Otomatik ve Manuel Vites Arasındaki Farklar

Yeni bir otomobil alma aşamasında sürücülerin dikkat ettiği pek çok detay var. Otomobilin teknik özelliklerinden konforuna otomobil alımlarımızı etkileyen birçok unsur olabiliyor. Bu unsurlardan biri de otomatik ve manuel vites ayrımı oluyor. 

Her geçen gün otomobil sektöründeki teknolojilerin gelişimiyle beraber manuel ve otomatik vites arabalar arasındaki farklar ciddi oranda azalsa da; iki vites türü arasında devam eden sürüş konforu, araç kullanım özellikleri gibi detaylar, sürücüleri bu iki vites türü arasında seçim yapmaya zorluyor.

Araç seçiminde size yardımcı olacak otomatik vites ve manuel vites arasındaki temel farkları sizin için sıraladık. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Otomatik ve Manuel Vites Arasındaki Farklar
 

Sürüş Konforu

Özellikle yeni ehliyet alanlar ve otomobil kullanmaya başlayanlar, seyrek şekilde şehir içi yollara çıkanlar içinotomatik vitesli araç kullanımı çok daha avantajlı olabiliyor. Otomatik vitesli araçların diğer avantajlarının arasında; ellerin direksiyon kalış süresinde artış kazandırması, şehir içinde debriyaj kullanımı olmaması gibi özellikler de sayılıyor.

Hem düz yolda hem de yokuşlardaki iniş-kalkışlarda otomatik vitesin sunduğu rahatlığı manuel viteslerde yakalama olanağı ne yazık ki çok zor. Otomatik vitesli araçların getirdiği bütün bu avantajlar otomatik vitese olan ilgiyi arttırıyor. Üstelik otomotik vitesli araçların alt ya da üst vitese geçişinde zaman kazanmak çok daha kolay. Ancak manuel vitesli araçlarda devri istediğiniz şekilde ayarlayabilme olanağınız var.

Hız Limiti

Aracın hız limiti otomatik viteste sınırlıyken, manuel viteslerde bu oran daha fazla olur. Bu yüzden yüksek performans beklentisi olan araçların manuel vitesleri seçmesi çok daha doğru olacaktır. 

Yakıt Tüketimi

Otomatik ve manuel vites arasındaki farkı pekiştiren bir diğer konu da yakıt tüketimidir. Genel yargı otomatik vitesli araçların çok daha fazla yakıt tükettiğiyle ilgili ancak gelişen teknolojiye bağlı olarak bu oran azalma gösteriyor. Öyle ki günümüzde manuel vitesli araçlardan çok daha az yakan otomatik vitesli araçlar piyasada yer alıyor. Bunların yanında otomatik vitesli araçların şanzımanlarının manuel vitesli araçlara oranla daha hassas olması, ister istemez bir dezavantaj olarak görülüyor. Otomatik vitesli araçların yakıt tüketimine etkisiyle ilgili detayları "Otomatik Vitesli Araçlarda Yakıt Tasarrufu Yapmanın Yolları" başlıklı yazımızdan edinebilirsiniz.

Otomobil seçimleriniz ister otomatik ister manuel olsun, aracınızı ve sizi bekleyen risklere karşı araç sigortası yaptırmayı unutmayın. Trafik sigortası fiyatlarında çeşitlilik ve trafik poliçelerinizde avantaj elde edebilmek için tek yapmanız gereken araç sigorta sorgulama formunu doldurmak veya 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı aramaktır.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL