444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Motor Yağı Ne Zaman Değişir?

12 Ağustos 2014

Motor yağı araç motorunun performansının ve kullanılabilirliğinin artması için son derece önemlidir. Metallerin de sürtünüp aşınmasını önler. Düşük sıcaklıklarda aracın kolay çalışmasını, yüksek sıcaklıklarda ise yakıt tasarrufu sağlar. Bu nedenle doğru yağ seçiminin yapılması gerekir. Aracınızın kullanma kılavuzunda hangi yağın önerildiği dikkate alınmalıdır. Sentetik ve mineral yağlar vardır. Sentetik yağlar minarel yağlara göre daha iyi performans alınmasını ve yakıt tasarrufu sağlar. Yağ seçimin de iklim de etkilidir. Örneğin çok soğuk mevsimlerde sentetik yağ kullanılmalıdır.

Motor yağının belli periyodlarda değiştirilmesi gerekir. Her araç modeline göre yağ değişim zamanı farklılaşır. Aracın çok fazla kullanılması bu zamanı daha da kısaltabilir. Araç kullanma kılavuzunda bu zaman dilimi yazmaktadır. Genellikle 10-15 bin km’de bir yağ filtresiyle birlikte değiştirilmesi önerilir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Motor Yağının Faydaları
 

 • Metallerin sürtünerek aşınmasını engeller,
   
 • Yakıt açısından tasarruf sağlar,
   
 • Motorun soğumasına yardımcı olur,
 •  
 • Motorun sıcaklara dayanıklı olmasını sağlar,
   
 • Aracın performansını arttırır.
   

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?

Öncelikle aracınıza uygun yağ seçimini yapmanız gerekir. Aracınızı kaldırıp altına tekerlekli rampa koyun. El frenini mutlaka çekin ve lastiklerin arkasına tahta vb. şeyler koyarak aracı sabitleyin, kaymasını engelleyin. Vitesi park etme durumuna getirin. Aracın içindeki eski yağı boşaltmak için ilgili tıpayı açın, bu işlemden önce yağın dökülmesi için altına bir kap koymayı unutmayın. Yağ sıcak olacağı için önleminizi alın. Yağ filtresinin içini de aynı şekilde boşaltın. Yeni filtreyi aşırı derecede sıkıştırmadan eski filtrenin yerine yerleştirin. Aracın el frenini açarak rampadan indirin. Motorun kapalı olduğundan emin olduktan sonra yeni yağı doğru ölçüde ekleyin. Motoru biraz çalıştırıp işlemi doğru yaptığınızdan emin olun. Sızıntı olup olmadığına da dikkat edin.

Aracınızın performansı için gösterdiğiniz ilgiyi hasar durumunda da göstermeniz gerekir. Araç kasko sigortası yaptırarak aracınıza gelen zararları güvence altına alabilirsiniz. Sigortam.net üzerinden kasko fiyatı hesaplaması yaparak en uygun 2014 kasko fiyatlarına 3 dakikada ulaşın. Dilerseniz sigortanızı telefonda yaptırın. 7/24 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, sigorta uzmanlarımızın yardımıyla sigortanızı satın alın.

  


Okumaya Devam Edin

Hangi Motor Yağı Kullanılmalı?

21 Mart 2014 Cuma

Aracınız için doğru yağın kullanılması motorun sorunsuz çalışmasını sağlar. Dolayısıyla motor yağı seçimine önem vermek gerekir.

Otomobilin Motor Gücünü Arttırmanın Yolları

03 Nisan 2014 Perşembe

Klasik bakım işlemleri harici birkaç ufak işlem ve basit kurallara uyulduğu takdirde; aracınızdan daha yüksek bir performansı uzun yıllar almanız mümkün.

Motor Yağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

18 Nisan 2014 Cuma

Motor yağı hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenerek, otomobilinizi ve motorunuzu daha iyi anlayabilirsiniz.