Motor Yağı Ne Zaman Değişir? | Araç Kasko | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Motor Yağı Ne Zaman Değişir?

Motor yağı araç motorunun performansının ve kullanılabilirliğinin artması için son derece önemlidir. Metallerin de sürtünüp aşınmasını önler. Düşük sıcaklıklarda aracın kolay çalışmasını, yüksek sıcaklıklarda ise yakıt tasarrufu sağlar. Bu nedenle doğru yağ seçiminin yapılması gerekir. Aracınızın kullanma kılavuzunda hangi yağın önerildiği dikkate alınmalıdır. Sentetik ve mineral yağlar vardır. Sentetik yağlar minarel yağlara göre daha iyi performans alınmasını ve yakıt tasarrufu sağlar. Yağ seçimin de iklim de etkilidir. Örneğin çok soğuk mevsimlerde sentetik yağ kullanılmalıdır.

Motor yağının belli periyodlarda değiştirilmesi gerekir. Her araç modeline göre yağ değişim zamanı farklılaşır. Aracın çok fazla kullanılması bu zamanı daha da kısaltabilir. Araç kullanma kılavuzunda bu zaman dilimi yazmaktadır. Genellikle 10-15 bin km’de bir yağ filtresiyle birlikte değiştirilmesi önerilir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Motor Yağının Faydaları
 

 • Metallerin sürtünerek aşınmasını engeller,
   
 • Yakıt açısından tasarruf sağlar,
   
 • Motorun soğumasına yardımcı olur,
 •  
 • Motorun sıcaklara dayanıklı olmasını sağlar,
   
 • Aracın performansını arttırır.
   

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?

Öncelikle aracınıza uygun yağ seçimini yapmanız gerekir. Aracınızı kaldırıp altına tekerlekli rampa koyun. El frenini mutlaka çekin ve lastiklerin arkasına tahta vb. şeyler koyarak aracı sabitleyin, kaymasını engelleyin. Vitesi park etme durumuna getirin. Aracın içindeki eski yağı boşaltmak için ilgili tıpayı açın, bu işlemden önce yağın dökülmesi için altına bir kap koymayı unutmayın. Yağ sıcak olacağı için önleminizi alın. Yağ filtresinin içini de aynı şekilde boşaltın. Yeni filtreyi aşırı derecede sıkıştırmadan eski filtrenin yerine yerleştirin. Aracın el frenini açarak rampadan indirin. Motorun kapalı olduğundan emin olduktan sonra yeni yağı doğru ölçüde ekleyin. Motoru biraz çalıştırıp işlemi doğru yaptığınızdan emin olun. Sızıntı olup olmadığına da dikkat edin.

Aracınızın performansı için gösterdiğiniz ilgiyi hasar durumunda da göstermeniz gerekir. Araç kasko sigortası yaptırarak aracınıza gelen zararları güvence altına alabilirsiniz. Sigortam.net üzerinden kasko fiyatı hesaplaması yaparak en uygun 2014 kasko fiyatlarına 3 dakikada ulaşın. Dilerseniz sigortanızı telefonda yaptırın. 7/24 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, sigorta uzmanlarımızın yardımıyla sigortanızı satın alın.

  


Benzer İçerikler

Kasko Sigortası Tazminatı Arttı!

Türkiye Sigorta Birliği’nin verilerine göre 406 bin 254 otomobil hasar dosyası 600 milyon 916 bin sigorta tazminat ödemesi yapıldı.

Devamını Oku

2015’te Araç Kasko Hesaplamasıyla Tasarruf Edin!

2015 kasko hesaplamanızı en ideal şekilde yapabilmeniz için bir takım önerilerde bulunmak ve kasko hesaplamayla 2015 yılında elde edeceğiniz avantajlardan bahsetmek istedik.

Devamını Oku

Otomobilde Doğru Far Ayarı Nasıl Yapılır?

Hem trafikteki diğer sürücülerin hem de kendimizin güvenli sürüş gerçekleştirmesinde araç aksamlarının önemi büyük. Özellikle sürücüleri zorlayan kötü hava koşullarında aracın tüm aksamlarının temiz ve doğru ayarda olması gerekiyor. Aksi takdirde görüş açısı çok daha darlaşır, sürücülerin hakimiyet sağlaması giderek zor bir hal alır. Görüş açısını etkileyen aksamların başında araç farları geliyor.  Her araçta bulunan, gece araba kullanımı için güvenli bir ortam sağlayan farların yolculuğu tehlikeye düşürmemesi için temiz ve belli bir ayarda tutulması gerekiyor. Doğru şekilde kullanılan farların kullanımI, çok daha uzun […]

Devamını Oku