Motor Yağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Motoru esas çalıştıran benzin de olsa motoru canlı tutmak gerekir. Otomobil motorunu olabildiğince arttırmaya ve benzini verimli kullanmaya çabalarken sentetik ya da geleneksel motor yağı hakkında bilgi sahibi olmamız, yağların otomobil bakımındaki yerini anlamamız için çok önemli.

Oldukça karmaşık olan bir konu bu bu yüzden, yeni başlayanlar için motor yağı hakkında bilmeniz gereken her şey ve ‘’Hangi Motor Yağı Kullanılmalı?’’ yazımız oldukça işinize yarayacak. Her küçük detaya girmek yerine temel bilgileri öğrenerek işe başlamakta fayda var.

Motorunuzu anlamaya onun için doğru yağ seçerek başlayabilirsiniz.

Motor Yağı Neden Önemli

Metaller arası sürtünme ve ısınmayı önlemesi dışında, katkı maddeleriyle güçlendirilmiş bir malzemedir motor yağı. Her durumda motor yağı olmadan metal aksamlar eğilir ve bükülür. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Motor Yağındaki Rakam ve Harflerin Anlamı

Eskiden basit yapıda olan motor yağı, motorların karmaşıklaşmasıyla çeşitlendi ve karmaşık bir yapı aldı. Tipik motor yağı ön kısmında yağın viskozitesi görünür. Viskoziteyi basitçe kalınlık olarak düşünebilirsiniz.

Motor ihtiyaçlarına göre değişen, en sık rastlanan viskoziteler 0W–20, 5W–30’dur. İlk rakamının 5 olması en düşük çalışma sıcaklığını, 30 en yüksek sıcaklığı ifade eder. Tel bir sıcaklık değeriyle çalışan yağlar da görebilirsiniz, 20W gibi. Bu yağların kullanım alanı daha dardır.

Motor yağı seçimi konusunda kaygılanmaya başladıysanız, haklı olabilirsiniz. Örneğin; sentetik yağlar yıllardır kullanımdalar, ham yağ sunanlardan ziyade kimyasal maddelerden meydana getirilmişlerdir.

Aynı iki araçta değişik motor yağları, değişik viskozite ve formüllerden yarar getirebilir. Bu aracın harcadığı performansa göre değişir. Yani yaşına, gitmiş olduğu yol miktarına bağlıdır.

Aracınızın kullanım kılavuzunu okumak sizi en doğru sonuca yönlendirir. Bazı modeller; özellikle yeni olanlar, markalar vizikote oranlarını belirtir.Eğer hala şüphe duyuyorsanız ASE sertifikasına sahio aracınızla işinde profesyonel bir teknisyene danışabilirsiniz.

Sigortam.net üzerinden araba sigorta sorgulama yaparak en uygun araç kasko fiyatları listesine ulaşıp, kasko sigortası satın alın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan sigorta uzmanlarımıza 7/24 ulaşın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL