MTV Ödemesi Yapılmazsa Ne Olur? Yaptırımları Nelerdir?

MTV Ödemesi Yapılmazsa Ne OlurMTV ödemesi yapılmazsa ne olur sorusu, araç sahiplerinin çoğunlukla merak ettiği konulardan biri. MTV ödemesi yapılmazsa ya da geciktirilirse ne gibi sonuçlarla karşılaşılabilir sizler için yazımızda bir araya getirdik.

Uçak, helikopter ve motorlu deniz taşıtları da dahil olmak üzere tüm araç sahipleri, her yıl senede 2 kez olmak üzere Motorlu Taşıtlar Vergisini ödemekle yükümlüdür. MTV aracın bağlı bulunduğu vergi daireleri veya anlaşmalı bankalar üzerinden ödenebilir. MTV hakkında detaylı bilgi almak için “Motorlu Taşıtlar Vergisinin Hesaplama, Sorgulama ve Ödeme Ayrıntıları” sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Bankalarda gerçekleştirilen ödemelerin ileride bir takım sorunlara neden olmaması için plaka, vergi sicil no, vergi dairesi adı gibi gerekli bilgilerin eksiksiz verilmesi, tahsilat makbuzu saklanması ve verginin ödenip ödenmediğinin kontrolü yapılmalıdır.

Trafik şube veya bürolarına kayıtlı olan motorlu kara taşıtları ve Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne tescil edilen araçların sahipleri bu vergiyi ödemekle sorumludur. Bu sorumluluğu yerine getirmeyen veya MTV’sini geciktiren araç sahipleri bir takım sorunlarla karşılaşacaktır. Peki MTV ödemesi yapılmazsa ne olur, sonuçları nelerdir?

MTV Ödemesi Geciktirilse Ne Olur?

MTV ödemelerinin her yıl 2 taksit halinde Ocak ve Temmuz aylarının sonuna kadar ödenmektedir. MTV ödemelerini kaçıran araç sahipleri, gecikmeli ödemelerini cezalı olarak bağlı olduğu il yahut ilçenin vergi dairesine, anlaşmalı bankalara yapabilir.

2.taksitin zamanı geldiği halde ilk taksitin ödemesi yapılmadıysa, yılın ilk taksit ödemesi; eğer geçmiş yıllara ait ödenmemiş taksitler söz konusuysa tüm ödemeler tahsis edilecektir.

MTV Ödemesi Yapılmazsa Ne Olur?

Araç sahibinin vergi ödemelerini yapmaması durumundaysa, ilk önce Maliye Bakanlığı tarafından uyarı alır. Sonrasında hala bir ödeme gerçekleşmediyse, banka hesaplarına haciz konur ve ödenmeyen vergiler bu şekilde tahsis edilir.

Gecikme veya hiç ödeme yapmama gibi durumlar sürücüleri hem uğraştıracak, hem de bütçelerinde zarar etmelerine neden olacaktır. Bu yüzden ödemelerinizi mümkün olduğunca hızlı yapmanızı öneririz. Üstelik bankalar da ödemelerinizi kolaylaştıracak pek çok kolaylık sunuyor.

Siz de MTV ödemeleriniz taksite bölerek ödemeyi düşünenlerdenseniz,bankaların taksit imkanlarından bahsettiğimiz “MTV Kampanyaları başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bankaların yapmış olduğu kampanyalarla birlikte MTV ödemelerinizde kolaylık sağlayacak bir kritik detay da araç kasko değeridir. Araç kasko değeri ve MTV ödeme ilişkisi ile ilgili detaylı bilgi için “Kasko Değeri Üzerinden MTV Hesaplama” başlıklı sayfamızı inceleyebilirsiniz ya da MTV hesaplaması yapabilirsiniz.

Kaskonuzu da İhmal Etmeyin!

MTV ödemesini zamanında yapmak ne kadar önemli ise bir kaza ya da hasar durumunda aracınızı ve bütçenizi güvence altına almak da o kadar önemlidir. Aracınıza kasko yaptırarak, yüksek maliyetli zararları karşılamak için bütçenizi zorlamanıza gerek kalmaz.

Araç sahiplerine ve araca geniş bir güvence veren kaskonuzu ertelemeyin, masraflarından birini ödeme planınızdan çıkarın. En uygun kasko fiyatları için ise diler Sigortam.net‘e gelerek araç kasko hesaplaması yapın, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler

2018 Motorlu Taşıtlar Vergisinin Hesaplama, Sorgulama ve Ödeme Ayrıntıları... Motorlu Taşıtlar vergisi yani MTV nedir sorusuna kısa...bir tanımlama yapılması gerekirse, aracın yaşı, cinsi ve değeri gibi kriterlere göre belirlenen, her yılın Ocak ve Temmuz ayında...ödenmesi gereken bir vergi çeşididir. Motorlu araç sahipleri, 2018 yılı için belirlenen 1-31 Temmuz tarihleri arasında 2.taksit...ödemesini gerçekleştirmek zorundalar. Biz de bu sebeple temmuz ayı içerisinde ödemeler devam ederken, MTV hakkında ...merak edilen tüm konuları bir araya getirdik. [widget id="sigortamnet_trafik_widget-2"]

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hangi...Kriterlere Göre Belirlenir?

Motorlu araçlar için ödenmesi gereken taşıt...vergisi, araçların özelliklerine göre belirlenir. Otomobil, motosiklet, otobüs, minibüs,kamyon ve benzeri araçların yaş,...silindir hacmi, oturma kapasitesi gibi değişkenlerine göre vergi aralıkları ortaya çıkar. 2018 öncesinde MTV...vergisi, sadece motor silindir hacmi ve araç yaşı değerlerine göre yapılıyordu. 2018'de ise önemli bir değişiklik...yapıldı. Bu değişiklikte araç vergi hesaplama kriterlerine taşıt değerleri de eklendi.  Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplama işlemini gerçekleştirirken ilk iktisap (edinme, kazanma)...tarihi üzerinden bir ayrım söz konusu. 31/12/2017 tarihi de dahil olmak üzere bu tarihten önce kayıt ve tescil edilen araçlar, araç...değerinin eklenmediği sadece araç yaşı ve motor hacmi üzerinden değerlendirilerek hesaplanmaya devam ediyor.  
İlk iktisabı 01.01.2018 sonrasında gerçekleşen araçlar için ise yeni bir değişken olan taşıt değeri...devreye giriyor. Yeni oluşan araç vergi tutarlarında, motor silindir hacimleri taşıt değerlerine göre yeniden...bölünüyor. Aracın değeri belirli meblağları aşan ve aşmayan olarak belirleniyor ve bu aralıklarda kalan her bir bölüm ayrı...vergilendiriliyor. 31 Aralık 2017 tarihine kadar geçerli olan ve 2018 sonrası tescil edilen...araçlar için geçerli olan
MTV yıllık tutarlarını...inceleyebilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

MTV hesaplama...2018, Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi üzerinden yapılabilir.  GİB MTV hesaplama...üzerinden araç tipi,yaşı, motor hacmi ve taşıt değeri alanları doldurularak ödenecek tutara ulaşılabilir. Hesaplama yaparken...önceden de dikkat çektiğimiz gibi ilk iktisabın belirlenmesi önemlidir. 01.01.2018 sonrası...seçilirse taşıt değeri kısmınında doldurması gerekiyor. 2018 öncesinin seçilmesi halinde ise taşıt değeri dışındaki...kısımlar doldurularak hesaplama işlemi tamamlanabilir. Değerler girilip MTV hesaplaması yapıldığında  hem...yıllık toplam tutar, hem de yılın ilk altı ayı ve son altı ayı için ödenecek dönemsel tutarlar görüntülenebilir. Ancak...hesaplama işlemi yapılırken, bilgilerin eksiksiz ve doğru olması ayrı bir öneme sahiptir. Aksi halde yanlış araç bilgileri ile...yapılan bir hesaplama, ödeme işlemi sırasında karşılaşılan tutarla hesaplama işlemi sırasında çıkan tutar arasında büyük...farklara neden olabilir. Hesaplamaya konu olan aracın en net bilgileri ruhsatta yer aldığı için, hesaplama işlemi yapılırken...ruhsattaki bilgilere göre ilerlemek doğru sonuçlara ulaşılmasına yardımcı olur. 

