Motor Yağı Ne Zaman Değişir?

Motor yağı ne zaman değişir? Motor yağı nasıl değiştirilir? Motor yağının araba için faydaları nelerdir? sorularının cevapları yazımızda. Motor yağı kullanımı ile ilgili detayları buradan öğrenebilirsiniz.

Motor Yağı Ne Zaman Değişir?

motor yağı ne zaman değişirMotor yağı araç motorunun performansının ve kullanılabilirliğinin artması için son derece önemlidir. Metallerin de sürtünüp aşınmasını önler. Düşük sıcaklıklarda aracın kolay çalışmasını, yüksek sıcaklıklarda ise yakıt tasarrufu sağlar. Bu nedenle doğru yağ seçiminin yapılması gerekir.

Aracınızın kullanma kılavuzunda hangi yağın önerildiği dikkate alınmalıdır. Sentetik ve mineral yağlar vardır. Sentetik yağlar minarel yağlara göre daha iyi performans alınmasını ve yakıt tasarrufu sağlar. Yağ seçimin de iklim de etkilidir. Örneğin çok soğuk mevsimlerde sentetik yağ kullanılmalıdır.

Motor yağının belli periyodlarda değiştirilmesi gerekir. Her araç modeline göre yağ değişim zamanı farklılaşır. Aracın çok fazla kullanılması bu zamanı daha da kısaltabilir. Araç kullanma kılavuzunda bu zaman dilimi yazmaktadır. Genellikle 10-15 bin km’de bir yağ filtresiyle birlikte değiştirilmesi önerilir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile TRAFİK TEKLİFİ AL

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?

Öncelikle aracınıza uygun yağ seçimini yapmanız gerekir. Aracınızı kaldırıp altına tekerlekli rampa koyun. El frenini mutlaka çekin ve lastiklerin arkasına tahta vb. şeyler koyarak aracı sabitleyin, kaymasını engelleyin. Vitesi park etme durumuna getirin. Aracın içindeki eski yağı boşaltmak için ilgili tıpayı açın, bu işlemden önce yağın dökülmesi için altına bir kap koymayı unutmayın.

Yağ sıcak olacağı için önleminizi alın. Yağ filtresinin içini de aynı şekilde boşaltın. Yeni filtreyi aşırı derecede sıkıştırmadan eski filtrenin yerine yerleştirin. Aracın el frenini açarak rampadan indirin. Motorun kapalı olduğundan emin olduktan sonra yeni yağı doğru ölçüde ekleyin. Motoru biraz çalıştırıp işlemi doğru yaptığınızdan emin olun. Sızıntı olup olmadığına da dikkat edin.

Motor Yağının Faydaları

  • Metallerin sürtünerek aşınmasını engeller,
  • Yakıt açısından tasarruf sağlar,
  • Motorun soğumasına yardımcı olur,
  • Motorun sıcaklara dayanıklı olmasını sağlar,
  • Aracın performansını arttırır.

Aracınızın performansı için gösterdiğiniz ilgiyi hasar durumunda da göstermeniz gerekir. Araç kasko sigortası yaptırarak aracınıza gelen zararları güvence altına alabilirsiniz. Sigortam.net üzerinden kasko fiyatı hesaplamasıyaparak en uygun kasko fiyatlarına 2 dakikada ulaşın. Dilerseniz sigortanızı telefonda yaptırın. 7/24 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, sigorta uzmanlarımızın yardımıyla sigortanızı satın alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL