444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Motor Soğutucu Bakımı Nasıl Yapılır?

07 Mayıs 2014

Motor soğutucu, soğutma sisteminin en önemli parçalarındandır. Soğutucunun araba içindeki görevi; motoru aşırı ısınmadan korumak ve yüksek motor gücü için yardımcı olmaktır.

Motor soğutucusu dediğimiz şey kırmızı veya yeşil renklerdeki sıvıdır. Motor bölümünde yer alan radyatörün hemen yanında su ve soğutucu karışımını içeren bir sıvı bulunur ve bu sıvı motor bakımı için önem arz eder.

Arabanın çalışması esnasında bu karışım, soğutucu şişeden direkt radyatöre ordanda motora akar. Bu sayede; radyatör, soğutucu karışımdaki fazla sıcaklığı emerek motora geri yollar ve sirkülasyonun sağlanmasına yardımcı olur. 

Eğer araba kullanma esnasında aracınızda yeterli karışım yoksa; araç motoru aşırı ısınarak oldukça büyük hasar verebilir. Bu durumun sürekli yaşanması durumunda pas ve kalsiyum tortularısoğutucu sistemine kalabilir, bu da karışımın akmasını zorlaştırır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Farklı zorluklar yaşamamak adına ''Motor Yağı Hakkında Bilmemiz Gerekenler'' yazımız gibi motor yağı bakımı ile ilgili de bilgi sahibi olmalısınız. Ancak motor sistemini temizletmek, atıkların temizlenmesini ve karışımın düzgün bir biçimde akışkanlık kazanmasını sağlar.

Motor Soğutucu Sistemi Nasıl Temizlenir?
 

 • Temizleme kimyasalları radyatöre boşaltılır.
   
 • Araba normal çalışma sıcaklığına getirilir.
   
 • Eski olan soğutucu boşaltılır.
   
 • Valf kapatılarak su ile doldurulur.
   
 • Radyatör 50/50 oranı ile su ve soğutucu karışımı ile birlikte doldurulur.
   
 • En son fanın çalışması ve sızdırma sistemi kontrol edilir.


Motor Soğutucu Bakımı İçin Öneriler
 

 • Araç sadece soğutucu ile doldurulmamalı. Çamur formu oluşup radyatör boruları tıkanabilir, bu da soğutucunun motorun içine akmasına engel olur.
   
 • Sürekli soğutucuyu yarı yarıya su ve soğutucu karışımı ile kullanmalısınız.
   
 • Üreticilerin sağladığı bakım zamanlamalarını takip ederek 50.00-60.000 km’de bir değiştirin.
   
 • Araç bakım servislerine yağ değişimi için gittiğiniz her zaman soğutucu miktarını kontrol ettirin, azalma görülüyorsa üzerine mutlaka eklettirin.

Araba bakımı her aşamasıyla önemli bir konudur, bu yüzden araç kasko sigortası yaptırmayı ya da poliçe yenilemeyi sakın unutmayın! 

Sigortam.net ile 2014 kasko değer listesi bilgilerine ulaşın, araç kasko fiyatları ile ilgili merakınızı sadece 3 dakikada giderin. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 bilgi alın.


Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.