MTV Ödemeleri Nasıl...Yapılır?

Motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri için yapılması gereken işlemler artık kolaylıkla...halledilebiliyor. Araç sahipleri vergilerini ödemek istediklerinde internet üzerinden kredi kartları ile hızlı bir şekilde ödeme...işlemlerini tamamlayabiliyorlar. Aynı zamanda sürücüler ödeme sırasında bankaların sunduğu taksit imkanlarından yararlanarak daha...avantajlı bir ödeme planına sahip olabilirler. MTV ödemeleri, GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) ile anlaşması olan...tüm bankalar ve kredi kartları ile gerçekleştirilebilir. Motorlu Taşıtlar Vergisinin zamanında ödenmesi faiz uygulaması...açısından önemli bir noktada. 31 Temmuz'a kadar ödenmesi gereken MTV'nin ödenmemesi durumunda gecikmenin yaşandığı her ay için...%1.4 oranında faiz uygulaması mevcut. Araç sahiplerinin gecikme zammına maruz kalmamaları ve belirlenen tutarın üzerinde ödeme...yapmamaları için Temmuz ayı içerisinde işlemlerini halletmeleri gerekiyor. [widget...id="sigortamnet_kasko_widget-2"] MTV ödemelerinde araç sahiplerinin çoğunluğunun haberdar...olmadığı önemli bir ayrıntı söz konusu.  2005 yılında yürürlüğe giren yeni uygulamada, araç sahipleri MTV ödemelerini...yaparken daha alt bir tutardan ödeme gerçekleştirme imkanına sahip. MTV tutarı, aracın kasko değer listesi üzerinden bulunan...değerinin %5'inden fazla ise araç sahibi, bir alt kademeden değerlendirmeye alınarak daha az bir MTV bedeli ödeyebiliyor. Artı olarak...bu uygulama, geçmiş dönemler için de geçerli. Geriye dönük ödemeleri kapsayan bu uygulama, fazla ödemelerin iadesinin...alınabilmesine olanak veriyor.Araç vergilerini fazladan ödediklerini düşünen sürücüler, hemen kasko değer listesi ile MTV hesaplama yöntemini kullanarak olası fazla...ödemelerini iade alabilirler. 

MTV Ödeme İşlemleri

MTV ödeme işlemleri için Gelir...İdaresi Başkanlığının online ödeme bölümüne giriş yapılarak; plaka, T.C. kimlik numarası ve aracın tescil tarihi bilgileri...girilir ve ödenmesi gereken toplam tutar görülebilir. Kredi kartı ile ödeme işlemi kolaylıkla tamamlanabilir. Aynı zamanda MTV...ödeme sayfasından geçmiş yıllardaki ödeme dökümlerine ulaşılması mümkün. Ödeme işlemi 02:00 - 22.00 saatleri arasında...yapılabiliyor. Ödeme sürecinde bankalar gerek taksit kampanyaları gerekse ürün veya hizmet kampanyaları ile avantajlı teklifler...sunuyor. Araç sahipleri MTV taksit imkanından faydalanarak daha uygun bir ödeme planına sahip olabilirler. 2018 Temmuz...ayı boyunca ödeme yapılabileceği için MTV kampanyalarını takip ederek en ideal taksit ve ödeme planı seçilebilir. Aşağıdaki...listede bulunan banka ve kredi kartlarından MTV ödemesi gerçekleştirilebilir. MTV kampanyaları sayfamızı ziyaret ederek daha ayrıntılı bilgi...alabilirsiniz.

Anlaşmalı Bankalar ve Kartlar

motorlu taşıtlar vergisi bankalar
 • Akbank; Axess, Wings, Fish, Free, Axess Business, Wings Business ve Bank’o Card Axess kredi...kartları
 • Garanti Bankası; Tüm Garanti American Express, VISA ve MasterCard,...Alternatifbank BONUS, ING BONUS, Şekerbank BONUS, Tekstilbank BONUS, Burgan BONUS
 • Halkbank; Tüm Halkbank VISA ve MasterCard
 • İş Bankası; Tüm İş Bankası VISA...ve MasterCard
 • Yapı Kredi; Tüm Yapı Kredi VISA ve Mastercard ve Albaraka Worldcard,...Anadolubank Worldcard
 • HSBC; Tüm HSBC VISA ve MasterCard
 • Finansbank; Tüm FİNANSBANK VISA ve MasterCard
 • TEB; Tüm TEB Bonus...ve TEB World Kredi Kartları (VISA ve MASTERCARD)
 • Vakıfbank; Tüm Vakıfbank, VISA ve...MasterCard
 • Ziraat Bankası; Tüm Ziraat Bankası, VISA ve MasterCard
 • ...
 • Denizbank; Tüm Denizbank, VISA ve MasterCard
 • Türkiye...Finans Katılım Bankası; Tüm Türkiye Finans Katılım Bankası kredi kartları
 • Aktif...Bank; Tüm Aktif Bank kredi kartları
 • Odeabank; Odeabank Bank’O Card, Odeabank Bank’O...Atlas , Odeabank Private Card ve Odeabank Ticari kredi kartları
 

MTV Sorgulama Adımlarında Dikkat Edilmesi...Gerekenler

MTV sorgulama işlemleri Temmuz ayında ödeme süreci başladığı için...daha da yoğunluk gösteriyor. MTV sorgulama 2018 adımlarını doldururken önemli detayları hatırlatmakta fayda...görüyoruz.  Sorgulama adımlarında sık yaşanan problemlerden biri, "Plakamı giriyorum ama araç bulunamadı yazısı çıkıyor" ...şikayetidir. Plaka ile ilgili böyle bir durumda plakanın bitişik yazıldığından emin olunmalı. Aksi halde araç bulunamadı sonucu...ile karşılaşılabilir. Motorlu Taşıtlar Vergisi sorgulama sayfasında adımların doğruluğu kesin ise ama yine de...araç bulunamadı sıkıntısı ile karşılaşılıyorsa, tescil tarihi vergi dairesi tarafından girilmemiş olabilir. Böyle bir durumda...ise vergi dairesine gidilerek noter sözleşmesi gösterilerek aracın tescili gerçekleştirilebilir. Tescil ile ilgili problemlerin...zamanında giderilebilmesi için araç vergisi sorgulama işlemleri Temmuz ayı içerisinde yapılarak daha hızlı bir...ödeme süreci yaşanabilir. Ödeme işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise ödeme yapılacak kredi kartının...anlaşmalı sınıfına girmesidir. Anlaşmalı kredi kartlarını içeriğimizde listelemiştik, kontrol edilerek doğru kredi kartı olup...olmadığı teyit edilebilir. Motorlu Taşıtlar Vergisininin 2.taksit ödemesi için MTV...hesaplamasını yaparak ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sürücüler için MTV kadar öneme sahip olan araç sigortaları...için de Sigortam.net'ten en uygun teklifleri alabilirsiniz. En iyi sigorta şirketlerinin sunduğu trafik tekliflerini karşılaştırarak...bütçeniz için en uygun poliçeyi seçebilirsiniz. Sigortam.net'ten 3 dakikada araç sigortası teklifi alabilir, zorunlu trafik sigortanızı...yaptırabilirsiniz. Hemen 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın ve merak ettiklerinizi...öğrenin.