2015 Yılında Otomobil Fiyatları Nasıl Olacak?

Özellikle araba alacak ve satacakların yakından takip ettiği otomobil fiyatlarının nasıl olacağı konusu ile ilgili açıklama yapıldı. 

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre, döviz kuru değişimlerine göre otomobil fiyatları da şekilleniyor. Sektör yetkilileri Euro’nun bir ayda %7.5 bir yılda ise %18.5 değer kaybının etkisinin 2015 yılı Şubat ayı itibari ile satışa sunulan araçlarda görüleceğini belirtiyor. Ayrıca bu seviyedeki ilerlemesi durumunda 2015 model arabaların fiyatlarında %3 ve %5 arasında düşüş yaşanabileceğini vurguluyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB)’nin yakın zaman tahvil alması Euro’nun düşmesine neden oldu. Yaşanan düşüş 2014 yılının aynı dönemine göre değerlendirildiğinde 18.5 değer kaybının yaşandığı görüldü. Dolayısı ile ülkemizde Euro üzerinden satışı yapılan otomobil fiyatlarında düşüş bekleniyor. Bu nedenle şimdiden ikinci el oto fiyatlarında da düşüş görülmeye başlandı.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Bazı yetkililer ise otomobil firmalarının mevcutta birçok eski fiyatlı araç stoğuna sahip olduğunu ve bu yüzden Euro’daki kaybın fiyatlarını çok fazla etkilemediğini söylüyor. Sadece 2015 Şubat ayı itibari ile piyasaya sunulacak araçların fiyatların da bir oynama olabileceğini belirtiyor. Ayrıca Euro’da daha önce böyle bir hızlı düşüşün olmadığını ve bu gelişmenin otomotiv sektörü açısından bir ilk olduğunu da ekliyor. 

Euro’nun Düşüşü Otomobil Fiyatlarından Hemen Etkisini Göstermeyebilir

Çelik Motor Genel Müdürü Bora Koçak, Euro’daki bu gelişmenin 2015 otomobil fiyatlarına zamanı belirli olmasada yansıyacağını açıklıyor. Bu yansımanın derecesininin her araç modellinde yaşanmayacağına dikkat çeken Koçak, kimi modellerde az kimisinde ise daha fazla indirim olabileceğini belirtti.

İkinci el arabalarda fiyatın oldukça düştüğünü söyleyen Koçak, buna sıfır otomobillerin fiyatlarının ucuzlayacağı umudu ile ikinci ele yönelimin az olmasının yol açtığını belirtti. Konu ile ilgili görüş bildiren Doğuş Otomotiv’in CEO’su Ali Bilaloğlu ise Euro’nun arttığı zamanlarda bu durumun hemen fiyata yansamaması gibi kur düştüğünde de hemen fiyatların düşmeyeceğini vurguladı. Ayrıca, bu süreci yakından takip ettiklerini sözlerine ekledi.

Euro’nun Seviyesi Kalıcı Olursa Otomobil Fiyatları Yakından Etkilenir

Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt da Euro’nun bulunduğu seviyenin süreklilik göstermesi durumda yakındaki aylarda otomobil fiyatların biraz düşebileceğini söyledi. Genellikle kur hareketlerinin otomobil fiyatları üzerindeki etkisinin 2-3 ay sonra görüldüğünü belirten Bozkurt, kurda yaşanan ani iniş ve çıkışların genelikle pek etkili olmadığını vurguluyor.

Bütçenizden fedakarlıklar yaparak satın aldığınız otomobiliniz ile güvenli yolculuklara çıkmak ve olası hasar masraflarının hepsini üstlenmemek için zaman kaybetmeden 2015 kasko sigortası satın alın. Sigortam.net’in araç kasko sorgulama sayfasından 2015 kasko sorgulama yaparak ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayarak en uygun 2015 kasko fiyatlarına 7/24 ulaşın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL