LPG’li Araçlarda Karşılaşılan Sorunlar

Otomobil alma kararını tetikleyen ve etkileyen pek çok faktör var; maddi durumumuz, aracın konforu ve en önemlisi ekonomik olması. 

Araç alımlarını etkileyen faktörler içinden bir tanesi var ki diğer değişkenlerden çok daha ağır basıyor. Evet, yakıt tüketiminden bahsediyoruz. Yakıt tüketiminin araç seçimine etkisine Yakıt Tüketimi Araç Seçimini %91 Etkiliyor başlılıklı yazımızda da değinmiştik.

Yakıt tüketimi konusunda ise ‘’Dizel mi,Benzin mi, LPG mi ?’’ çelişkisiyle karşı karşıya kalıyoruz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Yeni bir araç alacak pek çok sürücü, araç satın alırken daha fazla tasarruf etmek adına dizel araçları tercih ediyor. Halihazırda bir araca sahip olanlar ise araçlarına LPG taktırma yöntemini tercih ediyorlar.

Ülkemizdeki akaryakıt , özellikle benzin fiyatının yüksekliği, sürücüleri çok daha az maliyetli olan LPG’ye yönlendiriyor. Ne yazık ki tasarruf elde etmeye odaklanan sürücüler LPG taktırılacak araçların bazı değişimlerden geçmesi gerektiğini, aksi halde bir takım sorunlar yaşanabileceğini unutuveriyor. Bilinçsizce takılan LPG’lerin ileride çok büyük sorunlara, dolayısıyla maliyetlere sebebiyet vermemesi için LPG’li araçlarda dikkat edileceklerin listesini yaptık.

LPG'li Araçlarda Yaşanan 3 Sorun
 

Geç Çalışma

LPG’li araç kullanımına geçildiğinde yapılacak ilk şey LPG ayarının doğru yapılmasıdır. Aksi takdirde araç çalışmakta zorlanacaktır.

Rölanti Sorunu

LPG dediğimiz sistem, farklı bir yakıt tankı ve bu tankın araca monte edilmesi araç üzerinde belli başlı sorunların baş göstermesine sebebiyet verebiliyor. Bu sorunların başında rölanti sorunu geliyor. LPG, enzine kıyasla daha hassas bir yakıttır. Benzinli araç kullanırken de var olan ancak sürücünün fark edemediği sorun, LPG’ye geçişle hissedilmeye başlanır. Bu sorun sebebiyle araç sık sık stop edebilir. Peki, rölanti nedir? Rölanti, otorun en az yakıtla çalıştığı durumdur. Örneğin; aracınız kırmızı ışıkta dururken motorun çalışmasını sürdürebilmesi için az da olsa akaryakıta ihtiyacı vardır. Yeterli seviyede olmayan yakıt ayarında rölanti sorunu oluşur.

Performans Düşüklüğü

Piyasada bulunan ve sürücüler tarafından sıklıkla kullanılan katkılı oto gaz, araçların belli başlı akaryakıtlarının tıkanmasına neden olur. Bu tıkanma, yakıtın motora daha geç ulaşmasına neden olacağı için araç performansının düşmesine neden olur. LPG’lerin verimli kullanımı için oto gaz kullanımından uzak durmanızda fayda var.

Gaz Kaçağı

LPG’li araçlarda karşılaşılan bir diğer sorun gaz kaçağı sorunudur. Gaz kaçağı durumunda önce şamandıra da bulunan vana saat yönünde çevrilerek gaz akışı durdurulmalıdır Sonrasında en yakında bulunan bir LPG servisine gidilerek kaçağın neden kaynaklandığı tespit edilerek sorun giderilmelidir.

LPG’de en sık karşılaşılan sorun ise rölanti ve performans düşüklüğüdür. Özellikle performans düşüklüğü, en sık şikayet edilen konulardan biri. Doğru akaryakıt kullanımı ve tercih edilecek olan LPG’nin de doğru bir şekilde kullanılması büyük önem taşıyor.

LPG sisteminde meydana gelebilecek tüm sorunlara karşı önlem alınması için sıkı bir şekilde kontrolden geçmesi gerekiyor. Hem performans düşüklüğü hem de diğer sorunların önüne geçmek, farklı kontrollerle mümkün olacaktır. 

Akaryakıt türü ne olursa olsun bütün araçlar kasko güvencesine ihtiyaç duyar. Uygun araba kasko teklifleri için Sigortam.net'i ziyaret edin, hasar ihtimalini riske atmayın. Dilerseniz 7/24 kesintisiz hizmet veren Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL