444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Oto Cam Hasarında Yapılması Gerekenler

04 Kasım 2014

Milyonlarca aracın trafiğe çıktığı yerlerde sorunsuz ilerlemek, büyük bir şans. Yaşanan kazalar, her zaman ciddi boyutlara ulaşmasa da ufak çaplı hasarlar can sıkıcı olabiliyor. Örneğin; aniden aracınıza fırlayan bir taş veya önünüzdeki araçtan fırlayan bir yük araç camına zarar verebiliyor. Bu gibi örnekler milyonda bir diye düşünebilirsiniz ama kimse sizin başınıza gelmeyeceğini garanti edemez.

Aniden gelişebilecek hasarlara karşı hazırlıklı olmak ve dikkatle araç kullanmaya çalışmak, trafikte bulunduğunuz her an temel ilkeniz olmalı. Gösterdiğiniz özene rağmen araç camında kırılma veya zarar görme gibi bir durum söz konusu olduysa, yapılması gereken bazı şeyler var.

Oto Cam Hasarında Neler Yapılabilir?

Umulmadık cam hasarlarında panik olmamaya dikkat ederek, aynalardan destek alın ve aracınızı uygun bir yere park edin. Araç sigortasının hasarınızı karşılaması için hasar ihbarı gerekecektir. Bu yüzden aracınızı çektikten sonra hasarın fotoğraflarını çekin.

 ,

Cam kırıklıklarının zarar verebileceği araç aksesuarlarını korumak için aksesuarların üstlerini örtebileceğiniz (ceket, hırka, battaniye v.b) şeyleri kullanın. Küçük cam kırıklıkları dışındaki parçaları toplayarak yardım isteyin.

Araç camındaki hasar ciddi boyutlarda olabilir ve bu durum bütçenizi zorlayabilir. Hem bütçenizi, hem de araç aksamlarını korumanın en doğru yolu kasko yaptırmaktan geçer.

Kasko sigortası, poliçede belirtilen cam ve aynaların kırılması durumunda sigortalının uğradığı zararı tazmin eder. Ancak cam hasarlarının gerçekleşme şekli önemlidir, kasko genel şartları içerisinde bu şartlar belirtilmiştir.

Kasko Kapsamındaki Cam Hasarları
 

 • Yangından, yıldırımdan veya yangın söndürme ve kurtarma hareketlerinden kaynaklı oluşan zarar ve hasarlar,
   
 • Bina ve mahallelerde yapılan inşaat ve tadilat dolayısıyla yaşan zararlar,
   
 • Cam ve aynaların zarar görmesi sonucunda üzerinde bulunan  yazıların bozulmasından doğan hasarlar,
   
 • Grev, lokavt, kargaşalık ve halk hareketlerinin sebebiyet verdiği hasarlar,
   
 • Terör eylemleri ve bu eylemlerden doğacak zararları önlemek ve etkilerini azaltmak amacıyla yetkili organların müdahalesi sonucu oluşan zararlar kasko sigortasının kapsamında yer alan hasarlar,
   

Motorlu taşıt araçlarının ön cam aksamlarında oluşan küçük ölçekli hasarların onarım işlemleri kasko içerisinde ‘’Mini Onarım’’ olarak adlandırılmaktadır. Mini onarımla ilgili detaylı bilgi için; ''Kaskoda Mini Onarım'' başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Mini onarımlı kasko poliçesi alan sürücüler, kaskoda indirim sağlayan hasarsızlık indirimini de güvence altına almış olur. Kasko sigortasındaki diğer indirimleri öğrenmek için; ''Hangi Kasko İndirimi Size Uygun?'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Cam hasarının kısa sürede karşılanması için sadece kasko poliçesi almak yetmez, sigorta şirketine hasarın boyutunu gösteren bir takım belgelerin ulaştırılması gerekir. Bu belgelerin geç veya eksik ulaştırılması, hasarın karşılanma sürecini güçleştirebilir veya uzatabilir.

Cam Kırılması Hasarlarında İstenen Belgeler
 

 • Kasko poliçesinin aslı yahut fotokopisi,
 • Kasko prim makbuzu,
 • Sigortalı beyanı,
 • Hasar fotoğrafları,
 • Kırılan cam detayları,
 • Hasar gören camların faturası.

Siz de ufak çaplı hasarların bütçenizi sarsmaması ve yaşanan hasarların canınızı uzun süre sıkmaması için araç kaskonuzu yaptırın, yolculuk keyfini doyasıya yaşayın. Kasko sorgulama ile ilgili detaylı bilgi için 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.


Okumaya Devam Edin

Kaza Sonrası Hasar Tespiti Nasıl Yapılır?

28 Eylül 2012 Cuma
Kaza sonrası hasar tespitinin ilk adımı kaza anında araçların konumunu ve hata oranını gösteren “Kaza tespit tutanağı”nın düzenlenmesidir.

En Çok Hasar Otomobilde Yaşanıyor!

07 Ağustos 2014 Perşembe

2014 yılının Ocak-Haziran döneminde eksper raporunda yer alan hasarların %57’si kasko sigortasına aitken, %43’ü de trafik sigortasına ait.

Kasko Kapsamındaki Hasarlarda İstenecek Belgeler

14 Ağustos 2014 Perşembe

Kasko kapsamında yer alan risklerin gerçekleşmesi durumunda istenecek belgeler değişir, siz de bu belgeleri öğrenin. Hasarınızı kısa sürede atlatın.