Modifiyeli Arabalar Hakkında | Oto Rehberi | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Modifiyeli Araba Yasağı Meraklılarını Üzdü!

Modifiye, aracı kişiselleştiren bir uygulamadır. Yani kişi bazı uygulamalar ile aracını istediği şekilde değiştirebilir. Genellikle araç modellerinin birbirlerine benziyor olması araç sahiplerinin modifiye yaptırma isteğini arttırmaktadır.

Kimi araç sahiplerinde ise modifiyeli araba tutkusu vardır. Modifiye aracın içinde ve dışında olmak üzere 2 şekilde yapılır. Jantlarda, farlarda yapılan değişiklikler aracın dış görünümüne farklı bir görünüm kazandırır. Oldukça dikkar çeker. Aynı modelin orjinal halinde olan bir araçla kıyaslandığında farklı bir model gibi görünür. İşte çoğu sürücünün de amacı bunu yapmaktır. Farklılık yaratmak, aracın kendisine özel olmasını istemek, trafikte dikkat çekmek gibi farklı amaçlarla bu işlem yaptırılmaktadır.

İç modifiye ise aracın hızını, performansını artırmak gibi amaçlarla yaptırılır. Modifiyeyi özellikle hız ve spor araç severler tercih eder. Yarış arabalarında da yapılır. Ayrıca modifiyeli araçların çıkardığı ses de özellikle dikkat çekmeyi seven sürücüler için kaçınılmazdır.

  

Modifiyeli Arabaların Trafiğe Çıkması Yasaklandı

Modifiye işlemlerinin doğru ve dikkatli bir şekilde yapılmaması tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Özellikle son zamanlarda modifiye merakı olan araç sahiplerinin artması, trafikte yüksek hız yapmaları, kuralsız şerit değiştirme ve trafik ışıkları kurallarına uymaması sonucu diğer sürücüler ve yayaların hayati riski oldukça fazlalaştı. Ayrıca yüksek ses çıkarması ve egzozundan çıkardığı fazla duman çevre ve gürültü kirliliğine yol açtığı için şikayetler de arttı. Şikayetleri dikkate alan Emniyet Genel Müdürlüğü 2014’ün Temmuz ayında bu araçları trafikten men etme kararı aldı. Yani artık modifiyeli araçlar trafikte yakalandığında trafikten çekilmesi ve sahiplerinin de ağır para cezalarına maruz kalmasına karar verildi.

Bu noktada modifiyeli araçlar tekrar eski özelliklerine döndürüldüğünde tekrar trafiğe çıkabiliyor. Araçlarında teknik değişiklikler yapanların bu durumu 30 gün içinde tescil yapan kuruluşa bildirmesi de gerekiyor.

Modifiyeli Araba ve Kasko Sigortası

Modifiyeli araçlara sigorta sektörü açısından bakıldığında ise sigorta şirketleri zaten modifiyeli araçlara kasko sigortası yapmıyordu. Çünkü standart özellikteki araçlarla kıyaslandığında yanlış yapılacak modifiye işlemlerinden dolayı bu araçların taşıdığı risk fazladır. Sadece şirketlerin çok az bir kısmı yüksek prim oranıyla kasko yapıyordu. Bu düzenlemenin de gelmesiyle birlikte zaten artık hiçbir sigorta şirketi bu araçlara sigorta yapmayacak.

Aracınıza gelebilecek olası zararları teminat altına alabilmek için mutlaka kasko sigortası yaptırın. En uygun araba kasko fiyatları için araç kasko sorgulama sayfamızı ziyaret ederek sadece 3 dakikada kasko poliçesi sorgulaması yapmanız yeterlidir. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın kaskonuzu 7/24 telefonda satın alın.


Benzer İçerikler

Axa Sigorta Kasko Sigortası

“Sigortacılık yeniden tanımlanıyor” sloganı ile çalışan Axa Sigorta tüm sigorta branşlarında hizmet veriyor.

Devamını Oku

Kasko Sigortasını Nasıl Daha Ucuza Alabilirsiniz?

Hem ihtiyacınıza hem de bütçenize uygun bir kasko sigortasına sahip olabilmek için önerilerimizi dikkate almanız son derece önemlidir…

Devamını Oku

Hasar Takip İşlemleri Sigortam.net’ten

Sigortam.net, hasar anında da müşterilerinin yanında. Sigortam.net'e hasar ihbarında bulunan müşterilerimizin hasar işlemlerini takip ediyoruz.

Devamını Oku