Ne Kadar İyi Bir Şoförsünüz?

Günümüzde sürücü ehliyetine sahip herkesin şoför olarak adlandırılıyor olmasını bir kenara bırakırsak, trafikte her gün karşılaştığımız ve bizi zor durumda bırakan şoförlerin sayısı az değil. Maalesef pek çok sürücü, araç kullanmanın gaza veya frene basabiliyor olmak, vites veya şerit değiştirebilmek dışında meziyetler gerektirdiğinin de farkında değil.

Bu yıl 24 bin "kusurlu şoför" maddi hasarlı trafik kazası yaptı. Peki siz yeterince iyi bir şoför müsünüz? İyi şoför, kötü şoför, acemi şoför, tecrübeli şoför, hangisi olursanız olun trafikte çok dikkatli olun!

Güvenli araç kullanmanın püf noktası elbette aracı çalıştırabilmek, bir yerden bir yere götürebilmek değil. Trafikte hatalı sürüşü ile göze çarpan pek çok acemi şoför bulunuyor. Daha tecrübeli sürücüler sayesinde bu kişilerin hataları bir kaza ile sonuçlanmıyor olsa da daima bir risk barındırdıkları da ortada. Kötü veya acemi diye tabir edebileceğimiz bu sürücüler çoğunlukla trafik kurallarına uymayan, trafikte yolu ve diğer araçların hareketlerini takip etmeyen, araç bakımı yapmayan veya güvenlik önlemlerinde yetersiz kalan kişilerden oluşuyor. İyi şoför ve kötü şoför arasındaki temel farklar ise şu konular altında toplanıyor:

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Trafik Kurallarına Uyma

Trafikte güvenle seyredebilmenin temelinde elbette trafik kuralları yatıyor. Her yıl meydana gelen binlerce kazanın sebepleri arasında en büyük pay trafik kurallarına riayet etmekte zorlanan sürücülere ait. Trafik ışıkları, yol tabelaları veya geçiş önceliği konusunda yetersiz kalan sürücüler, çoğunlukla kendi hayatları dışında başka insanların hayatları için de risk oluşturuyor. Trafik ışıklarına riayet etmeyen; yaya veya okul geçidinde hızını azaltmayan, yol vermeyen; dönüşün yasak olduğu yerden dönmeye çalışarak trafiği kilitleyen; sinyal vermeden dönüş yaparak şeritteki diğer araçları zora sokan; hatalı park ederek park alanı işgali yapan; alkollü iken araç sürmeye çalışan sürücüler kötü sürücü olarak sınıflandırılıyor. Trafikte seyir halindeyken yapılacak her hareketin diğer sürücü ve yayalar üzerindeki etkilerini düşünerek yapılması gerektiğini bilen sürücüler ise tecrübeli veya iyi şoför olarak adlandırılabilir. Tecrübeli şoförler, trafikte etrafı gözleyerek, ani durumlarda hızlı refleks gösterir, böylece meydana gelebilecek kazaları engeller.

Trafikte Araç ve Sürücü Güvenliği

İyi şoför aynı zamanda araç içerisinde kendi güvenliğini ve yolcularının güvenliğini göz ardı etmeyen şofördür.

Emniyet Kemeri

Araç güvenliği dendiğinde akla ilk gelen elbette emniyet kemeridir. Araçlarda kullanılan ilk emniyet kemerleri, bugün şehirlerarası otobüslerde yolcu koltuklarında bulunan iki noktalı (oturağın sağından soluna) kemerlerdi. Volvo firması, bugün otomobillerde kullanılan üç noktalı (omuzdan oturağın sağına ve oradan oturağın soluna) emniyet kemerini geliştirdi. Böylece gövde koruması büyük ölçüde sağlanmaya çalışıldı. Ayrıca hava yastığı, kafa koruması, gelişmiş fren sistemleri gibi ek aksamlarla da yolcu güvenliği konusunda önemli adımlar atıldı. Ancak tüm bu gelişmelere karşı “emniyet kemerini koltuğun arkasından takmak” veya “emniyet kemeri tokasını takılı tutmak” gibi çözümlerle kendini “güvenlik önlemlerinden” sakınan insanlar ortaya çıktı. Araç kullanmanın konfordan önce güvenlik meselesi olduğunu idrak etmeyen sürücüler “rahat edemiyorum” bahanesi ile emniyet kemeri takmamaya eğilim gösteriyorlar.

Çocukların Ön Koltuğa Oturtulması

Çocukların ön koltukta sehayat ettirilmesi büyük bir emniyet sorunu iken bu konuda da esnek davranan sürücüler mevcut. Bebek koltuğu bulunmayan bir arabada, ön koltukta annesinin kucağında seyahat eden bebekleri görmek ise sürpriz değil. Eğer araç içerisinde kendiniz ve yolcularınız için basit güvenlik önlemleri dahi almamışsanız bu sizin iyi bir şoför olmadığınızı gösteriyor.

Araç Bakımı

Araç bakımı, aracın sizi yarı yolda bırakmasından ziyade, trafikte seyir halindeyken aniden çıkan bir arızanın kazaya sebep olmaması açısından önemlidir. Örneğin; değiştirilmeyen araç lastiklerisebebi ile her yıl onlarca kaza meydana gelmektedir. Buna ek olarak fren arızalarından kaynaklanan kazaların sayısı da azımsanmayacak ölçüdedir. Periyodik araç bakımını yaptırarak, aracın sürüşünü etkileyen arızaların giderilmesini sağlayın.

Kurallara uyarak sürmek veya emniyet önlemleri almak sizi kazalardan büyük ölçüde korur ve kaza sonrası meydana gelebilecek bedensel veya maddi hasarı daha aza indirger. Ek olarak, trafikte güvenle seyrettiğinizden emin olmak adına aracınızın bakımını düzenli olarak yaptırın.

Bunlara ek olarak araç ile ilgili temel bakımları ve basit arıza tamirlerini öğrenerek aracınızı daha iyi tanıyabilir ve zaman kazanabilirsiniz.

İyi şoför aynı zamanda aracına iyi bakan, kurallara uyan, trafikte çevresini önemseyen şofördür. Aracınızı trafikteki hasar ve risklere karşı korumak için kasko sigortası yaptırmayı unutmayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL