Otomatik Vitesli Araçlarda Yakıt Tasarrufu Yapmanın Yolları

Yakıt tasarrufu hem düz hem de otomatik vites araç kullanıcılar için önemli olan bir konudur. Ülkemizde yakıt fiyatlarınında oldukça pahalı olması ve yapılan zamlar bu konuda sürücüleri de çözüm bulma arayışına itmektedir.

Otomatik vitesin birçok olumlu özelliklerinin dışında yakıt tüketiminin düze vitese oranla fazla olduğu da bir gerçektir. Dolayısıyla otomatik vites arabası olanlar ya da sahip olmak isteyenler belli birkaç noktaya dikkat ederek yakıtta tasarruf sağlayabilirler.

Otomatik vites araç kullanımıyla ilgili "Otomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?" yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Yakıt tasarrufuyla ilgili "Yakıt Tasarrufu için Bagaj Alışkanlıkları Önemli ve Yakıt Tasarrufunda Doğru Bilinen 10 Yanlış" içeriklerimizden de faydalı bilgiler bulabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Otomatik Viteste Yakıt Tasarrufu
 

 • Kalkışlarda çok fazla gaza basmamak, mümkün olduğunca aynı hızı kullanmaya calışmak gerekir.
   
 • Şehir trafiğinin özellikle metropol şehirlerde oldukça fazla olması, yolda çok fazla bekleme yapılmasına neden oluyor. Dolayısıyla trafikte ve kırmızı ışıkta bekleme durumunda vitesi boşa almak aracınızdaki yakıt tüketimini azaltırken, fren balatalarınızında yıpranmasını önleyecektir.
   
 • Yokuşları çıkarken gaza çok fazla basmamak gerekir. 3. ya da 4. viteste durarak daha fazla yakıt harcamak yerine 2.vitese manuel olarak aldığınızda gaza az basarak rahat bir şekilde yokuşu çıkabilirsiniz.
   
 • Yokuş aşağı yerlerde mümkün olduğunca gaza basmamak aracın kendi hızıyla gitmeye çalışmak gerekir. Otomatik vites araçlarda sürüş anında gaza mümkün olduğunca az basmak önemlidir.
   
 • Çok sert gaz ve fren darbelerinden kaçınmak gerekir. Bu durum olası riskleri görmenizi ve ani yavaşlama gerektiren durumlarda daha temkinli olmanızı sağlar.
   
 • Hızlı gitmek yerine yavaş gitmeyi tercih etmelisiniz. Çünkü ne kadar fazla hız yaparsanız yakıt tüketiminiz o kadar fazla olur.

Düz ya da otomatik vitesli aracınızda tasarruf sağlamak için "Ekonomik Sürüş Teknikleri ile Yakıt Tasarrufu" yazımızı da inceleyebilirsiniz. Bütçenizi korumak için yakıt tasarrufu sağlamaya çalıştığınız gibi kasko ve trafik sigortanızı da yaptırarak olası hasarları teminat altına alabilir, cebinizden karşılamak durumunda kalmazsınız. En uygun araç sigortası fiyatlarına ulaşmanız ise Sigortam.net’ten sadece sigorta sorgulama işlemini yapmanız ile oldukça kolay. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, sigortanızı 7/24 telefon üzerinden yaptırın.

Benzer İçerikler