Otomatik Vitesli Araba Kullanımı

Otomatik Vitesli Araba KullanımıOtomatik vitesli araba kullanımı, günümüzde sıklıkla tercih edilen bir seçenek. Bu sebeple otomatik vitesli araba kullanımı hakkında merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

Trafikteki araç sayısı gün geçtikçe artıyor. Teknolojinin hızla ilerleyişi otomotiv sektöründe de değişikliklere neden oluyor. Otomobil üreticileri teknolojik gelişmelere göre araba modelleri üretiyor.

Otomatik vitesli araçların üretimi de fazlalaştı. Araba kullanımı konusunda kolaylık sağlayan bu araçlar özellikle bayanlar tarafından tercih ediliyor. Vitesler otomatik değiştiği için dikkatin sadece yola verilmesi hususunda da önemli yer taşıyor.

Yakıt tüketimi düz vitesli araçlara göre daha fazla olsa da her şeyde olduğu gibi araçlarda da teknolojik gelişmişlik ve trafikte konforlu ilerleyiş araç sahibi olmak isteyenlerde oldukça etkili oluyor.

Otmatik vites ya da düz vitesli araçlardan hangisini alacağınıza karar veremediyseniz “Otomatik mi Düz Vites mi?” yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Otomatik Vitesli Araba Kullanımı

 • Otomatik vitesli araçlarda kalkış çok önemlidir. Sert kalkışlardan kaçınmak gerekir. Aksi durumda aracın şanzımanı zarar görebilir.
 • Kalkışlarda aracın 2. vitese geçmesi gerekir dolayısıyla kısa sürede hızlanmak önemlidir.
 • Viteste P, R, N ve D konumları vardır. Araç park etmede P konumu, araçla geri geri giderken R konumu, araç boşta olacağı zaman N konumu ve araç ileri giderken de D konumuna vitesin getirilmesi gerekiyor. D konumu vites değişimlerini yük, yol durumlarına ve gaza basma kuvvetinize göre otomatik olarak yapıyor.
 • Vitesin üzerindeki düğmeye basılı tutarak hareket ettirmek özellikle park ve geri geri gelişte aracın vitesini değiştirmenizi sağlar.
 • El frenini çekerek park etmek önemlidir.
 • Kontağı çalıştırdıktan sonra vitesi P konumundan D konumuna alarak el frenini indirin. Bu esnada ayağınız frenin üzerinde olmalıdır, frene basılmazsa vites değişimi gerçekleşmez.
 • Freni hafifçe serbest bıraktığınızda ise araba ileri gitmeye başlar. Vites 1. Viteste başlar kullanma hızınıza göre bu seviyeyi arttırır ya da azaltır.
 • Manevra yapmanız gerekiyorsa aracı geri vitese almalısınız. Manevra yaptıktan sonra vitesi tekara D konumuna almanız gerekir.
 • Aracınızla hareket ederken vites D konumunda R ve P konumuna getirilmemelidir. Sadece bekleme durumunda ayağınız frendeyken ve el frenini çektikten sonra bu konumlara getirilebilir.

Aracınızı kullanırken güvenli sürüş önerilerine uyarak aracınızı olası risklere karşı korursunuz. Riskin gerçekleşmesi durumunda ise eğer kasko sigortanız varsa zararınızın büyük bir kısmı kaskonuz tarafından karşılanır. Böylece cebinizden büyük paralar çıkmamış olur.

Zaman kaybetmeden Sigortam.net üzerinden kasko sorgulama yapın, en uygun kasko fiyatlarına kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, sigortanızı 7/24 telefon üzerinden satın alın.

Benzer İçerikler

Otomatik Vites Kullanımı Püf Noktaları Nelerdir?Otomatik vites kullanımıOtomatik vites...kullanımı nasıl olmalıdır? Otomatik vites kullanımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? sorularının...cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Otomatik vites kullanmanın püf noktaları hakkında merak edilen detayları...yazımızda sizler için bir araya getirdik. Otomatik vites için basit bir tanım yapmamız...gerekirse, otomobil devrini sizin yerinize elektronik beyinin ayarladığı, kullanımı gittikçe yaygınlaşan bir vites...çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Farklı teknolojik özellikleri yansıtsa da temelde çalışma prensibi manuel vitesle...aynıdır. Yeni otomatik araba alacak sürücüler için otomatik vites kullanımı hakkındaki...detaylar oldukça önemlidir. Özellikle otomatik viteste yakıt tasarrufu nasıl yapılır? sorusu araç sahiplerinin...önemsediği konulardan biridir. Bu konuda "
Otomatik...Vitesli Araçlarda Yakıt Tasarrufu Yapmanın Yolları" makalemizi okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda...yakıt tasarrufu konusunda da aklınıza takılan sorular olabilir. ‘’Hangi...Yakıt Daha Ekonomik? Dizel mi LPG mi Benzin mi?’ yazımıza göz atarak, yakıt seçimi için de fikir sahibi...olabilirsiniz.

Otomatik Vites Kullanımı

Otomatik vitesli araba kullanımında ilk yapmanız gereken şey,...çalıştırmadan önce ayağınızın muhakkak frende olmasıdır. Ayağınız frendeyken el frenini indirerek aracı çalıştırmalı,...motorun sesini duyduktan sonra vitesi D konumuna getirmelisiniz. Bu hamleden sonrası, gitmek istediğiniz hıza göre frene basmaktan...ibaret. [widget id="sigortamnet_trafik_widget-2"]

Otomatik Vites Kullanmanın İncelikleri

Manuel vites kullanımında dikkat...edilecekler hususlar kadar; otomatik vites kullanımı için de dikkat edilecek hususlar hassasiyet gerektirir.
  ...
 • ​Hareket halindeyken vites P konumuna getirilmemeye özen gösterilmelidir. Aksi durumda ciddi sıkıntılara sebebiyet...verebilir.
 • Vites R ve P konumlarına getirilmeden önce aracın hareket halinin durdurulması gerekir.
 • N zorunlu...kalmadıkça kullanılmaması gereken bir konumdur. Bilhassa yokuş aşağı inişlerde N konumuna getirmek ciddi sorunlara sebebiyet...verebilir.
 • Otomatik vitesli araçlarda motor yağı kullanımı konusu da hassastır. Aracınızın yağı muhakkak zamanında...ve yetkili servisin önerdiği doğrultuda değiştirilmelidir.
Otomatik vites trafikte büyük kolaylık sağlarken;...zorunlu trafik sigortası da özellikle trafiğin yoğun olduğu anlarda olası kazalara karşı sizi güvence altına...alıyor. Otomatik vites rahatlığını yaşarken, güvenli yolculuğun ilk adımı için zorunlu trafik sigortası yaptırmayı...unutmayın. Sigortam.net üzerinden trafik sigortası sorgulama...yapın, en uyguntrafik sigortası...fiyatları ile ilgili kolayca bilgi sahibi olun. Araç sigortası sorgulama ile tek bir ekrandan teklifleri...karşılaştırabilir, bütçenize en uygun trafik sigortası poliçesini kolaylıkla bulabilirsiniz. İsterseniz 444 24 00 numaralı...Sigorta Destek Hattımızdan arayarak trafik sigortası teminatları ve fiyatları hakkında sigorta uzmanlarımıza...danışın, sigortanızı telefondan satın alın.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL