiliyor.

Lastik patlamasının önüne geçebilecek birçok yöntem var. Bu yöntemlerin en doğru sonuçlar vermesi için sürücülere büyük görevler düşüyor. Araç bakımını ertelememe, eskiyen lastikleri kullanmakta diretmeme bunlardan sadece birkaçı. Lastik bakımı ile lastik patlamalarına engel olun, uzun sürecek yolculukların keyfini sorunsuz yaşayın.
 

Lastik Patlamasına Engel Olmak için Önlemler
 

Zamanında Lastik Bakımı

Lastik patlamalarına engel olmak, önüne geçebilmek için mutlaka önlem alınmalıdır. Doğru ve uzun zamanlı önlemler için en başarılı yöntem zamanında yapılan araç bakımıdır. Yani doğru bakım aynı zamanda doğru zamana eşdeğerdir. Her ne kadar lastik çeşitleri eskiye oranla artsa ve güçlense de bunlar da bakımları doğru yapılmadığı için dayanmayacaktır.

Hızlı Çözüm

Aldığınız doğru önlemler sayesinde başınıza gelebilecek problemlere hızlı alternatif ve çözümler üretebilirsiniz. Bunun için aracınızın eksiklerini ve lastik için gereken araçların aracınızda bulunup bulunmadığını kontrol etmelisiniz. Yolculuğa çıkmadan önce lastiğinizin havasına bakmalı, doğru basınç değerlerinde kullanıp kullanmadığınıza emin olmalısınız.

Eski Lastiklerden Kurtulun

Lastiklerin dişli olmasının sebebi; yolculuk esnasında yol tutuşunu sağlamak ve hız esnasında aracınızın savrulmasına engel olmaktır. Uzun zamandır kullandığınız, eski bir lastiğin dişleri seyreleceği gibi yıpranan yanakları ile de güvenli yolculuk için ciddi boyutta bir tehlike teşkil eder.Üstelik bu lastikler daha kolay patlayabilir ve diğer araçlar için de tehlike teşkil edebilir. Özellikle uzun bir yolculuk varsa önünüzde lastiklerinizi muhakkak değiştirin.

Bakımı Ertelemeyin

Aracınızın her çeşit bakımının zamanlama planını mutlaka doğru yapın ve plandığınız zamanda yapın. Geciktirdiğiniz en ufak eksiklik geri dönüşü olmayan, üstelik telafi de edemeyeceğiniz olumsuzluklara sebebiyet verir.  Oysa öncesinde alacağınız her türlü önlem -ufaklı çaplı da olsa- daha fazla maliyete engel olur, yol güvenliğinizi sağlar. Araç lastiğinizin ve diğer her türlü araç aksamınızın doğru işleyip işlemediğine emin olmadan seyahate çıkmayın.

Lastik Patladığında Ne Yapılmalı?

Lastik patlamaması için gereken bütün önlemleri aldığınız halde lastiğiniz patlayabilir. Ancak bu durumun üstesinden de panik olmadan gelebilirsiniz. Yolculuk esnasında patlayan lastik mutlaka aracınızı belli bir yöne çekecektir. Bu durumda hızlı gidiyorsanız, yavaşça hız limitini düşürmeli ve fren yapmalısınız. Hız kadar önemli bir diğer noktada da direksiyon kontrolüdür. Direksiyonda oluşan en ufak bir hareket aracınızın yoldan sapmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden ilk olarak fren, ardından direksiyon sabit tutulmalı ve araç sürücülerin olmadığı, müsait bir noktaya çekilmelidir. 

Bütün bu önerilerin dışında lastik patlaması sırasında kontrolü elden bırakmazken, serin kanlı olmak önemlidir. Seyir halinde kontrolünüz dışında gerçekleşen durumları kolayca atlatabilmek için kaskonuzu Sigortam.net’te yaptırın, hasar anında da yalnız kalmayın. Dilerseniz 7/24 hizmet veren Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile    TRAFİK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler

Groupama Sigorta Kasko – Klasik Oto
Groupama Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve...Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli...yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama...yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel...Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı...(Seçimli)
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek...Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır....Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli)
-Araç anahtarının...ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
* Kemirgen hayvanlar tarafından...verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça Uygulaması

Hasar...gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça...orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın...yapılan değişimler ödenmez.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam...servislerine gidilmesi durumunda muafiyet uygulanmaz.

C) Servis Uygulaması

Onarım sigortacının anlaşmalı...olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız servislerde...Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması

Hasar tarihi itibariyle TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı...araç değeri referans olarak kabul edilir. TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı araç değerinin hasar...tarihindeki piyasa rayiç değerine göre 10% ve üzerinde olması halinde eksper tarafından piyasan alınacak...en az üç adet teklifin ortalaması alınacaktır.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.