Otomobil Özelliklerinin Araç Sigortalarına Etkisi

Araç sigortası, trafiğe çıkan araç sahipleri için son derece gerekli sigortalardır.

Bunlar kasko ve trafik sigortasıdır. Farklı teminatlar içeren araç sigortaları maddi açıdan sürücünün korunmasını sağlar.

Kasko Sigortası

Kasko, isteğe bağlı yaptırılan ama son derece önemli teminatlar içeren bir sigortadır. Herhangi bir kaza durumunda araçta meydana gelen hasarları, satın alınan teminatlar ve limitler doğrultusunda güvence kapsamına alır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Trafik Sigortası

Trafik sigortası, ülkemizde trafiğe çıkan tüm motorlu araç sahiplerinin yaptırması zorunlu olan bir sigortadır. Bu sigortanın yaptırılmaması ya da geciktirilmesi durumunda ceza kesilir. Araç uzun bir süre trafikten men edilerek trafik şube otoparkına çekilir. Tekrar trafiğe dönme süreci ise uzun sürer ve maddi,  manevi sorunlar yaşatır.

Her iki sigortanın fiyatlarını etkileyen belli başlı kriterler ve otomobil özellikleri vardır. Bu kriterlere ve özelliklere bağlı olarak sigorta primleri daha fazla çıkabilir. Bu özelliklerin neler olduğunu öğrenerek daha uygun fiyatlarla aradığınız sigortaya ulaşmanız mümkün. 

Kasko Sigortası Fiyatlarını Etkileyen Kriterler

Bu kriterler her sigorta şirketinde farklı değerlendirilir ve kasko fiyatları hesaplanır. Ayrıca şirketler bu bilgileri göz önünde bulundurarak risk değerlendirmesi de yapar.

 • Hasar geçmişi ya da hasarsızlık indirimi,
   
 • İkametgah ili/ilçesi,
   
 • Plaka il kodu/Tescil il/ilçe kodu,
   
 • Araç sahibinin cinsiyeti,
   
 • Ruhsat sahibinin yaşı,
   
 • İstenen özel indirimler, ( TekSürücü/Çift Sürücü/Muafiyet/Meslek/Servis kısıtlaması) 
   
 • Aracın kullanım şekli.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Trafik Sigortası Fiyatlarını Etkileyen Kriterler

Şirketler aşağıdaki kriterlere göre zorunlu trafik sigortası fiyatlarını hesaplarlar.

 • Hasar geçmişi ya da hasarsızlık indirimi,
   
 • Plaka il kodu /Tescil il/ilçe kodu,
   
 • İkametgah ili/ilçesi,
   
 • Ruhsat sahibinin yaşı,
   
 • Aracın kullanım şekli.

Araç Sigortası Fiyatlarını Etkileyen Otomobil Özellikleri

Aracın Yaşı

Aracın üretim yılının üzerinden çok zaman geçmiş olması aracın eskidiğini gösterir. Eskiyen aracın arazılanması ve kaza yapma riski ise yeni bir araca göre daha fazla olduğundan primler bu bilgiler göz önünde bulundurularak hesaplanır, fiyatlar da bu durumdan etkilenir. 

Aracın Markası ve Modeli

Aracın pahalı bir model olması hasar durumunda ödenecek tazminat bedelini yükselteceğinden sigorta primleri de bu bilgilere bağlı olarak prim hesaplaması yapacaktır.

Araç Aksesuarları

Aracın üretiminde var olan aksesuarlar poliçeye dahildir. Araca sonradan ilave edilen tüm aksesuarların hasar alması durumunda sigorta güvencesinde olması için sigorta yaptırırken bu bilgilerin verilmesi gerekir.

LPG’li Araç Durumu

Aracın LPG’li olması sigorta fiyatını etkiler. Sigorta şirketinize LPG bilgisini vermeniz son derece önemlidir. Aksi durumda hasarınız karşılanmayabilir.

Aracınızın özelliklerine göre en uygun araç sigortası fiyatlarına Sigortam.net’tensigorta sorgulama yaparak ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 sigortanızı telefonda yaptırın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL