Otomatik ve Manuel Vites Arasındaki Farklar

Yeni bir otomobil alma aşamasında sürücülerin dikkat ettiği pek çok detay var. Otomobilin teknik özelliklerinden konforuna otomobil alımlarımızı etkileyen birçok unsur olabiliyor. Bu unsurlardan biri de otomatik ve manuel vites ayrımı oluyor. 

Her geçen gün otomobil sektöründeki teknolojilerin gelişimiyle beraber manuel ve otomatik vites arabalar arasındaki farklar ciddi oranda azalsa da; iki vites türü arasında devam eden sürüş konforu, araç kullanım özellikleri gibi detaylar, sürücüleri bu iki vites türü arasında seçim yapmaya zorluyor.

Araç seçiminde size yardımcı olacak otomatik vites ve manuel vites arasındaki temel farkları sizin için sıraladık. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Otomatik ve Manuel Vites Arasındaki Farklar
 

Sürüş Konforu

Özellikle yeni ehliyet alanlar ve otomobil kullanmaya başlayanlar, seyrek şekilde şehir içi yollara çıkanlar için otomatik vitesli araç kullanımı çok daha avantajlı olabiliyor. Otomatik vitesli araçların diğer avantajlarının arasında; ellerin direksiyon kalış süresinde artış kazandırması, şehir içinde debriyaj kullanımı olmaması gibi özellikler de sayılıyor.

Hem düz yolda hem de yokuşlardaki iniş-kalkışlarda otomatik vitesin sunduğu rahatlığı manuel viteslerde yakalama olanağı ne yazık ki çok zor. Otomatik vitesli araçların getirdiği bütün bu avantajlar otomatik vitese olan ilgiyi arttırıyor. Üstelik otomotik vitesli araçların alt ya da üst vitese geçişinde zaman kazanmak çok daha kolay. Ancak manuel vitesli araçlarda devri istediğiniz şekilde ayarlayabilme olanağınız var.

Hız Limiti

Aracın hız limiti otomatik viteste sınırlıyken, manuel viteslerde bu oran daha fazla olur. Bu yüzden yüksek performans beklentisi olan araçların manuel vitesleri seçmesi çok daha doğru olacaktır. 

Yakıt Tüketimi

Otomatik ve manuel vites arasındaki farkı pekiştiren bir diğer konu da yakıt tüketimidir. Genel yargı otomatik vitesli araçların çok daha fazla yakıt tükettiğiyle ilgili ancak gelişen teknolojiye bağlı olarak bu oran azalma gösteriyor. Öyle ki günümüzde manuel vitesli araçlardan çok daha az yakan otomatik vitesli araçlar piyasada yer alıyor. Bunların yanında otomatik vitesli araçların şanzımanlarının manuel vitesli araçlara oranla daha hassas olması, ister istemez bir dezavantaj olarak görülüyor. Otomatik vitesli araçların yakıt tüketimine etkisiyle ilgili detayları "Otomatik Vitesli Araçlarda Yakıt Tasarrufu Yapmanın Yolları" başlıklı yazımızdan edinebilirsiniz.

Otomobil seçimleriniz ister otomatik ister manuel olsun, aracınızı ve sizi bekleyen risklere karşı araç sigortası yaptırmayı unutmayın. Trafik sigortası fiyatlarında çeşitlilik ve trafik poliçelerinizde avantaj elde edebilmek için tek yapmanız gereken araç sigorta sorgulama formunu doldurmak veya 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı aramaktır.

Benzer İçerikler

Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Mayıs 2018 Sonuçları

Kasko sigortası primleri Mayıs ayında 2 puan yükseldi

Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Mayıs ayı verilerine göre, bir önceki aya göre kasko primlerinde 2...puan, trafik sigortası primlerinde ise 1 puanlık artış yaşandı.

Türkiye’nin ilk ve en büyük sigorta platformu...Sigortam.net, kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi ortaya koyan Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’nin...Mayıs ayı verilerini açıkladı. Otomobillere sunulan tekliflerin ağırlıklı ortalamasını gösteren endekse göre, Mayıs ayı kasko...sigortası endeksi Nisan ayına göre 2 puanlık artış kaydederek 97 oldu. Trafik sigortasında ise Nisan ayında 65 olan endeks, Mayıs...ayında yaşanan 1 puanlık artış yaşayarak 66 oldu. Böylece 2018’in ilk ayında 2.014 TL olan ortalama kasko primleri 2.080 TL’ye;...831 TL olan ortalama trafik sigortası primleri ise 878 TL’ye çıktı. Sigortam.net CEO’su Tahsin Gürdoğan,...endeks sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, “Sektördeki en büyük 20 sigorta şirketinin tekliflerini müşteriye sunan...Türkiye’nin en büyük sigorta platformu olarak, müşterilerimizin en doğru ürünü, en iyi fiyata, kolay ve hızlı bir şekilde...satın almalarını sağlıyoruz. Ayrıca ilk olarak geçen yılın Ağustos ayında sonuçlarını açıkladığımız Sigortam.net Kasko...ve Trafik Sigortası Endeksi ile araç sahiplerine otomobil sigortalarındaki genel seyre ilişkin bilgi sunmayı sürdürüyoruz....Böylelikle araç sahipleri için büyük önem taşıyan kasko ve trafik sigortalarındaki trendlerin de yakından takibini sağlıyoruz....Kasko sigortası endeksi, bir önceki aya göre 2 puan artış yaşadı ve Mayıs ayında 97 oldu. Böylece Ocak ayında 2.014 TL olan kasko...sigortası prim ortalaması, Mayıs ayında 2.080 TL oldu. Trafik sigortası primlerinde ise sert değişimler görmüyoruz. Yılın ilk...ayında seviyesini koruyan sigorta primleri Mayıs ayında 1 puanlık bir artış kaydederek 66 oldu. Böylece geçen ay 863 TL olan...ortalama trafik sigortası primleri ise 878 TL’ye çıktı. Trafik sigortası endeksi, geçen yıl aynı dönemde 737 TL olarak...gerçekleşmişti. Geçen yıl Mayıs ayında 2.014 TL olan kasko primleri ortalaması ise bu yılın Mayıs ayında 2.080 TL oldu....Sigortam.net olarak araç sahiplerine sigorta yaptırmanın en kolay, en hızlı ve en uygun fiyatlı yolunu sağlarken sahip olduğumuz...büyük veriyi hizmetlerine sunmayı sürdüreceğiz. Hasar anında olduğu kadar doğru bilgi ihtiyacı konusunda da her zaman...müşterilerimizin yanındayız” diye konuştu. Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ne göre 2017 yılın ocak ayından bu...yana otomobillerde kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi gösteren grafik şöyle: