MTV 2015 Fiyatları Ne Kadar?

Yeni bir yılın gelmesiyle birlikte otomobil yıllık giderleri içerisinde yer alan MTV’lerin de (Motorlu Taşıtlar Vergisi) ödenme vakti geldi. 

Senede 2 kere ödenmesi gereken Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin ilk taksidinin 30 Ocak 2015 tarihine kadar ödenmesi gerekiyor. Kamu bütçesinin önemli gelirleri arasında bulunan MTV’lerin zamlı ödeneceğine ve en düşük araç vergisinin 58 TL, en yüksek MTV’nin ise 19.541 lira olacağına "MTV'ye Yeni Yılda Zam Geliyor!" başlıklı yazımızda da değinmiştik.

MTV ödemesi yapacak olan vatandaşlar Gelirler İdaresi Başkanlığı'nın resmi sitesinden MTV ödemelerini yapabilir, online işlemler sayesinde sıra beklemeden vergilerinin ilk taksidini ödeyebilirler.

MTV taksitleri bankalardan ya da Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni tahsile yetkili vergi dairelerinden yaptırılabilecek.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

MTV ödemeleriyle ilgili genel tablo şöyle;

2014 yılında 7-11 yaş aralığında ve 1300’ün altında motor hacmi bulunan araçlar için 210 lira yerine 231 lira vergi ödenirken; 1600-1800 aralığında motor hacmi olan araçların vergisi 698 lira yerine 768  lira olacak. 2000-2500 motor hacmi olan araçların vergisi ise 1.623 liradan 1.787 liraya yükseltilecek.

En fazla MTV yine 1-3 yaş aralığındaki ve 4.000 m3 ile üzeri motor hacmi bulunan, yani lüks sınıfındaki araç sahipleri için geçerli olacak. Bu özelliklere sahip araçların vergisi 19.541 lira yerine 21.516 lira olurken, aynı hacimde fakat 16 yaş ve üzerinde olan araçların vergisi 1.514 liradan 1.667 liraya yükselecek.

 2015 MTV Oranları

Aşağıdaki tabloda 2015 MTV oranlarını dair bilgileri daha net bir şekilde görebilirsiniz.

MTV ödemelerinizi yapmadan önce 2015 kasko değer listesi sayfamıza da göz atmanızı öneririz. MTV'nizi indirimli ödemek için MTV hesaplaması yapabilirsiniz. MTV tutarını (Motorlu Taşıtlar Vergisi) indirimli ödeme de kritik detay aracın kasko değeridir!

Kısaca kasko değeri ve MTV ilişkisine değinelim:

  • Otomobilinizin veya arazi taşıtınızın, araç kasko değerinin %5’ini hesaplıyorsunuz,
     
  • Tarifede geçen MTVvaraç kasko değerinin %5’nin altında kalıyor ise, bir şey yapamazsınız. Belirtilen tarifeye göre araç verginizi ödemek durumundasınız.
     
  • Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarı, kasko değerinizin %5’ini aşıyorsa alt kademedeki vergi tutarını ödüyorsunuz. Kasko değeri bir alt kademenin üzerinde olsa da ikinci kez alt kademeye inemiyorsunuz.

Henüz araç kasko sigortanızı yaptırmadıysanız da acele ederek kasko sigortanızı yaptırın, aracınızın masraflarından birini ödeme planınızdan çıkarın. En uygun kasko fiyatları için ise diler Sigortam.net'e gelerek araç kasko hesaplaması yapın, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler

Aksigorta Tam Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
Aksigorta Tam Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve...Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A) Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe...üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği...yazılacak.

B) Eksik/Aşkın Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın...sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C)...Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini...engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile...belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan...Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup, bu üründe seçmeli...veya şartlı olarak bulunmaktadır. -Toprak kayması -Fırtına -Yıldırım -Kullanım ve gelir kaybı -Yurtdışı...(Seçimli) -0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde...Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek...teminatlar: -3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan hareketler -Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı,...parlayıcı maddeler, (Seçimli) -Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu çalınma, -Kemirgen ve hayvanların verdiği...zararlar* *Kemirgen hayvanlar tarafından verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel...Uygulamalar

A) Yedek Parça Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise...sigortacı tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan...parça ile değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler...ödenmez.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam servislerine gidilmesi...durumunda hasar bedelinin % 20 lik kısmı ( 150 TL den az olmamak kaydı ile) sigortalı tarafından...karşılanacaktır.

C) Servis Uygulaması

Onarım sigortacının anlaşmalı olduğu serviste...yapılır.

D) Rayiç Değer Belirleme Uygulaması

Şirket tarafından internet üzerinden...araç satışı yapan sitelerden veya yetkili/özel satıcılardan alınacak en az 3 teklifin ortalaması piyasa...rayici olarak belirlenir.
Bu sayfada paylaşılan detaylar tamamen...bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu nedenle, satın...aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı hatırlatırız....İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime geçmelisiniz.