Oto Hırsızlığı Yöntemleri

İnanması güç ama özellikle büyük şehirlerde yaşanan oto hırsızlığında, otomobil sahiplerinin etkisi büyük. Araç anahtarının üzerinde bırakılması, güvenilirliğinden emin olmadan aracın park görevlisine emanet edilmesi gibi pek çok durum sürücülerin sorumluluğunda olan şeyler.

Her ne kadar gelişen teknoloji ve pek çok yerde bulunan kameralar hırsızların gözünü korkutsa da hırsızlık olayları yeterli derecede azalmış değil. Oto hırsızlığıpek çok yöntemle gerçekleştiriliyor. Bu yöntemler sadece oto hırsızlıklarında değil, müzik sistemi gibi araca ait aksamların çalınmasında da kullanılabiliyor. Çalınan bir müzik sisteminiz var ve siz ne yapacağınızı bilmiyorsanız; ”Müzik Sistemi Hırsızlığı Bildiriminde Gereken Belgeler” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yöntemleri gördüğünüzde, bir çoğunun sürücülerin dikkatsizliğinden kaynaklandığını siz de anlayacaksınız. Sürücülerin oto hırsızlığı yöntemlerini bilmesi, oto hırsızlıklarının azalmasında bir nebze de olsa yardımcı olacaktır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Oto Hırsızlığının Gerçekleşme Yöntemleri

 • Özellikle sıcak yaz aylarında otomobilin havalanması için araç camları açık bırakılır. Fakat bu durum, oto hırsızlarının işini kolaylaştırır. Ufacık bir cam aralığı, hırsızların aracın kapısını aralamasına yeterli oluyor.
 • Sahipleri tarafından otoparklara, servislere, yıkama yağlama istasyonlarına bırakılan otomobiller, anahtarı ile çalınmaktadır. Bu araçların anahtarları çoğaltılarak orijinal anahtar tekrar yerine bırakılmaktadır. Orjinali anahtarı elde edilen araçlar, geceleri çalınmaktadır.
 • Bir diğer oto hırsızlığı biçimi de hırsızların kendisini park görevlisi olarak tanıtmasıdır. Bu yöntemi kullanan hırsızlar, kendilerini park görevlisi gibi tanıttıktan sonra aracı orjinal anahtarıyla beraber çalar. Otomobil hırsızlığını sıklıkla yaşandığı alanlardan biri de oto pazarları ve galerilerdir. Müşteri olduğunu belirten kişiler, araç denemesi bahanesi ile otomobilleri çalmaktadır.

Araç Hırsızlığına Karşı Öneriler

 • Öncelikle aracınızı park ettiğiniz alana dikkat etmeli, aracınızı tenha yerlere park etmemelisiniz.
 • Aracınızda bir alarm bulunması, her durumda avantajlı bir durumdur. Hem aracınızı korur, hem araç kasko sigortanızda indirim yakalayabilirsiniz. Alarm indirimi ile ilgili detaylı bilgi için; ”Kasko Sigortasını Daha Ucuza Nasıl Alabilirim?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.
 • Özellikle kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız, emniyet kilidi muhakkak kullanılmalı.
 • Oto bakım ve servis istasyonlarına bıraktığınız aracınızın üzerinde anahtar olmamasına özen gösterin.
 • Otomobilinizi bırakacağınız bir garajınız olması, güvenlik için bir ayrıcalıktır. Ancak bir garajınız yoksa, aracınızı görebileceğiniz bir alana park etmelisiniz.
 • Otomobilinizden her inişinizde kapı ve camlarını kilitleyip kontrol ediniz,
 • Her ihtimale karşı otomobilinizin içerisinde değerli eşyalarınızı (leptap, cep telefonu ruhsat, önemli evraklar) kesinlikle bırakmayınız,
 • Aracınıza mutlaka GPS taktırın. Bir izleme sistemi olan GPS sayesinde, aracınız çalınsa dahi yeri kısa süre içerisinde tespit edilebilir. GPS sistemi, hırsızlar üzerinde caydırıcı bir etki yaratacaktır.

Tüm önlemlere rağmen aracınız çalınabilir böyle bir durumda; önce 155’e bilgi vererek bulunduğunuz bölgenin karakoluna müracaat edin. Eğer kasko sigortanızı yaptırdıysanız, zaman kaybetmeden sigorta şirketinizle iletişime geçin. Araç kasko sigortanızın hasarını karşılaması için yapmanız gerekenleri; ”Kaskolu Aracın Çalınması” başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Araç kasko fiyatları ve uygun kasko teklifleri için Sigortam.net’e gelin, yerine yenisini koyamayacağınız aracınızı güvencesiz bırakmayın. Dilerseniz 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

 

Benzer İçerikler

Muafiyetli Kasko Nedir, Nasıl Uygulanır ve Avantajları Nelerdir?Sigortada muafiyet nedir, muafiyet ne demek? sorularına kısa bir tanımlama yapmamız gerekirse,...hasarın belirli bir miktarını sigortalının kendisinin üstlenmesi diyebiliriz. Muafiyet kavramı, daha çok kasko
ile özdeşleştiği için muafiyetli kasko...hakkındaki tüm detayları yazımızda sizinle paylaşacağız.

