Otomobil Freni Patladığında Yapılacaklar

Otomobil sahibi olmak, konforu ve pek çok kolaylığı getirmekle birlikte beraberinde pek çok riske zemin hazırlayabilir. Trafikte sürücüleri ve araçları bekleyen pek çok risk var. Bu risklerin başında kazalar ilk sırada yer alıyor. Kazaların büyük çoğunluğuna sürücüler sebebiyet verse de araçtan kaynaklı sorunlar da oldukça fazla. Türkiye'de yaşanan trafik kazalarının nedenleri ile ilgili detaylı bilgi için; ''Türkiye’deki Trafik Kazaları ve Nedenleri'' başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Araçtan kaynaklı kazalarda, fren sistemi önemli bir etken. Fren sisteminin kontrolünün kaybedilmesi, frenin patlaması yahut frende oluşan farklı arızalar, beklenmedik kazalara davetiye çıkarabiliyor.

Otomobil fren sistemi, kendi içinde özel bir yapıyı barındırır. Bu yapının eskimesi veya bir şekilde zarar görmesi durumunda fren sisteminde boşalma olabilir. Patlama olarak da değerlendirilen bu durumda fren sistemi tutmaz ve bu kontrolü sağlayabilmek için çareler aranır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Böyle bir durumun önüne geçmek için araç bakımı zamanında yapılmalıdır. Otomobil freninin işlevini yerine getirebilmesi için bakım oldukça önemlidir. Fakat yapılan bakıma rağmen dikkatsizlikler ya da aracın eksikleri frenin boşalmasına sebebiyet verebilir. Araç fren bakımına dair soru işaretleriniz varsa; ''Fren Sistemi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?'' başlıklı yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Fren sisteminin neden olduğu problemler, gözlemlendiğinde daha çok yolculuk esnasında ortaya çıktığı görülecektir. Bozuk fren sistemi, özellikle ani hareketlerde ciddi sorun teşkil eder.

Ansızın gelişen fren sorunlarında, kişilerin panik olmaması gerekir. Panik hali daha büyük tehlikelere neden olabilir ve geri dönülmez sonuçlar yaşanabilir.

Fren Patlamasında Yapılacak İlk Müdahale

Fren boşalması durumunda yapılacal ilk şey vitesi küçültmektir. Ani vites düşürmeleri, sizi biraz zorlayabilir ve farklı sorunlar yaşatabilir. Bu bozuklar, fren sistemi gibi hayati zararlara neden olabilir. Önemli olan ciddi sorunlara neden olmadan aracınızı durdurmaktır.

Vites küçültüldükten sonra araç yolun durumuna bağlı olarak yavaşlatılmalı, boş bir alana sürülmelidir. Seyir halindeki diğer araçlara ve sürücülere zarar vermemek için bu önemli bir adımdır.

Bütün bu süreci yaşamamak için önlem alınmalı, araç tamiri ve bakımı geciktirilmeden yapılmalıdır. Araç tamirinde yapabileceklerini öğrenmek için; ''Araç Tamiri için Yapabilecekleriniz'' başlıklı yazımızı incelemenizi, öneririz.

Ürkütücü gelse de fren patlamasına bir şekilde engel olmak mümkün. Kontrolünüz dışında yaşanabilecek her durumla baş edebilmek için en güvenceli yol, kasko yaptırmaktır. Siz de yollara çıkmadan önce araç kasko sigortanızı yaptırın, hasar sürecini minimum zararla atlatın.

En doğru kasko teminatlarına, en iyi sigorta şirketinden sahip olmak için Sigortam.net'e gelerek araba sigorta sorgulaması yapın, güvencenizi şansa bırakmayın. Kaskonuz kapsamında alabileceğiniz teminatlar için; ''Kasko Sigortası Teminatları Nelerdir?'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Dilerseniz 7/24 hizmet veren Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL