Oto Hırsızlığı Yöntemleri

İnanması güç ama özellikle büyük şehirlerde yaşanan oto hırsızlığında, otomobil sahiplerinin etkisi büyük. Araç anahtarının üzerinde bırakılması, güvenilirliğinden emin olmadan aracın park görevlisine emanet edilmesi gibi pek çok durum sürücülerin sorumluluğunda olan şeyler.

Her ne kadar gelişen teknoloji ve pek çok yerde bulunan kameralar hırsızların gözünü korkutsa da hırsızlık olayları yeterli derecede azalmış değil. Oto hırsızlığıpek çok yöntemle gerçekleştiriliyor. Bu yöntemler sadece oto hırsızlıklarında değil, müzik sistemi gibi araca ait aksamların çalınmasında da kullanılabiliyor. Çalınan bir müzik sisteminiz var ve siz ne yapacağınızı bilmiyorsanız; ”Müzik Sistemi Hırsızlığı Bildiriminde Gereken Belgeler” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yöntemleri gördüğünüzde, bir çoğunun sürücülerin dikkatsizliğinden kaynaklandığını siz de anlayacaksınız. Sürücülerin oto hırsızlığı yöntemlerini bilmesi, oto hırsızlıklarının azalmasında bir nebze de olsa yardımcı olacaktır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Oto Hırsızlığının Gerçekleşme Yöntemleri

 • Özellikle sıcak yaz aylarında otomobilin havalanması için araç camları açık bırakılır. Fakat bu durum, oto hırsızlarının işini kolaylaştırır. Ufacık bir cam aralığı, hırsızların aracın kapısını aralamasına yeterli oluyor.
 • Sahipleri tarafından otoparklara, servislere, yıkama yağlama istasyonlarına bırakılan otomobiller, anahtarı ile çalınmaktadır. Bu araçların anahtarları çoğaltılarak orijinal anahtar tekrar yerine bırakılmaktadır. Orjinali anahtarı elde edilen araçlar, geceleri çalınmaktadır.
 • Bir diğer oto hırsızlığı biçimi de hırsızların kendisini park görevlisi olarak tanıtmasıdır. Bu yöntemi kullanan hırsızlar, kendilerini park görevlisi gibi tanıttıktan sonra aracı orjinal anahtarıyla beraber çalar. Otomobil hırsızlığını sıklıkla yaşandığı alanlardan biri de oto pazarları ve galerilerdir. Müşteri olduğunu belirten kişiler, araç denemesi bahanesi ile otomobilleri çalmaktadır.

Araç Hırsızlığına Karşı Öneriler

 • Öncelikle aracınızı park ettiğiniz alana dikkat etmeli, aracınızı tenha yerlere park etmemelisiniz.
 • Aracınızda bir alarm bulunması, her durumda avantajlı bir durumdur. Hem aracınızı korur, hem araç kasko sigortanızda indirim yakalayabilirsiniz. Alarm indirimi ile ilgili detaylı bilgi için; ”Kasko Sigortasını Daha Ucuza Nasıl Alabilirim?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.
 • Özellikle kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız, emniyet kilidi muhakkak kullanılmalı.
 • Oto bakım ve servis istasyonlarına bıraktığınız aracınızın üzerinde anahtar olmamasına özen gösterin.
 • Otomobilinizi bırakacağınız bir garajınız olması, güvenlik için bir ayrıcalıktır. Ancak bir garajınız yoksa, aracınızı görebileceğiniz bir alana park etmelisiniz.
 • Otomobilinizden her inişinizde kapı ve camlarını kilitleyip kontrol ediniz,
 • Her ihtimale karşı otomobilinizin içerisinde değerli eşyalarınızı (leptap, cep telefonu ruhsat, önemli evraklar) kesinlikle bırakmayınız,
 • Aracınıza mutlaka GPS taktırın. Bir izleme sistemi olan GPS sayesinde, aracınız çalınsa dahi yeri kısa süre içerisinde tespit edilebilir. GPS sistemi, hırsızlar üzerinde caydırıcı bir etki yaratacaktır.

Tüm önlemlere rağmen aracınız çalınabilir böyle bir durumda; önce 155’e bilgi vererek bulunduğunuz bölgenin karakoluna müracaat edin. Eğer kasko sigortanızı yaptırdıysanız, zaman kaybetmeden sigorta şirketinizle iletişime geçin. Araç kasko sigortanızın hasarını karşılaması için yapmanız gerekenleri; ”Kaskolu Aracın Çalınması” başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Araç kasko fiyatları ve uygun kasko teklifleri için Sigortam.net’e gelin, yerine yenisini koyamayacağınız aracınızı güvencesiz bırakmayın. Dilerseniz 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL