Motor Yağı Kontrolü | Oto Rehberi | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Motor Yağı Kontrolünde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta!

Motor yağı araçlarda büyük önem taşır. Yağlama sayesinde aracın metal parçaları birbiriyle sürtünmez ve aşırı derecede ısınmaz. Aracınız motorunun uzun ömürlü olmasında da motor yağının büyük önemi vardır. Motor yağını doğru seçmek ve belirli aralıklarla değiştirmek gerekir. Konuyla ilgili “Motor Yağı Değişimi Nasıl Yapılır?” yazımızdan bilgi alabilirsiniz.
Uzun yola çıkarken motor yağının mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca ikinci el araç alırken de bu kontrolü yapmanız seçiminizi yanlış bir araç tercih etmenizi önler.

Aracın Yağ Eksiltmesi Nasıl Anlaşılır?

Teknolojinin ilerlemesi yüksek performanslı otomobillerin üretiminin artmasına yol açar. Bu durum yağ harcamalarının biraz artmasına da neden olur. Tabii ki otomobilin model ve özelliklerine göre değişiklik gösterir. Genel olarak bin km de 300 gram ile 1.5 litre yağ harcamaları normaldir. Dolayısıyla her bin km de bir yağ kontrolü yapılmalıdır ve bu harcama aralığının değişip değişmediğine bakılmalıdır.

  

Motorun yağ eksilttiğini bazı uyarılardan anlayabilirsiniz. Örneğin aracınızla yokuş aşağı inerken ya da yokuştan çıkarken motor yağını gösteren ışık yanıyorsa ya da yanıp sönüyorsa bu durum yağ seviyesinin oldukça azaldığını gösterir. Bu durumda vakit kaybetmeden yağın eksik kısmını doldurmanız aracınız için oldukça önemlidir. Motorun sesinin değişik çıkmasından ya da egzoz dumanının mavi renkte olmasından da bu durumu fark edebilirsiniz. Bu uyarılar ciddi durum olduğunu ifade ettiği için aracınızı hemen servise götürerek gereklı onarımları yaptırmalısınız.

Motor Yağı Kontrolü Nasıl Yapılır? 
 

 • Aracınız çalışıyorsa öncelikle durdurmanız ve motoru kapatmanız gerekir. Aracınızı durdurmanızın üzerinden en az yarım saat geçmiş olması gerekir.
   
 • İşleme başlamadan önce aracı düz bir zemine çekerek kaput kısmını açmalısınız.
   
 • Sonrasında yağ çubuğunu çıkarmalı ve temiz bir beze silmelisiniz.
   
 • Silme işlemi bittikten sonra çucuğu yerine tekrar takarak yeniden çekmeniz gerekir.
   
 • Çubuğun üzerinde motorda olması gereken yağ seviyesinin sınırını gösteren işaret vardır. Bu sayede aracın yağının yeterli miktarda olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
   
 • Yağ çubuğunu yerine takarken iyice oturduğundan emin olmalısınız aksi durumda yağ dışarıya akar ve bu durum motorunuza zarar verir.

Aracınızın çıkacak olası masrafların tamamını cebinizden ödememek için kasko sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Sigortam.net’ten 3 dakikada kasko hesaplama yapmak için araç kasko sorgulama sayfamızı ziyaret edin, en uygun kasko fiyatlarına ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımzı arayın 7/24 telefonda sigorta yaptırın.


Benzer İçerikler

Online Kasko Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Online kasko sigortası yaptırırken ilk adım fiyat araştırmasıdır. Sigortam.net üzerinden 20’den fazla sigorta şirketinin kasko tekliflerine ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Uzun Yolda Araba Kullanmanın İncelikleri

Uzun sürecek bir yolculuk sizi mi bekliyor? Uzun yolda araba kullanmanın inceliklerini öğrenerek güvenle yola çıkın.

Devamını Oku

Yağmurlu Havalardaki Kaza Riskine Karşı, Araç Sigortanızı Hemen Yaptırın

Her sorumlu sürücünün mutlaka yaptırması gereken kasko ve trafik sigortası poliçelerinin önemi, kötü hava şartlarında ise çok daha fazla öne çıkıyor. Özellikle yağmurlu havalarda artan kaza riskine karşı araç sigortaları sürücülere oldukça önemli avantajlar sağlıyor. Siz de yağmurlu havalarda karşılaşabileceğiniz kaza riskine karşı kasko ve trafik sigortanızı geç kalmadan yaptırın, hem aracınızı, hem de bütçenizi güvenceye alın. Şimdi Türkiye’nin online sigortacılıktaki ilk ve lider platformu Sigortam.net’i arayın, ihtiyaçlarınıza yönelik en doğru araç sigortasına, en uygun fiyatlarla sahip olun. Yağmurlu Havalarda […]

Devamını Oku