Otomatik Vitesli Araba Kullanımı | Kasko Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Otomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?

Trafikteki araç sayısı gün geçtikçe artıyor. Teknolojinin hızla ilerleyişi otomotiv sektöründe de değişikliklere neden oluyor. Otomobil üreticileri teknolojik gelişmelere göre araba modelleri üretiyor.

Otomatik vitesli araçların üretimi de fazlalaştı. Araba kullanımı konusunda kolaylık sağlayan bu araçlar özellikle bayanlar tarafından tercih ediliyor. Vitesler otomatik değiştiği için dikkatin sadece yola verilmesi hususunda da önemli yer taşıyor.

Yakıt tüketimi düz vitesli araçlara göre daha fazla olsa da her şeyde olduğu gibi araçlarda da teknolojik gelişmişlik ve trafikte konforlu ilerleyiş araç sahibi olmak isteyenlerde oldukça etkili oluyor.

Otmatik vites ya da düz vitesli araçlardan hangisini alacağınıza karar veremediyseniz "Otomatik mi Düz Vites mi?" yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Otomatik Vites Araba Kullanma
 

 • Otomatik vitesli araçlarda kalkış çok önemlidir. Sert kalkışlardan kaçınmak gerekir. Aksi durumda aracın şanzımanı zarar görebilir.
   
 • Kalkışlarda aracın 2. vitese geçmesi gerekir dolayısıyla kısa sürede hızlanmak önemlidir.
   
 • Viteste P, R, N ve D konumları vardır. Araç park etmede P konumu, araçla geri geri giderken R konumu, araç boşta olacağı zaman N konumu ve araç ileri giderken de D konumuna vitesin getirilmesi gerekiyor. D konumu vites değişimlerini yük, yol durumlarına ve gaza basma kuvvetinize göre otomatik olarak yapıyor.
   
 • Vitesin üzerindeki düğmeye basılı tutarak hareket ettirmek özellikle park ve geri geri gelişte aracın vitesini değiştirmenizi sağlar.
   
 • El frenini çekerek park etmek önemlidir.
   
 • Kontağı çalıştırdıktan sonra vitesi P konumundan D konumuna alarak el frenini indirin. Bu esnada ayağınız frenin üzerinde olmalıdır, frene basılmazsa vites değişimi gerçekleşmez.
   
 • Freni hafifçe serbest bıraktığınızda ise araba ileri gitmeye başlar. Vites 1. Viteste başlar kullanma hızınıza göre bu seviyeyi arttırır ya da azaltır.
   
 • Manevra yapmanız gerekiyorsa aracı geri vitese almalısınız. Manevra yaptıktan sonra vitesi tekara D konumuna almanız gerekir.
   
 • Aracınızla hareket ederken vites D konumunda R ve P konumuna getirilmemelidir. Sadece bekleme durumunda ayağınız frendeyken ve el frenini çektikten sonra bu konumlara getirilebilir.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Aracınızı kullanırken güvenli sürüş önerilerine uyarak aracınızı olası risklere karşı korursunuz. Riskin gerçekleşmesi durumunda ise eğer kasko sigortanız varsa zararınızın büyük bir kısmı kaskonuz tarafından karşılanır. Böylece cebinizden büyük paralar çıkmamış olur.

Zaman kaybetmeden Sigortam.net üzerinden kasko sorgulama yapın, en uygun kasko fiyatlarına kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, sigortanızı 7/24 telefon üzerinden satın alın.


Benzer İçerikler

Kasko Değer Listesi Temmuz 2013

Temmuz 2013 Araç Kasko Değer Listesi ile aracınızın güncel kasko bedelini Sigortam.net’in güncel kasko değerleri sayfasından kolayca öğrenin.

Devamını Oku

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl ve Hangi Durumlarda Doldurulur?

Yalnız maddi hasara yol açan trafik kazalarında kazaya karışan taraflar aralarında anlaşarak tutanak tutmakta ve bu tutanaklar ile sigorta şirketlerine, hasarlarının ödenmesi için başvurabilmektedirler. 

Devamını Oku

Sıfır mı, İkinci El mi? 5 Basit İpucu ile Karar Verin!

‘’Sıfır otomobil mi, ikinci el otomobil mi?’’ sorusu kişilere göre değişmektedir ancak karar aşamasında dikkat edebileceklerinizi öğrenerek bu kararsızlığa son verin.

Devamını Oku