Nisan 2016 Otomobil Satış İstatistikleri Açıklandı

Otomobil Distribütörleri Derneği’nin açıkladığı verilere göre Türkiye’deki otomobil ve hafif ticari araç pazarındaki düşüş, Nisan ayında da devam etti.

Yılın ilk dört ayında otomobil ve hafif ticari araç pazarı 253 bin 373 satışla geçen yılın aynı dönemine göre %4 azalırken, bu düşüş %11.6 azalmayla kendisini en fazla hafif ticari araç pazarında hissetirdi. Otomobil pazarındaki azalma ise %1.9 oldu. Aylık bazda ise araç pazarındaki azalma 84 bin 887 bin satışla Nisan ayında %7.3 olurken, bu azalma otomobil pazarında %6.5, hafif ticari araç pazarında ise %9.9 oldu.

Renault, Volkswagen’i Tahtından Etti

Nisan ayında en fazla otomobil satışı gerçekleştiren marka ise Mart ayında eşine az rastlanır bir şekilde Volkswagen ile aynı satış rakamına ulaşarak liderliği paylaşan Renault oldu. Geçtiğimiz aylarda otomobil satışında Volkswagen’i oldukça zorlayan ve geçen ay ise Volkswagen ile liderliği paylaşan Renault, Nisan 2016’da ise liderliğini adeta perçinledi. Renault, Nisan ayında satışını gerçekleştirdiği 10.633 otomobille en yakın rakibi Volkswagen’den yaklaşık 2.800’den fazla otomobil satmış oldu. Renault ve Volkswagen’i ise sırasıyla Fiat, Opel, Hyundai, Toyota, Ford ve Dacia takip etti. 

Renault10.633
Volkswagen7.811
Fiat4.818
Opel4.775
Hyundai4.445
Toyota4.072
Ford3.781
Dacia3.555
Nissan2.684
Skoda2.683

 

En Çok Satan Model Fluence Oldu

Nisan ayında en çok satan otomobil modeli ise Renault Fluence olurken, Fluence’i Fiat Egea takip etti. Mart ayında en çok satan modeller sıralamasında Symbol modelinin ardından üçüncü sırada yer alan Egea, Nisan ayında satılan 3.443 otomobille ikinci sıraya yerleşmiş oldu. Nisan ayında Renault Fluence ve Fiat Egea’yı sırasıyla Toyota Corolla, Volkswagen Passat, Renault Clio, Ford Focus ve Renault Symbol izledi. 2017 yılında çıkacak otomobil modellerini incelemek için "Otomobil Modelleri 2017" başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

 
Renault Fluence4.180
Fiat Egea3.443
Toyota Corolla3.181
Volkswagen Passat2.799
Renault Clio2.616
Ford Focus2.061
Renault Symbol2.017
Hyundai İ20 Troy1.962
Volkswagen Golf1.912
Opel Astra1.896

 

Otomobil Alışanlıklarımız Değişmeye Devam Ediyor

Yakıt tüketimi nedeniyle sürücülerin en fazla tercih ettikleri dizel motorlu otomobillerin toplam pazardaki pay oranı ise artmaya devam ediyor. Verilere göre dizel motorlu otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine göre %3.26 oranında artarken, dizel araçların toplam satışlardaki payı %60.46’dan, %63.62’ye yükseldi. Otomobil satışlarında otomatik şanzımanlı araçların satışı ise geçen yılın aynı dönemine göre %12.3 oranında artarken, toplam satışlardaki payı ise %53.49 oldu.

Sıfır Aracınız Kasko ile Güvencede

Araç seçimlerinde, aracın fiyatı, yakın cinsi ve yakıt tüketimi gibi faktörlerin çok fazla etkili olduğu bir gerçek. Bu durum araç sahipleri için bütçe planlamalarının bozulmaması adına bir zorunluluk haline gelmiş durumda maalesef. Ancak sadece araç satın alım sürecinde değil, satın alım sonrasında gerek arıza, gerekse de kaza faktörleri nedeniyle beklenmedik masraflarla karşılaşmak mümkün. Bu gibi olasıklara karşı ise kasko çok önemli bir avantaj sağlıyor. Siz de aracınızı ve bütçenizi beklenmedik kötü sürprizlere karşı korumak istiyorsanız, hemen kasko hesaplama ile yada  444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın, en iyi fiyat garantisi ile sadece 2 dk’da teklif alın.

Benzer İçerikler

Allianz Sigorta Kasko Ürünleri | Standart | Sigortam.net
    Allianz Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko...Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A) Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe...üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği...yazılacak.

B) Eksik/Aşkın Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için...eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için devam...edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye yazılmayacağı için...enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak....Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel Şartlarda Olup...Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kişisel eşyalar
-Kullanım ve...gelir kaybı
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek...Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde...bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli)
-Araç anahtarının...ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
* Kemirgen ve vahşi hayvanlar...tarafından verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek...Parça Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından...orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile...değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler...ödenmez.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam servislerine gidilmesi...durumunda hasar bedelinin % 15 lik kısmı ( 100 TL den az olmamak kaydı ile) sigortalı tarafından...karşılanacaktır.

C) Servis Uygulaması

Onarım sigortacının anlaşmalı olduğu...servisteveyasigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Ancak cam, tampon,...radyo-teyp, radyatör, jant vb. parçaların onarımı mümkün ise ve aracın bulunduğu tamirhanede yapılamıyorsa sigortalı araç...Allianz Anlaşmalı Alternatif Onarım Servislerine yönlendirilir.

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması

Şirket tarafından internet üzerinden araç satışı yapan sitelerden veya yetkili/özel...satıcılardan alınacak en az 3 teklifin ortalaması piyasa rayici olarak...belirlenir.
Bu sayfada paylaşılan detaylar tamamen bilgi...amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu nedenle, satın...aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı hatırlatırız....İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime geçmelisiniz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL