LPG Dönüşümü Yaptıracak Sürücülerin Bilmesi Gerekenler

Araç satın alma aşamasında dikkat edilen noktalar genellikle bütçemizi sarsacak bir durum olup olmadığıyla ilgili oluyor. Bu nedenle ilk olarak yakıt tüketimine dair bilgiler sorgulanıyor. Ancak günümüzde sürücüler pek de sorgulamaya gerek duymadan LPG’li araçlara yöneliyor. 

Akaryakıt fiyatları yükselişe geçtikte LPG’li araç sayısı da artıyor. Aracının orginalinde LPG bulunmayan sürücüler ise araçlarına sonradan LPG taktırıyor. Özellikle aracına sonradan LPG taktıran sürücülerde bazı sorunlar yaşanıyor. Bu sorunlardan bazılarına "LPG'li Araçlarda Karşılaşılan Sorunlar" başlıklı yazımızda değinmiştik.

Peki, LPG dönüşümü sorgusuz sualsiz yapılmalı mı? Her araç LPG dönüşümüne geçebilir mi? LPG dönüşümü öncesi ve sonrası dikkat edilecek noktaları sizin için bir araya getirdik.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

LPG Dönüşümlerinde Dikkat Edilecek Noktalar

Aracına LPG dönüşü yaptıracak araç sahiplerinin ilk olarak dikkat etmesi gereken şey marka seçimine yönelik olmalıdır. Bu noktada; müşteri memnuniyeti sağlamış, otomobil markaları tarafından onaylanmış ürünlerin tercih edilmesi gerekiyor.

LPG dönüşümü sonrasında ise;

 • Araçta yapılan LPG dönüşümünün ruhsata işlenmesi gerekiyor. Aracına LPG taktırdığını bildirmeyi unutan araç sahipleri bir takım sorunlarla karşılaşabiliyor.
   
 • LPG dönüşümü sonrası sıklıkla unutulan bir ayrıntı da araç bakımlarının aksatılmasıdır. Oysa, araç LPG dönüşümü ile birlikte bir değişim geçirdiği için LPG dönüşümünden sonra araç bakımlarının zamanında yapılması, araç buji, motor yağı ve yağ filtresi gibi araç aksesuarlarının da bakımdan geçmesi gerekir.
   
 • LPG’li araçların km ve periyodikl bakımlarının da yetkili LPG servisleri tarafından yapılması sürüş güvenliği açısından büyük önem arz ediyor.
   
 • Bütün bunlar yanımda araca sonradan dahil edilen LPG’nin sigorta şirketine bildirilmesi gerekiyor. Bu bilginin sigorta şirketlerine verilmemesi durumunda sigortalı ve sigorta şirketleri arasında bir takım sorunlar yaşanabiliyor.  LPG'ye geçilen araçların sigorta şirketinin bildirilmemesinin yarattığı sorunlara "LPG’li Aracınızı Sigorta Şirketine Bildirmeyi Unutmayın!" yazımızdan ulaşabilirsiniz.
   
 • LPG’li araç sahiplerinin bilmesi gereken bir diğer konu da LPG tanklarının ömrüyle ilgilidir. Üretim tarihleri itibari ile 10 yıllık ömrü olan bu tankların süresinin aşılması tehlikeli durumlara davetiye çıkarıyor. Hem kendi aracınızın hem de trafikteki diğer sürücülerin güvenliği için LPG tanklarınızı arada bir kontrol etmeli, süresi geçtikten sonra da değiştirmelisiniz.

LPG veya benzinle aracınız neyle çalışıyorsa çalışsın, kasko güvencesine ihtiyaç duyar. Bu güvenceye en iyi teminatlar ve en uygun kasko fiyatlarıyla sahip olmak için Sigortam.net’in online araç kasko hesaplaması formunu doldurun, dilerseniz de 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattını arayın.

 

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL