Hararet Yapan Motor Performansını Düşürmesin

Otomobil sahiplerinin yolculuk esnasında yaşayabileceği pek çok sorun var: Akaryakıtın bitmesi, lastik patlaması, fren sisteminin bozulması… Araba bakımının veya araç aksamlarının kontrolünün yapılmaması gibi nedenlerin de tetiklediği bu sorunlar, aracınızın bozulmasına ve yarı yolda kalmanıza sebep olabilir.

Her araç sahibinin günün birinde karşı karşıya kalabileceği araç sorunlarından biri de motorun hararet yapmasıdır. Peki, aracın performansını düşüren hararet durumu neden kaynaklanır? Sürücüleri zor durumda bırakan motor harareti durumunun nedenlerini ve bu durumda yapabileceklerinizi bir araya getirdik. 

Bir motorun hararet yapmasına neden olabilecek pek çok durum vardır. Bu nedenlerden bazılarını öğrenmek, hem güvenli sürüşle hem de yüksek performansla yolculuğu tamamlamanızı kolaylaştıracaktır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Motor Hararetini Tetikleyen Durumlar

Fan Devreye Girmiyor Olabilir. 

Aracınız hararet yaptığı halde fan devreye girmiyorsa, fan bağlantılarının kontrol edilmesi gerekebilir. Bu durumda fan müşürünü değiştirmek gerekecektir, fan müşrünü aracın fanına giren kablolar aracılığıyla bulabilirsiniz

Termostad Arızalı Olabilir

Termostadın doğru çalışıp çalışmadığını anlamak için radyatör sıcaklığına bakmanız yeterli olacaktır. Radyoter soğuksa, termostad açılmamıştır. Bu durumda termostadın değiştirilmesi gerekir. Motor sıcak olmasına rağmen radyatöre giden borular soğuksa yada ılıksa termostad arızalanmıştır.

Radyatör Hava Yapmıştır

Antifiriz veya su değişimini yakın zamanlarda yaptıysanız, radyatör hava yapmış olabilir. Hava yapmayı tetikleyen bir diğer durumda kaçaklar ve silindir kapak contasının yanması ya da silindir kapağının çatlamasıdır. Radyatör hortumunu  gevşeterek pompa yapabilir ve havanın atılmasını kolaylaştırabilirsiniz. Bu esnada kabarcıklar geliyorsa, su gelene kadar bekleyin ve sonra parçayı sıkı bir şekilde kapatın.

Devirdaim Pompasında Kaçak Olabilir.

Motor devri yükseldikçe hararet iniyor, devir düştükçe ise hararet yükseliyorsa kaçak durumundan şüphelenebilirsiniz. Devirdaim pompasından kaçak olup olmadığını motorun titreşiminden, sesinden, yakıt yüksekliğinden ve egsoz dumanından anlayabilirsiniz.

Peki, yükselen motor hararetinin üstünden nasıl gelinir? Motor hararet yaparken yola devam etmek, aracınızda daha büyük sorunlar yaşanmasına sebebiyet verebilir. Hem aracın hem sizin güvenliğiniz açısından son derece tehlikeli olan bu durumda, aracınıza uygun bir yere çekip suyun soğuması için zaman kazanabilirsiniz. Araç motorunda aykırı bir durum olup olmadığını motor hararet göstergesi aracılığıyla da görebilirsiniz. Göstergede görülen dereceler 50 ila 150 derece arasındadır. 80 derece seviyesi aracınızın ideal motor sıcaklığını gösterirken; derecenin yükselmesi, aracınızın motorunda hararet oluşumunu simgeler.

Yapmış olduğunuz araba bakımına rağmen aracınızı riske atabilecek bazı durumlar yaşanabilir. Bu durumlara karşı yapılabilecek en doğru şey kasko yaptırmaktır. Siz de her geçen gün bir kazanın olduğu yollarda aracınızı güvenle korumak için Sigortam.net'in uygun kasko fiyatlarını değerlendirin, dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın. 

Benzer İçerikler

Zurich Sigorta Kasko – Benim Arabam

Zurich Sigorta...Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar

1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve Özel...Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri mutlaka...okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe...üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği...yazılacak.

B) Eksik/Aşkın Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için...eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için devam...edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye yazılmayacağı için...enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak....Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel Şartlarda Olup...Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı
-Hasarsızlık...indirimi koruma
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme...(Şartlı)

3-Ek Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve...Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü...niyet ve muziplikle yapılan hareketler,
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler,...(Seçimli)
-Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği...zararlar*
*Kemirgen ve diğer hayvanlar tarafından verilecek zararlar teminat...kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça...Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal...parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna...gidilir.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam servislerine gidilmesi durumunda...hasar bedelinin % 20 lik kısmı ( 150 TL den az olmamak kaydı ile) sigortalı tarafından...karşılanacaktır.

C) Servis Uygulaması

Onarım sigortacının anlaşmalı olduğu...serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız servislerde Sigortacıdan izin...alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması

Sigorta konusu marka model aracın satıldığı 3 yetkili satıcıdan fiyat alınır....Aynı zamanda araç satış ilanlarının yer aldığı en popüler ve en çok giriş yapılan 3 internet sitesinde yer alan...ortalama fiyatlar tespit edilerek hepsinin ortalaması alınır.  Bu tutar hiçbir halde TSB listesinde belirlenen...tutarın üzerinde olamaz.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.