444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Bu Araçlar MTV’yi Daha Az Ödeyecek

06 Kasım 2014

Araç sahiplerinin yılda iki taksit halinde ödemekle yükümlü olduğu Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), her yıl Ocak ve Temmuz aylarında aracın bağlı bulunduğu ilin vergi dairesi veya anlaşmalı bankalar tarafından tahsil edilmektedir. 

Her yıl vergi ödeme dönemleri geldiğinde veya yaklaştığında, basından veya ilgili bakanlıklardan açıklama gelmesi alışık olduğumuz bir durum. 2014’ün son aylarını yaşadığımız bu dönemde de MTV ile ilgili yeni haberler de gelmeye başladı. 2015'te gerçekleşmesi muhtemel MTV uygulamalarıyla ilgili bilgilere; ''MTV'ye Yeni Yılda Zam Geliyor!'', ''2015'te MTV Değişikliği Gündemde'' başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Habertürk’ün haberine göre; AB’ye uyum çerçevesinde yapılan yeni düzenlemeyle ''kirlettiğin kadar öde'’ prensibi ülkemizde de geçerli olacak. Bu uygulamaya geçişteki amaç ; vergi avantajıyla karbondioksit salınımı düşük araçların kullanımını yaygınlaştırmak.

1 Ocak 2015’ten itibariyle satılacak araçların MTV’lerinde araç yaş ve motor kriterine ‘emisyon değerleri’ de eklenecek. Çevreyi zararı az olan araçların motorlu taşıt vergisi de az olacak. 

 ,

Emisyon değeri yüksek olan araçlardan alınan vergi çok daha yüksek olacak. 31 Aralık 2014 tarihinden önce satılan araçlar, vergideki bu yeni değişimden etkilenmeyecek. Bu uygulamayla araç alımlarında fiyatın yanı sıra emisyon salınımı da önem arz edecek gibi gözüküyor.

Elektrikli ve Dizel Araçlar Avantajlı

Elektrikli ve dizel araçların emisyon değeri benzinli araçlara oranla düşük seviyede bulunuyor. Elektrikli ve dizel araçların yanı sıra, LPG’li araçların da emisyon değeri düşüyor. LPG’li araçların vergi avantajından yararlanabilmesinin ise şartı var; LPG’nin orjinal olarak takılı olması.

AB Ülkelerindeki Sistem Nasıl?

İngiltere’de karbondioksit emisyonuna göre vergi uygulaması 2001 yılından beri uygulanıyor. Uygulama öncesi emisyon değeri 196 gram iken, uygulama ile birlikte 140 grama düşüş gösterdi.

İrlanda’daki sistem İngitere'ye göre daha yeni. 2008 yılından beri motorlu taşıtlar vergisi, karbondioksit (CO2) emisyonuna göre tespit ediliyor.

Fransa’da da sistem İrlanda’daki gibi 2008 yılından beri uygulanıyor. Ancak indirim, aracın satın alınması sırasında başlıyor.

Almanya, emisyon değeri temelli vergilendirme sistemine 2010 yılında geçti.

Uygulama Ne Zaman Devreye Girecek?

Karbondioksit salınımı düşük araçların kullanımını yaygınlaştırması hedeflenen uygulamaya yılbaşından itibaren geçilmesi planlanıyor. 

Vergi Tebliğ ile Belirlenecek

Emisyon değeri oranına göre Motorlu Taşıtlar Vergisi için tebliğ çıkarılacak. Emisyon oranı; 80 gram altı, 80-100 gram arası, 100-120 gram, 120-150 gram arası gibi değerler üzerinden tespit edilecek

Oranı sürekli değişen MTV ve ÖTV gibi giderler, otomobil sahiplerini tasarrufa gitmeye zorluyor. Bu giderlere bir de araç hasarlarını eklememek için araç kasko sigortanızı ertelmeyin. 

MTV hesaplaması yaparak da MTV'nizi indirimli ödeyebilirsiniz. Zamanınız ve enerjiniz yoksa Sigortam.net’e gelerek kasko hesaplama yapın, sadece 3 dakikada en iyi sigorta şirketlerinin size özel kasko fiyat tekliflerine ulaşın. Telefon yardımına ihtiyaç duyarsanız, 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Kaynak: Habertürk


Okumaya Devam Edin

Fazla MTV Ödemiş Olabilirsiniz

18 Temmuz 2013 Perşembe
2005 yılından sonraki MTV ödemelerinizi “indirimli MTV” kapsamında yapmamışsanız, fazla ödeme yapmış olabilirsiniz. 1800 cc ve 4 yaş üstü bir araç için aradaki fark 629 TL.

MTV Ödemesinde Vergi Avantajından Nasıl Yararlanılır?

22 Ocak 2014 Çarşamba

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)’nin ilk taksit ödemesi 31 Ocak’ta son buluyor. Vergi ödemelerinizde indirim avantajından faydalanabilirsiniz.

MTV Hesaplaması Nasıl Yapılır?

17 Temmuz 2014 Perşembe

Motorlu kara taşıtları ve motorlu deniz taşıtlarının her yıl 2 kere ödediği motorlu taşıtlar vergisini, MTV hesaplaması yaparak indirimli ödemek mümkün ama nasıl?