Muafiyetli Kasko Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Muafiyetli Kasko Nedir, Nasıl Uygulanır ve Avantajları Nelerdir?Kasko muafiyeti nedir? sorusu, kasko seçenekleri içerisinde uygun fiyatlı kasko ürünü arayan araç sahiplerinin...en çok merak ettiği soruların başında geliyor. Kasko muafiyeti, poliçe düzenlenirken sigorta şirketi ve...sigortalının anlaşarak karar verdiği muafiyet oranının etkisi ile kasko poliçesi fiyatına uygulanan bir indirim seçeneğidir. Kasko...poliçesinde hasarın belirli bir miktarının sigortalının üstlenerek zararı sigorta şirketi ile paylaşma durumu olarak da...açıklanabilir. Sigorta şirketi muafiyetli olan kasko poliçelerinde hasar ödemesi yaparken, poliçede belirlenen muafiyet oranını...düştükten sonraki kısmı esas alır. Belirlenen muafiyet oranı ise sigortalının kendisi tarafından ödenir. İki tarafında ödeme...yapması durumu, standart kasko ürünlerine göre en önemli farklılık olarak değerlendirilebilir. Çünkü muafiyetsiz...kasko ürünlerinde hasar durumu ortaya çıktığı zaman ödemeyi sadece sigorta şirketi yapar. Bu farklılığın sonucu ise...muafiyetsiz kasko ürünlerinin daha pahalı olmasıdır. Muafiyetli kasko poliçeleri indirimli yani daha uygun fiyatlara...yaptırılabildiği için genellikle kasko fiyatları bütçesini aşan araç sahipleri tarafından tercih edilir. [widget...id="sigortamnet_kasko_widget-2"]

Muafiyetli Kasko Nasıl Uygulanır?

Kasko poliçelerinde muafiyet indirimi iki şekilde...uygulanabilir.

Tenzili Muafiyet Uygulaması

Tenzili muafiyet uygulaması, sigorta bedelinin %1, %2 veya %3 gibi belirli bir...oranının poliçeden muaf tutulmasıdır. Araçta bir hasar durumu ortaya çıktığında belirli bir zararda meydana gelir. Muafiyetli...kasko için zararın sigorta poliçesinin ne kadarına karşılık geldiği önemlidir. Örneğin poliçede belirlenen muafiyet oranı %2...ise, bir hasar durumunda sigorta bedelinin %2'sini geçmeyen zararları sigortalı öderken, %2'sini geçen kısım ise kasko sigortasıtarafından sigortalıya...ödenir. Sigorta şirketi ve sigortalının karşılıklı anlaşarak karar vereceği bu oran, mutlaka poliçeye yazılı olarak...geçirilmelidir.

Belirli Bir Bedel Üzerinden Muafiyet Uygulaması

Bu uygulama yöntemi ise sigorta bedeline ve yüzde oranına...bağlı olmaksızın sabit bir bedel üzerinden yapılan muafiyet uygulamasıdır. Örnek verecek olursak muafiyetli kasko poliçesine 500...TL'lik bir sınır belirlenirse, hasar bedelinin bu tutarı geçip geçmemesine göre ödeme işlemleri yapılır. Hasar bedeli 500 TL'nin...altında kalırsa bedeli sigortalı öder, geçerse ise 500 TL'yi aşan kısım kasko sigortası tarafından karşılanır. Araca zarar...verecek risklerin gerçekleşmesi durumunda sigortalıya düşen ödeme payı, poliçede belirlenen muafiyet ile sınırlı...olacaktır.

Kaskoda Muafiyetin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Muafiyetli kasko sigortaları, muafiyetsiz kasko...poliçelerine göre daha düşük fiyatlıdır. Bu sayede daha az bir maliyet ile kasko sahibi olunabilir. Muafiyetli poliçenin olumsuz...tarafı ise küçük hasar durumlarında kasko sigortasının ödeme yapmamasıdır. Ufak hasarlar için sigortalı kendi cebinden zararı...karşılamak zorunda kalır. Muafiyet sınırını geçmeyen küçük hasarlarda sigorta şirketinden hasar bedeli alınamasa bile aracın...kaskosuz olması daha olumsuz sonuçlara neden olabilir. Kaskosuz araç ile kaza yapıldığında büyük ya da küçük tüm hasar...bedellerini araç sahibinin ödemesi gerekir. Maddi zararların yüksek maliyetli olması halinde ise araç sahipleri için bütçeyi...sarsan sonuçlar meydana gelebilir. Muafiyetli kasko ile küçük hasarlar sigortalının cebinden çıksa da büyük hasar...durumlarında araç sahibinin bütçesi güvence atında olur.

Muafiyet Oranı Arttıkça Poliçe Fiyatı Düşer!

Kasko...poliçesi yaptırırken yüksek kasko fiyatları araç sahipleri için önemli sorunlardan biridir. Muafiyetli...kasko fiyatları ise standart kasko ürünlerine göre daha uygun fiyatlıdır. Daha düşük fiyatlı olma avantajı, muafiyet oranının...artışı ile ilgilidir. Muafiyet için %1, %2 gibi farklı oranlar belirlenebileceği gibi sabit tutarlarda belirlenebilir....Kararlaştırılan muafiyet tutarları, ne kadar yüksekse kasko poliçesi pirim fiyatlarının da o oranla düşmesi öngörülür. Yani...sigortalının cebinden çıkacak hasar bedeli ne kadar artarsa kasko poliçesi fiyatları da o seviyede azalır. Bu durum aracıyla...küçük kazalar yapma riski yüksek araç sahipleri için olumsuz bir durumdur. Çünkü her ufak hasar durumunda sigorta şirketinin...karşılamadığı bedeli kendi cebinden ödemek zorunda kalacaktır.

Prosedürlerle Uğraşmanızı Engeller!

Sigortalı...açısından küçük hasarları kendisinin karşılaması maliyeti yüklenmesi açısından olumsuz bir durum olsa da belirli avantajları...da vardır. Küçük hasarlarda tazminatı sigorta şirketinden talep edemeyen sigortalı, prosedürlerle uğraşmak zorunda kalmaz. Kasko...sigortası üzerinden hasar giderilmeye çalışıldığında, anlaşmalı servislere evrakların iletilmesi, onay gelmesi ya da sıra...beklenmesi gibi zaman alan birçok işlem yapılması gerekir. Birkaç saatlik işlem kasko üzerinden daha uzun ve zahmetli hale gelebilir....Muafiyetli kasko ufak hasarlar için araç sahiplerine bir esneklik sağlar, bütün bu işlemleri gerçekleştirmek yerine istenilen bir...yerde araç tamir ettirilebilir.

Hasarsızlık İndirimini Etkilemez!

Kaskonun muafiyetli bir şekilde yaptırılmasının bir...diğer avantajı ise hasarsızlık indirimini etkilememesidir. Küçük hasar durumlarında kasko sigortasını işleme koymamak yani...kaskoyu bozmamak hasarsızlık indiriminde kayıp yaşanmamasını sağlar. Bu sayede kasko yenileme döneminde muafiyet tutarını aşan...bir kaza geçirilmemişse hasarsızlık indirimden bir kayıp olmadan yararlanılabilir.

Muafiyetli Kasko Seçeneğini Kimler Tercih...Etmeli?

Muafiyetli kasko konusunda karar vermeden önce göz önüne alınması gereken bazı durumlar vardır. Aracın, şehir içi...trafiğinde ne sıklıkla kullanıldığı, kasko sigortasında mini hasar teminatının olup olmadığı gibi değişkenler mutlaka dikkate...alınmalıdır. Araç eğer şehir içinde sık kullanıyorsa hasar görme riski çok daha fazladır. Sürüş sırasında ya park halinde...aracın kaza geçirme ihtimali yüksektir. Kaskoda muafiyet uygulamasında, muafiyet sınırını aşmayan hasar bedelleri sürekli olarak...araç sahibine yüklenir. Bu açıdan karar verirken şehir trafiğine ne kadar yakın olunduğu önemlidir. Bir diğer değişken ise...mini hasar teminatıdır. Kasko sigortalarında mini hasar teminatı önemli bir yere sahiptir. Ufak hasarlarda kasko sigortasını...bozdurmadan yaptırılabilen, hasarsızlık indirimini etkilemeden zararın karşılanmasını sağlayan mini onarım...teminatı, muafiyetli kasko tercih ederken düşünülmesi gereken bir faktördür. Yazımızda da bahsettiğimiz gibi kaskoda...muafiyet uygulaması, belirli bir sınıra kadar oluşabilecek hasar bedellerini sigortalının karşılamasıdır. Araç sahibinin...kaskosunda mini onarım teminatı mevcut ise ufak hasarları kasko karşılar. Mini onarım teminatı ile araç sahibi muafiyet sınırı...olduğu için ufak hasarları ödemekten kurtulur. Bu sayede kaskoda muafiyet uygulaması daha rahat bir şekilde tercih edilebilir. Bu...açıdan eğer araç şehir içinde çok sık kullanılan bir araç değilse ve kasko poliçesinde mini onarım teminatı mevcutsa...muafiyetli kasko avantajlı bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

Kaskonuzu Sigortam.net'ten...Yaptırın!

Türkiye'nin en iyi sigorta şirketleri ile anlaşması olan Sigortam.net'ten kasko yaptırmanın ayrıcalıklarını sizde yaşayın! En uygun kasko fiyatları arasından...teklifleri inceleyebilir, kendiniz için en uygun kasko poliçesini karşılaştırma yaparak bulabilirsiniz. İnternet üzerinden 3...dakikada kasko sigortası yaptırabileceğinizi biliyor muydunuz? Kasko teklifleri için bilgilerinizi girin, teklifleri karşılaştırın ve poliçeyi satın...alın! İnternet üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde işlem yapabileceğiniz gibi dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek...Hattı'mızdan arayarak telefonda da kasko sigortası seçeneklerini değerlendirebilir, merak ettiklerinizi...öğrenebilirsiniz.    
           
       

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL