LPGli Araçların Otopark Yasağı Bitiyor

LPGli araçlar için büyük sorun oluşturan kapalı otopark yasağı kaldırılıyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın başlattığı çalışma yıl sonuna kadar tamamlanabilirse, sürücüler 2014 yılında LPGli araçlarını kapalı otoparklara bırakabilecek.
 
LPGli araçlar patlama ve yanma tehlikeleri taşıdıklarından dolayı kapalı otoparklara alınmıyor. Özellikle yakıt fiyatlarına gelen zamlardan sonra yaygınlaşan LPG kullanımı, otopark sorununu da günden güne arttırıyor. Bu durum için bir önlem almaya hazırlanan yetkililer, yeni bir düzenleme yaparak, otoparklar ile ilgili bazı güvenlik standartları belirleyecek.
Dünyada kapalı otoparklara LPGli araçların alındığı ülkeler bulunuyor. Türkiye’deki uygulama için bu ülkelerde ne tip önlemler alındığı, nasıl sistemler kullanıldığı incelenecek ve buna göre düzenlemeler yapılacak. Bunun için öncelikle kapalı otoparklardaki havalandırma sistemleri gözden geçirilecek. Otoparkların, herhangi bir gaz sızıntısı durumu için alarm sistemi olacak ve söz konusu durumda havalandırma sistemleri devreye girecek. Kapalı otoparklardaki görevliler de böyle durumlar için eğitim almış kişilerden oluşacak.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL
Otoparklardaki önlemlere ek olarak araç sahiplerinin alması gereken önlemler de bulunuyor. Türkiye’de otogaz sistemleri uygulamalarını yapan uzman kişiler bulunabildiği gibi, denetimsiz çalışan yerler de mevcut. Bu yüzden, düzenlemeden sonra kapalı otoparklara girilebilmesi için bagaj kontrolü sona erecek olsa da güvenlik kontrolü tamamen sona ermeyecek. Otoparklarda bagaj kontrolünün yerine, standartlara uygun olarak montajı ve bakımları yapılmış olan araçlara takılacak olan bandrolün kontrolü yapılacak. Böylece sonra araç sahipleri, uzman kişilerin uyguladığı otogaz sistemlerine yönlendirilmiş olacak. Düzenleme ile hem LPGli araç sürücülerinin otopark sorunu çözülecek, hem de trafikte LPGli araçların yarattığı risk azaltılmış olacak.
 
Siz de aracınızı güvenle sürmek için kasko sigortası yaptırın, aracınızı çarpma, yanma, çalınma gibi risklerden koruyun. Sigortam.net üzerinden dolduracağınız tek bir form ile anlaşmalı tüm sigorta şirketlerinin kasko fiyatları ve seçeneklerine ulaşın, size en uygun kasko sigortasını seçin. Hemen www.sigortam.net veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden sigorta sorgulama yapın, yüzde 45 fiyat avantajını yakalayın.
 

Benzer İçerikler

HDI Sigorta Kasko – Birleşik Kasko
HDI Sigorta Birleşik Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle...Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli...yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama...yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli...poliçeye yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da...artık poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı...oluşmayacak.

2-Yeni Genel Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko...genel şartlarında standart olarak bulunup, bu üründe seçmeli veya şartlı olarak...bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi...ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko...ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce...kötü niyet ve muziplikle yapılan hareketler
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler,...(Seçimli)
-Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu çalınma,

4-Ürüne Özel...Uygulamalar

Bu sayfada paylaşılan detaylar tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve...teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel...ve özel şartları mutlaka okumanızı hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı...veya sigorta danışmanınız ile iletişime geçmelisiniz.