Oto Sigortasında 4 Büyük Değişim | Kasko Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Oto Sigortasında 4 Büyük Değişim Yaşanacak!

Türkiye Sigorta Birliği (TSB)’nin yeni yönetimi Birlik Başkanı Ramazan Ülger’in önderliğinde bir basın toplantısı düzenledi.

2013 ve 2014’ün ilk çeyreğinde yaşanan sigortacılık gelişmelerinin konuşulduğu toplantıda 2 önemli projenin çalışmalarının sürdüğü aktarıldı. ‘Oto Sigortaları Projesi’ ile ilgili tüm sektörün uygulayacağı yeni iş modeli çalışmasından bahsedildi.

TSB Genel Sekreteri V. Mehmet Kalkavan, 2013 yılının Aralık ayından itibaren trafikteki araçların %79,4’ünün trafik sigortasına sahip olduğunu ve bu oranın da 14.234.963 adet araca tekabül ettiğini söyledi. Kalkavan, araçların %26,3’ünün ise kasko sigortası olduğunu aktardı.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Kalkavan, sonbaharda tamamlanmasını hedefledikleri bu yeni projenin 4 önemli uygulama içerdiğini belirtti. Uygulama içerikleri ise şu şekilde:

 • Doğrudan Tanzim Sistemi ile trafik sigortası sahibi olanlar hasarlarının teminini karşı tarafın sigortacısından değil kendi sigortacısından talep edecek.
   
 • Yedek Parça ve Özel Servis Sertifikasyonu ile eşdeğer parçalar ve özel servislerin sertifikalandırma ilkeleri tanımlanacak.
   
 • Sigorta suiistimali ile mücadelede etmek amacıyla uluslararası örneklerle uyumlu suiistimal yönetim modeli tanımlanacak ve bu doğrultuda Suiistimal Bürosu kurulacak.
   
 • Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Hesaplamasının Standartlaşmasıyla da trafik kazası mağdurlarını zarara uğratan hasar aracısı suistimali engellenmesi amaçlanıyor.
   

Sigorta Sektörü Büyüyor

Toplantıda 2013 yılı sigorta sektörünün 2012’e oranla gelişme gösterdiği ve büyümeye devam ettiğinin altı çizildi. Oranlar ise şu şekilde açıklandı.

 • 2013’te prim üretiminde hayat dışı ve toplamda %22, hayat branşında ise %25 artış görüldü.
   
 • 2014’ün ilk 3 ayında toplam prim artışı %6 oldu.
   
 • Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)’in “devlet katkısı” uygulaması ile etkisinin arttığı dikkat çekti.
   
 • 30 Nisan 2014 itibariyle sistemdeki katılımcı sayısı 4.504.885’e ulaştı, sistemdeki fon tutarı 28 milyar TL’ye yaklaştı. Geçen yılla karşılaştırıldığında katılımcı sayısında %33, katkı payı tutarında da %52’lik bir yükseliş gözlemlendi.

Benzer İçerikler

Yılbaşı Kutlamalarındaki Hasarı Sigorta Karşılayacak Mı?

Almanya’da yılbaşı kutlamalarının dolayı 20 binden fazla hasara neden olduğu açıklandı. Kutlamalar sonucu hasarların ekonomiye olan maliyeti 40 milyon Euro. Bu yaşananlar da akla şu soruyu getiriyor: “Sigorta şirketleri bu hasarları karşılayacak mı?”

Devamını Oku

MTV Ödemesinde Vergi Avantajından Nasıl Yararlanılır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)’nin ilk taksit ödemesi 31 Ocak’ta son buluyor. Vergi ödemelerinizde indirim avantajından faydalanabilirsiniz.

Devamını Oku

Eşdeğer Parça Sertifikası Zorunlu Olacak!

1 Haziran 2015'ten itibaren eşdeğer parça sertifikası zorunlu olacak. Genelge şartlarına göre birçok önemli hususun da yerine getirilmiş olması gerekiyor.

Devamını Oku