Motor Yağı Kontrolünde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta!

Motor yağı araçlarda büyük önem taşır. Yağlama sayesinde aracın metal parçaları birbiriyle sürtünmez ve aşırı derecede ısınmaz. Aracınız motorunun uzun ömürlü olmasında da motor yağının büyük önemi vardır. Bu sebeple motor yağı kontrolü nasıl yapılır? sorusunun detaylarını yazımızda bir araya getirdik.

Motor yağını doğru seçmek ve belirli aralıklarla değiştirmek gerekir. Konuyla ilgili “Motor Yağı Değişimi Nasıl Yapılır?” yazımızdan bilgi alabilirsiniz.
Uzun yola çıkarken motor yağının mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca ikinci el araç alırken de bu kontrolü yapmanız seçiminizi yanlış bir araç tercih etmenizi önler.

Motor Yağı Kontrolü Nasıl Yapılır?

  • Aracınız çalışıyorsa öncelikle durdurmanız ve motoru kapatmanız gerekir. Aracınızı durdurmanızın üzerinden en az yarım saat geçmiş olması gerekir.
  • İşleme başlamadan önce aracı düz bir zemine çekerek kaput kısmını açmalısınız.
  • Sonrasında yağ çubuğunu çıkarmalı ve temiz bir beze silmelisiniz.
  • Silme işlemi bittikten sonra çucuğu yerine tekrar takarak yeniden çekmeniz gerekir.
  • Çubuğun üzerinde motorda olması gereken yağ seviyesinin sınırını gösteren işaret vardır. Bu sayede aracın yağının yeterli miktarda olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
  • Yağ çubuğunu yerine takarken iyice oturduğundan emin olmalısınız aksi durumda yağ dışarıya akar ve bu durum motorunuza zarar verir.

Aracın Yağ Eksiltmesi Nasıl Anlaşılır?

Teknolojinin ilerlemesi yüksek performanslı otomobillerin üretiminin artmasına yol açar. Bu durum yağ harcamalarının biraz artmasına da neden olur. Tabii ki otomobilin model ve özelliklerine göre değişiklik gösterir. Genel olarak bin km de 300 gram ile 1.5 litre yağ harcamaları normaldir. Dolayısıyla her bin km de bir yağ kontrolü yapılmalıdır ve bu harcama aralığının değişip değişmediğine bakılmalıdır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Motorun yağ eksilttiğini bazı uyarılardan anlayabilirsiniz. Örneğin aracınızla yokuş aşağı inerken ya da yokuştan çıkarken motor yağını gösteren ışık yanıyorsa ya da yanıp sönüyorsa bu durum yağ seviyesinin oldukça azaldığını gösterir. Bu durumda vakit kaybetmeden yağın eksik kısmını doldurmanız aracınız için oldukça önemlidir. Motorun sesinin değişik çıkmasından ya da egzoz dumanının mavi renkte olmasından da bu durumu fark edebilirsiniz. Bu uyarılar ciddi durum olduğunu ifade ettiği için aracınızı hemen servise götürerek gerekli onarımları yaptırmalısınız.

Aracınızın çıkacak olası masrafların tamamını cebinizden ödememek için kasko sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Sigortam.net’ten 2 dakikada kasko hesaplama yapmak için araç kasko sorgulama sayfamızı ziyaret edin, en uygun kasko fiyatlarına ulaşın.

Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımzı arayın 7/24 telefonda sigorta yaptırın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL