Motor Yağı ve Filtresi Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Motor yağı ve filtresi ne zaman ve nasıl değiştirilir sorusu araç sahiplerinin araba bakımı için en çok sordukları konuların başında gelir. Motor yağı ve filtresi değişimi hangi sürelerde olmalı hakkında merak edilenleri bir araya getirdik.

Motor Yağı ve Filtresi Değişimi

Motor yağı ve filtresi Motor yağı, motorun hareketli aksamı üzerinde film şeklinde ince bir tabaka oluşturarak sürtünme ve aşınmayı azaltır, bu da tekerleklere daha fazla güç aktarıldığı anlamına gelir. Motor yağı içeriği vasıtası ile motoru temizlemeye yardımcı olur, pasa karşı korur ve aynı zamanda silindirlerin çevresindeki aşırı sıcağın bir bölümünü kartere indirmeye yardımcı olur. Yağın kullanma kılavuzuna göre bakımı yapılır.

Araç bakımı için motor yağının değiştirilmesi oldukça önemli. Aracınızın uzun süreli kullanılması için bakım sürelerini geçirmemeniz gerekir. Peki motor yağı ve filtresi değişimi hangi sürede değiştirilir?

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile TRAFİK TEKLİFİ AL

Motorun yağıve filtresi değişimi katalogda belirtilen sürelerde (10 000…15 000 km de bir) değiştirilir. Değişim tarihi yakınsa, seyahat öncesinde yapılmalıdır. Aracınız treyler çekiyor, bagaj yükünüz fazla veya seyahatiniz uzunsa, yağ değişim süresini kısaltılabilir. Aracın kullanılma şartlarına göre sürelerde değişebilir. Siz de şartlara göre aracınızın bakımını ihmal etmeyin, bütçenizi aşan tamir masraflarına katlanmak zorunda kalmayın.

Motor Yağ Filtresi Değiştirilmezse Sonuçları Ne Olur?

Motor yağı filtresinin değiştirilmemesi, aracınızda hasar oluşturabilir. Motor yağının iyi süzülmemesi, motor bölümünü çizmeye başlar ve bu durum motora zarar verir. Tıkanmaya başlayan motor yağı, basınç meydana getirir. Bu nedenle motor gücü zayıflar ve performans düşer. Yağ filtresini zamanında değiştirerek hasar durumuna karşı önlem alabilirsiniz. Bakım sırasında aracınızın performansının düşmemesi için filtrenizi kontrol ettirerek, aracınızın ömrünü uzatın.

Araç Sigortalarınızı İhmal Etmeyin!

Güvenli sürüş için motor yağı ve filtresi bakımlarını yaptırın, kasko ve trafik sigortası yaptırmadan yola çıkmayın. En uygun kasko fiyatlarıve trafik sigortası fiyatları için teklif alın, karşılaştırma yaparak ihtiyacınız olan sigortaya size özel, en uygun fiyata sahip olun. İnternet sitemizden ya da Sigortam.net’in 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’ndan 7/24 bize ulaşın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL