Otomobil Kış Hazırlığı | Kasko Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Otomobiliniz için Kışa Hazırlık

Aracınızı soğuk hava koşullarına hazırlayarak sonbahar ve kış aylarında meydana gelebilecek arızalara karşı önlem alın. Yapacağınız temel araç bakımı ile trafiğe güvenle çıkın.

V Kayışı

Yaz mevsimi geride kalsa da sıcak havanın aracınız üzerindeki etkisi devam ediyor olabilir. Yaz aylarında sıcak havanın etkisiyle gevşeyen V kayışı özelliğini kaybeder. Motordan aldığı gücü vantilatör, su pompası ve alternatöre ileten V kayışının kopması ve esnemesi sonucunda motor hararet yapabilir ve akü bitebilir. Bu yüzden kışa girmeden aracınızın trigger kayışı kontrolünü yapın, gerekirse değiştirin.

Antifriz

Kış aylarında radyatördeki suyun donmaması için antifriz kullanın. Soğutma sistemini korozyona karşı koruyan antifrizin eksikliği durumunda motor parçalarında paslanma görülebilir. Antifriz/su oranı yaşadığınız yere göre değişkenlik göstermekle birlikte çoğunlukla 1 ölçek antifriz/1 ölçek su olarak kullanılır. Hava sıcaklığına göre antifriz oranı %30’a kadar düşebilir veya %70’e kadar çıkabilir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Silecekler

Yağışlı havalarda görüşü önemli ölçüde etkileyecek olan sileceklerin bakımı, yağışlar başlamadan önce yapılmalı. Soğuk havanın etkisiyle cam suyunun donabileceği göz önünde bulundurularak antifrizli cam suyu kullanılmalı. Yazın sıcak havanın etkisiyle esnemiş olabilecekleri için sileceklerin kış öncesi değiştirilmesi önerilir.

Hava Filtresi

Kış öncesi hava filtresi kontrol edilmeli, temizlenmeli, gerekli ise değiştirilmelidir. Motora giren havayı süzdüğü için hava filtresi önemli bir parçadır. Hava filtresi temizliği için;

  • Temizleyici sprey kullanın. Filtreyi spreyle ıslatıp 15 dakika kadar bekleyin.
  •  15 dakika sonra filtreyi soğuk su ile durulayın. Suyun temiz olmasına dikkat edin. Durulama işlemini temiz kısımdan kirli kısma doğru yapın.
  • Filtreyi kurumaya bırakın. Kurutmak için saç kurutma makinası vb kullanmayın.
  • Filtre kuruduktan sonra hava filtresi yağı ile her tarafını yağlayın.

Bunlara ek olarak fren ve debriyaj balataları, araçta bulundurulması gereken çekme halatı, zincir, takoz gibi malzemeler, akü şarjı, bujiler kontrol edilmelidir.

Kış mevsiminde de trafiğe güvenle çıkmak için kasko sigortası yaptırmayı unutmayın.

#%sskasko%#


Benzer İçerikler

Kış Lastiği Cezalarına Dikkat!

Kış lastiği 1 Aralık 2014'te başladı ve 1 Nisan 2015'te sona erecek. 1 Aralık-5 Ocak tarihleri arasında kış lastiği olmayan birçok araç için ceza kesildi.

Devamını Oku

Sigorta Karşılaştırma

Kasko sigortasında, diğer tüm sigorta türlerinde olduğu gibi, size en uygun kasko paketini ve teklifini bulmak önemlidir.

Devamını Oku

Başlıca Araç Asistans Hizmetleri

Kasko ürününü mevcut veya potansiyel müşterilere sunan sigorta şirketleri, asistans hizmetleri sayesinde de müşteri memnuniyetine katkı sağlıyor.

Devamını Oku