Otomobil Hırsızlarına Davetiye Çıkarmayın!

İnsanların mal varlıkları içerisinde bir statü göstergesi de olan otomobiller, en az evleri kadar değerlidir. Dolayısıyla bir araç sahibi olan herkes, evleri gibi otomobillerinin de risklere karşı korunduğunu bilmek, güvende olduğunu hissetmek ister.

Günümüzde artan vergiler ve yıllık otomobil giderleri nedeniyle otomobil sahibi olmak, çok daha masraflı bir hal aldı. Her geçen gün değeri daha da artan otomobillerin tamir masrafları ve ek giderleriyle baş edebilmek bir yana, çalınma gibi risklere karşı da tedbir almak kaçınılmaz oldu.

Maddi mal varlıklarımıza gelebilecek riskleri önlemek her zaman kolay olmasa bile, otomobil ve otomobil aksesuarları hırsızlıklarını engellemek mümkün. Nasıl mı? Cevabı oldukça basit: otomobilinizi kullanırken veya otomobilinizin yanından ayrılırken gösterdiğiniz hareketlere dikkat ederek.

Çünkü; yaşanan otomobil hırsızlıklarının bir çoğu hırsızların becerisinden değil, sürücülerin dikkatsizliğinden kaynaklanıyor. Araç sahiplerinin çoğu zaman farkında olmadan yaptığı ve  hırsızlara davetiye çıkaran alışkanlıkları sizin için bir araya getirdik. 

Otomobil Hırsızlığını Kolaylaştıran Sürücü Davranışları
 

Değerli Eşyalarınızın Nerede Bulunduğuna Dikkat!

Aracın penceresinden görülen yerlere bırakılan telefon, bilgisayar, çanta gibi merak uyandıran kişisel eşyalar, hırsızlara davetiye çıkaran nedenlerin başında yer alıyor. Bu yüzden değerli eşyalarınızı araçta bırakmamaya özen gösterin.

Otomobilinizi Issız Yerlere Park Etmek

Otomobilinizi ne kadar ıssız ve karanlık bir yere park ederseniz, çalınma ihtimali de bununla doğru orantılı olarak yükselecektir. Otomobil hırsızlarının ilk baktıkları bölgeler; sote, karanlık , pek fazla kişinin bulunmadığı yerlerdir. Sürekli birilerinin geçtiği bir yerde bulunan araca yönelmek, oto hırsızları açısından pek akıllıca olmayacaktır. Bu nedenle aracını mümkün olduğu kadar geceleri dahi insanların geçme ihtimali olan göz önü yerlere park etmeye çalışın.

Trafikteki Kazayı Seyredalmak

Trafikte dikkatinizi dağıtan çeken bir durumla karşılaşabilir, içinizdeki merak duygusuna yenik düşerek otomobilinizin yanından ayrılabilirsiniz. İşte tam da bu noktada otomobil hırsızları harekete geçebilir. Bu yüzden eğer hayati bir durum söz konusu değilse, aracınızın yanından ayrılmamalısınız. 

Kaza gibi durum söz konusuysa, otomobilinizin yanından ayrılırken oto pencerelerinin kapalı olduğundan emin olmalı, kapınızı muhakkak kilitlemelisiniz.

Kapıyı Açık Bırakmak

Aracınızın yanından markete gitmek gibi kısa süreli bir nedenle ayrılsanız bile, otomobilinizi muhakkak kilitleyin. Siz “2 dakikada ne olacak ki?” diye düşünürken; hırsızlar fırsat kolluyor olabilir. 

Oto Bakım ve Servis İstasyonlarında Fazla Rahat Davranmak

Otomobil hırsızlıklarının sıklıkla yaşandığı yerlerden biri de oto bakım ve servis istasyonlarıdır.: Halka açık olan bu gibi yerlerde fazla rahat davranarak araç anahtarını kontakta bırakmak, hırsızların işini oldukça kolaylaştırmaktadır.

Bu nedenle  oto bakım istasyonlarına ya da servislerinde oto anahtarlarınızın nedere olduğuna dikkat etmelisiniz.

Park Görevlilerine Sorgusuz Sualsiz Teslim Olmak

Ülkemizde en büyük sorun park sorunu, bu nedenle hem aracımızın başına bir şey gelir düşüncesi, hem de park bulamama nedeniyle ücretli park alanlarına yöneliyoruz. Hırsızların oto hırsızlığı yöntemlerini kullandıkları alanlardan biri de park alanları olarak karşımıza çıkıyor. 

Aracına zarar gelmemesi için park alanlarına yönelen sürücülerin pek çoğunun aklına park görevlilerini sorgulamak gelmiyor. Bunun farkında olan otomobil hırsızları, kendilerini oto sahibine park görevlisi gibi tanıtıyor ve otomobil hırsızlığını oldukça kolay bir biçimde gerçekleştiriyor.

Otomobil hırsızlığı, otomobil sahiplerini bekleyen risklerden sadece biridir. Trafiğe çıkan araç sayısının gittikçe arttığı, doğa olaylarının sıklıkla görüldüğü ülkemizde otomobilleri ve otomobil sahiplerini bekleyen pek çok risk var. Bu risklere karşı önlem almanın en doğru ve ideal yolu kasko sigortanızı yaptırmaktır. 

Kasko kapsamındaki teminatları  en uygun fiyatlarla alabilmek  için Sigortam.net üzerinden online kasko teklif formunu doldurun, dilerseniz de 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL