Oto Hırsızlığına Karşı Önlem Alın

Araç sahiplerinin kazalardan sonraki en büyük endişesi hırsızlık. Alınan tedbirlerle hırsızlık vakalarının sayısı azaltılmaya çalışılsa da Türkiye’de bir yılda 30 binin üzerinde araç çalınıyor. Oto hırsızlığı için alabileceğiniz önlemleri sizin için derledik.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Köşe Başına Park Etmek Tehlikeli

Özellikle büyükşehirlerde, eski yerleşim yerlerinde bulunanların en büyük sorunu otopark. Dar sokaklar, otoparksız apartmanlar araç sahiplerinin araçlarını göz önünde tutmalarına engel oluyor. Dar sokaklara park edilen araçlar ise trafik akışını zorlaştırıyor. Böyle durumlarda hırsızların ilk tercihi köşe başlarına park edilen araçlar. Hem yol üzerindeki diğer araçlara nispeten daha dar bir görüş açısına sahip olan, hem de kaçmayı kolaylaştıracak bir konumda bulunan bu araçlar oto hırsızlarının en çok ilgi gösterdiği araçlar oluyor.

Otoparklara Dikkat Edin

Sokağa veya caddeye park etmek istemeyenlerin ilk tercihi otoparklar. Ancak çoğunlukla katlı otoparklarda, katların boş olması nedeniyle hırsızlık oranı yüksek. Ayrıca anahtar teslim edilen otoparklarda da araç içindeki eşyaların çalındığı görülüyor. Bu yüzden otopark seçiminde dikkatli olunması, kamera sistemi ile izlenen, araç plakasının bulunduğu bir makbuz alınan veya anahtar teslim edilen kişilerin otopark görevlisi olduğunun teyid edilebileceği otoparklar seçilmesi gerekiyor.

Araç İçinde Unutulan Eşyalar

Yola veya otoparka bırakılan araçlarda, araç içine bırakılan eşyaların çalınması riski her zaman var. Bunun için araç içinde değerli eşya bırakılmaması, bırakılacaksa da torpido, bagaj veya koltuk altları gibi yerlere saklanması öneriliyor.

Araç İçindeki Evrakları Yanınıza Alın

Araç içerisinde bırakılacak eşyalar içerisinde değerli evrakların bulunmaması gerekiyor. Ayrıca otoparka bırakılan aracın içinde ruhsat gibi araca ait belgeleri bırakmamanız da güvenliğiniz açısından önemli.

Trafik Lambalarına Dikkat

Trafiğin yoğun olduğu saatler başta olmak üzere gün içinde kırmızı ışıkta durduğunuz herhangi bir noktada aracınızın camlarının kapalı, kapılarının kilitli olduğundan emin olun. Bu, hem hırsızlık, hem de diğer suçlar açısından önemli bir güvenlik tedbiridir. Ayrıca benzinlik, market, eczane gibi yerlere girerken aracı durdurup kilitlemek yerine anahtarı üzerinde bırakarak yalnızca kapıyı kapatmak, hırsıza davet çıkarmak anlamına geliyor.

Mekanik Tedbirler

Aracınızda alacağınız mekanik tedbirler ile, hırsızın aracı hareket ettirmesini engelleyebilirsiniz. Bu tedbirlerin başında direksiyon kilidi geliyor. Özel emniyet çubukları kullanarak direksiyonun hareket ettirilmesini önleyebilirsiniz. Ayrıca özel numaralı kilitler ile aracın el freninin çekilmesini engelleyebilirsiniz. Bunlara ek olarak vitesi kilitleyen veya hem vitesi hem de el frenini kilitleyen mekanizmalar ile aracınızı koruyabilirsiniz.
Aracınızı tüm risklerden korumak için kasko sigortası yaptırmayı unutmayın. Yeni kasko sistemi ile birlikte seçeceğiniz ürüne göre kasko sigortası kapsamında hırsızlık, yanma veya çarpmaya ek olarak hayvanlar tarafından verilecek zararlar, bakımsızlık, sigara benzeri madde yanıkları gibi zararları da teminat altına alabilirsiniz.
Aracınıza tam koruma sağlamak için Sigortam.net’ten kasko sigorta sorgulama yapın, hem %45’e varan fiyat avantajını yakalayın, hem de 3 dakikada anlaşmalı tüm sigorta şirketlerinin kasko fiyatlarını görün, karşılaştırın, seçin.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL