MTV Ödemesi Yapılmazsa Ne Olur? Yaptırımları Nelerdir?

MTV Ödemesi Yapılmazsa Ne OlurMTV ödemesi yapılmazsa ne olur sorusu, araç sahiplerinin çoğunlukla merak ettiği konulardan biri. MTV ödemesi yapılmazsa ya da geciktirilirse ne gibi sonuçlarla karşılaşılabilir sizler için yazımızda bir araya getirdik.

Uçak, helikopter ve motorlu deniz taşıtları da dahil olmak üzere tüm araç sahipleri, her yıl senede 2 kez olmak üzere Motorlu Taşıtlar Vergisini ödemekle yükümlüdür. MTV aracın bağlı bulunduğu vergi daireleri veya anlaşmalı bankalar üzerinden ödenebilir. MTV hakkında detaylı bilgi almak için “Motorlu Taşıtlar Vergisinin Hesaplama, Sorgulama ve Ödeme Ayrıntıları”sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Bankalarda gerçekleştirilen ödemelerin ileride bir takım sorunlara neden olmaması için plaka, vergi sicil no, vergi dairesi adı gibi gerekli bilgilerin eksiksiz verilmesi, tahsilat makbuzu saklanması ve verginin ödenip ödenmediğinin kontrolü yapılmalıdır.

Trafik şube veya bürolarına kayıtlı olan motorlu kara taşıtları ve Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne tescil edilen araçların sahipleri bu vergiyi ödemekle sorumludur. Bu sorumluluğu yerine getirmeyen veya MTV’sini geciktiren araç sahipleri bir takım sorunlarla karşılaşacaktır. Peki MTV ödemesi yapılmazsa ne olur, sonuçları nelerdir?

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile TRAFİK TEKLİFİ AL

MTV Ödemesi Geciktirilse Ne Olur?

MTV ödemelerinin her yıl 2 taksit halinde Ocak ve Temmuz aylarının sonuna kadar ödenmektedir. MTV ödemelerini kaçıran araç sahipleri, gecikmeli ödemelerini cezalı olarak bağlı olduğu il yahut ilçenin vergi dairesine, anlaşmalı bankalara yapabilir.

2.taksitin zamanı geldiği halde ilk taksitin ödemesi yapılmadıysa, yılın ilk taksit ödemesi; eğer geçmiş yıllara ait ödenmemiş taksitler söz konusuysa tüm ödemeler tahsis edilecektir.

MTV Ödemesi Yapılmazsa Ne Olur?

Araç sahibinin vergi ödemelerini yapmaması durumundaysa, ilk önce Maliye Bakanlığı tarafından uyarı alır. Sonrasında hala bir ödeme gerçekleşmediyse, banka hesaplarına haciz konur ve ödenmeyen vergiler bu şekilde tahsis edilir.

Gecikme veya hiç ödeme yapmama gibi durumlar sürücüleri hem uğraştıracak, hem de bütçelerinde zarar etmelerine neden olacaktır. Bu yüzden ödemelerinizi mümkün olduğunca hızlı yapmanızı öneririz. Üstelik bankalar da ödemelerinizi kolaylaştıracak pek çok kolaylık sunuyor.

Siz de MTV ödemeleriniz taksite bölerek ödemeyi düşünenlerdenseniz,bankaların taksit imkanlarından bahsettiğimiz “MTV Kampanyaları başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bankaların yapmış olduğu kampanyalarla birlikte MTV ödemelerinizde kolaylık sağlayacak bir kritik detay da araç kasko değeridir. Araç kasko değeri ve MTV ödeme ilişkisi ile ilgili detaylı bilgi için “Kasko Değeri Üzerinden MTV Hesaplama” başlıklı sayfamızı inceleyebilirsiniz ya da MTV hesaplaması yapabilirsiniz.

Kaskonuzu da İhmal Etmeyin!

MTV ödemesini zamanında yapmak ne kadar önemli ise bir kaza ya da hasar durumunda aracınızı ve bütçenizi güvence altına almak da o kadar önemlidir. Aracınıza kasko yaptırarak, yüksek maliyetli zararları karşılamak için bütçenizi zorlamanıza gerek kalmaz.

Araç sahiplerine ve araca geniş bir güvence veren kaskonuzu ertelemeyin, masraflarından birini ödeme planınızdan çıkarın. En uygun kasko fiyatları için ise diler Sigortam.net‘e gelerek araç kasko hesaplaması yapın, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL