Motor Yağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler | Oto Rehberi | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Motor Yağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Motoru esas çalıştıran benzin de olsa motoru canlı tutmak gerekir. Otomobil motorunu olabildiğince arttırmaya ve benzini verimli kullanmaya çabalarken sentetik ya da geleneksel motor yağı hakkında bilgi sahibi olmamız, yağların otomobil bakımındaki yerini anlamamız için çok önemli.

Oldukça karmaşık olan bir konu bu bu yüzden, yeni başlayanlar için motor yağı hakkında bilmeniz gereken her şey ve ‘’Hangi Motor Yağı Kullanılmalı?’’ yazımız oldukça işinize yarayacak. Her küçük detaya girmek yerine temel bilgileri öğrenerek işe başlamakta fayda var.

Motorunuzu anlamaya onun için doğru yağ seçerek başlayabilirsiniz.

Motor Yağı Neden Önemli

Metaller arası sürtünme ve ısınmayı önlemesi dışında, katkı maddeleriyle güçlendirilmiş bir malzemedir motor yağı. Her durumda motor yağı olmadan metal aksamlar eğilir ve bükülür. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Motor Yağındaki Rakam ve Harflerin Anlamı

Eskiden basit yapıda olan motor yağı, motorların karmaşıklaşmasıyla çeşitlendi ve karmaşık bir yapı aldı. Tipik motor yağı ön kısmında yağın viskozitesi görünür. Viskoziteyi basitçe kalınlık olarak düşünebilirsiniz.

Motor ihtiyaçlarına göre değişen, en sık rastlanan viskoziteler 0W–20, 5W–30’dur. İlk rakamının 5 olması en düşük çalışma sıcaklığını, 30 en yüksek sıcaklığı ifade eder. Tel bir sıcaklık değeriyle çalışan yağlar da görebilirsiniz, 20W gibi. Bu yağların kullanım alanı daha dardır.

Motor yağı seçimi konusunda kaygılanmaya başladıysanız, haklı olabilirsiniz. Örneğin; sentetik yağlar yıllardır kullanımdalar, ham yağ sunanlardan ziyade kimyasal maddelerden meydana getirilmişlerdir.

Aynı iki araçta değişik motor yağları, değişik viskozite ve formüllerden yarar getirebilir. Bu aracın harcadığı performansa göre değişir. Yani yaşına, gitmiş olduğu yol miktarına bağlıdır.

Aracınızın kullanım kılavuzunu okumak sizi en doğru sonuca yönlendirir. Bazı modeller; özellikle yeni olanlar, markalar vizikote oranlarını belirtir.Eğer hala şüphe duyuyorsanız ASE sertifikasına sahio aracınızla işinde profesyonel bir teknisyene danışabilirsiniz.

Sigortam.net üzerinden araba sigorta sorgulama yaparak en uygun araç kasko fiyatları listesine ulaşıp, kasko sigortası satın alın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan sigorta uzmanlarımıza 7/24 ulaşın.


Benzer İçerikler

5 Bin Altındaki 2.El’i Yüksek Fiyattan Satmanın Püf Noktaları

5 binin altındaki 2.el otomobilinizi yüksek fiyattan satabilmenin püf noktalarını öğrenmeniz için birkaç basit ipucunu bir araya getirdik.

Devamını Oku

Mayıs 2016’da En Fazla Satan Model Toyota Corolla Oldu

Mayıs 2016'nın araç satış istatistikleri açıklandı. ODD'nin verilerine göre Mayıs ayında en fazla satan marka Renault, en fazla satan model ise Corolla oldu.

Devamını Oku

Bagaj Filesi Ne İşe Yarar?

Özellikle çocuklu aileler, çocukların oyuncakları gibi küçük parçaları arka camın önüne koymakta sakınca görmezler. Ancak ani bir frenle öne doğru fırlayacak küçük bir oyuncak veya bir çantanın etkisi yüzlerce kiloya, basit bir kutu mendilin etkisi de onlarca kiloya eşit olacaktır.

Devamını Oku