444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Motorlu Taşıtlar Vergisini Daha Az Ödemek Mümkün!

10 Temmuz 2014

Otomobil, arazi taşıtlar, motosikletler ve bu taşıtlar dışında kalan motorlu kara taşıtları yıl içerisinde 2 kere olmak üzere Motorlu Taşıtlar Vergisini ödemeye tabidir.

Her yıl ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisi aracın bağlı bulunduğu ilin vergi dairesi veya anlaşmalı olunan bankalar tarafından tahsil edilir. Verginizin ödenmesine sayılı güner kala MTV sorgulama ve hesaplaması yapabilir, daha düşük MTV ödemesi yapabilirsiniz.

MTV avantajını değerlendirebilmek için; aracınızın kayıtlı olduğu vergi dairesine konuyla ilgili bir dilekçe ve kasko bedelini gösteren belge ile başvurmanız gerekir. Kasko bedelini temin etmek için sigorta şirketinizden yardım alabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

MTV vergisiyle ilgili daha fazla bilgi alabilmek için; ‘’2014 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)’nin 2. Taksit Ödemesi Başlıyor’’, ‘’MTV Ödemesinde Vergi Avantajından Nasıl Yararlanılır?’’ konulu yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Kasko Değeri ve Motorlu Taşıtlar Vergisi
 

MTV hesaplaması yaparak MTV'nizi indirimli ödeyebilirsiniz.

  • Otomobillerin veya cipin Motorlu Taşıtlar Vergisi bir alt tarifeden ödenebiliyor.
     
  • Kasko değerinin % 5’i hesaplamaya tabi tutuluyor.
     
  • MTV tarifesi ile kasko değerinin %5’i kıyaslanıyor.
     
  • Araç MTV’si kasko değerinin %5’inin üzerinde ise, MTV bir alt dilimden ödenebiliyor.


MTV’de Dikkat Edilebilecek Noktalar


MTV Ödemesini Araç Sahipleri Yapmalı

MTV uygulaması kapsamında otomobil, arazi taşıtı ve benzeri araçlar için ödenecek vergi tutarının, aracın o yıla ait kasko değerinin % 5’i aşması durumunda MTV’i bir alt kademedeki aynı yaş grubunu karşılayan taşıtlara isabet eden vergi tutarı olarak uygulanacak bu yüzden başvuruyu mutlaka araç sahipleri yapmalı.

Son Yılın MTV’leri Kontrol Edilmeli

MTV ödemeleriyle ilgili bilgi sahibi olunması için son 5 yıla ait ödenen MTV’lerin gözden geçirilmesi faydalı olacaktır.

İndirimleri Gözden Kaçırmayın

Özellikle 1802 santimetreküp ve daha üstündeki hacme sahip 4-11 yaş arası birçok otomobilin önemli bir kısmı fazladan MTV ödemesi yapabiliyor. Bu yüzden MTV’lerinizi ödemeden önce bir indirime hak kazanıp kazanmadığınızı kontrol edin. Yok yere fazladan vergi ödüyor olabilirsiniz.

2014 Yılı Kasko Değerlerine Dikkat

MTV ödemelerinde mağduriyet yaşamamak adına 2014 yılı kasko değerleri hakkında bilgi sahibi olmanız ve 2008-2013 yıllarındaki kasko değerlerini tespit ederek not etmeniz faydanıza olacaktır. Son olarak ise bütün yılları içeren MTV ile kaskonuzu tek tek karşılaştırın. Eğer incelediğiniz yıllarda; bir yıla ait ödediğiniz MTV aracınızın kasko değerinin % 5’ini aşıyor ise alt kademeden ödemeniz gereken MTV’yi o yıl için fazla ödediniz demektir.

Yapmış olduğunuz aşamalardan sonra 2009-2014 yıllarına ait fazla bir MTV ödemeniz olduğunu tespit ederseniz; en yakın sigorta şirketine başvurun ve aracınız için kasko değer bildirim formu düzenlenmesini istediğinizi belirtin. Sigorta şirketinden aldığınız form ile beraber kayıt olduğunuz vergi dairesine düzeltme için dilekçeniz ile birlikte başvuru yapabilirsiniz.

MTV ödemelerinizi kolaylaştıracak kasko değer listesine Sigortam.net’ten tek tıkla ulaşın, fazladan vergi ödemeyin.


Okumaya Devam Edin

Fazla MTV Ödemiş Olabilirsiniz

18 Temmuz 2013 Perşembe
2005 yılından sonraki MTV ödemelerinizi “indirimli MTV” kapsamında yapmamışsanız, fazla ödeme yapmış olabilirsiniz. 1800 cc ve 4 yaş üstü bir araç için aradaki fark 629 TL.

Ehliyet Harcı ve MTV Zammı

07 Kasım 2013 Perşembe

Ehliyet harcı ve Motorlu Taşıtlar Vergisi için 2014 zammı % 3,93 olarak öngörüldü.

MTV Ödemesinde Vergi Avantajından Nasıl Yararlanılır?

22 Ocak 2014 Çarşamba

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)’nin ilk taksit ödemesi 31 Ocak’ta son buluyor. Vergi ödemelerinizde indirim avantajından faydalanabilirsiniz.