MTV Ödemeleri Yapılmadığında Ne Olur?

Uçak, helikopter ve motorlu deniz taşıtları da dahil olmak üzere tüm araç sahipleri, her yıl senede 2 kez olmak üzere Motorlu Taşıtlar Vergisini ödemekle yükümlüdür. MTV(Motorlu Taşıtlar Vergisi) aracın bağlı bulunduğu vergi daireleri veya anlaşmalı bankalar üzerinden ödenebilir.

Bankalarda gerçekleştirilen ödemelerin ileride bir takım sorunlara neden olmaması için plaka, vergi sicil no, vergi dairesi adı gibi gerekli bilgilerin eksiksiz verilmesi, tahsilat makbuzu saklanması ve verginin ödenip ödenmediğinin kontrolü yapılmalıdır.

Trafik şube veya bürolarına kayıtlı olan motorlu kara taşıtları ve Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne tescil edilen araçların sahipleri bu vergiyi ödemekle sorumludur. Bu sorumluluğu yerine getirmeyen veya MTV’sini geciktiren araç sahipleri bir takım sorunlarla karşılacaktır.

MTV Ödemesi Gecikmelerinde

MTV ödemelerinin her yıl 2 taksit halinde Ocak ve Temmuz aylarının sonuna kadar ödenmektedir. MTV ödemelerini kaçıran araç sahipleri, gecikmeli ödemelerini cezalı olarak bağlı olduğu il yahut ilçenin vergi dairesine, anlaşmalı bankalara yapabilir.

2.taksitin zamanı geldiği halde ilk taksitin ödemesi yapılmadıysa, yılın ilk taksit ödemesi; eğer geçmiş yıllara ait ödenmemiş taksitler söz konusuysa tüm ödemeler tahsis edilecektir.

MTV Ödemeleri Yapılmadığında

Araç sahibinin vergi ödemelerini yapmaması durumundaysa, ilk önce Maliye Bakanlığı tarafından uyarı alır. Sonrasında hala bir ödeme gerçekleşmediyse, banka hesaplarına haciz konur ve ödenmeyen vergiler bu şekilde tahsis edilir.

Gecikme veya hiç ödeme yapmama gibi durumlar sürücüleri hem uğraştıracak, hem de bütçelerinde zarar etmelerine neden olacaktır. Bu yüzden ödemelerinizi mümkün olduğunca hızlı yapmanızı öneririz. Üstelik bankalar da ödemelerinizi kolaylaştıracak pek çok kolaylık sunuyor.

Siz de MTV ödemeleriniz taksite bölerek ödemeyi düşünenlerdenseniz,bankaların taksit imkanlarından bahsettiğimiz "MTV Ödemelerinde 3 Taksit Fırsatı" başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bankaların yapmış olduğu kampanyalarla birlikte MTV ödemelerinizde kolaylık sağlayacak bir kritik detay da araç kasko değeridir. Araç kasko değeri ve MTV ödeme ilişkisi ile ilgili detaylı bilgi için "Kasko Değeri Üzerinden Mtv Hesaplama" başlıklı sayfamızı inceleyebilirsiniz ya da MTV hesaplaması yapabilirsiniz.

Araç sahiplerine ve araca geniş bir güvence veren kaskonuzu ertelemeyin, masraflarından birini ödeme planınızdan çıkarın. En uygun kasko fiyatları için ise diler Sigortam.net'e gelerek araç kasko hesaplaması yapın, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler