Otomobil Vergilerinde Yeni Dönem

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in verdiği talimat doğrultusunda MTV ve ÖTV üzerinde yeni bir düzenleme için çalışmalara başlandı. Yeni düzenleme yasalaşırsa araç vergi hesaplamasına araç emisyon oranı da dahil edilecek.

MTV Hesaplamasında AB Model Alınacak

Mevcut yasaya göre MTV hesaplaması otomobil yaşı ve silindir hacmine göre yapılıyor. Kamyon ve çekicilerde ise bu hesaplamaya ağırlık dahil ediliyor. AB ülkelerinde vergi hesaplaması için karbon emisyon oranını baz alan farklı vergi uygulamaları bulunuyor. İsveç 2006, İrlanda 2008, Almanya ise 2009 yılından beri araçları emisyon oranına göre vergilendiriyor. Aynı uygulama, İngiltere’de 2001 yılından beri yürürlükte. Fransa’da 2008’den beri mevcut olan uygulamaya göre düşük karbon emisyonuna sahip otomobil alımında indirim uygulanıyor. Hollanda ise çevreye daha az zarar veren, daha az karbon salınımı yapan araçlar için plaka vergisinde indirim yapıyor. Ayrıca 15 AB ülkesi, elektrikli araç alımı için vatandaşlarına vergi teşviki sunuyor.
Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)’nin AB’ye uygun hale getirileceği bu düzenleme ile Türkiye’de de çevre dostu araçları teşvik amaçlı vergi indirimine gidilebilecek veya emisyon salınımı yüksek olan araçları cezalandırma amacıyla vergileri yüksek tutulabilecek. Uygulama, mevcut stoklardaki araçları kapsamayacak. Düzenlemenin yasalaşmasından sonra üretilecek olan araçlar, bu yasaya tabi olacak.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL
Mevcut uygulamaya göre Motorlu Taşıtlar Vergisi için indirimli ödeme yapmak da mümkün. İndirimden, araç kasko değeri üzerinden yararlanılabiliyor.

 

Aracınızın güncel kasko değerini öğrenmek ve kasko sigortası yaptırmak için 444 24 00 Sigorta Danışma Hattı veya www.sigortam.net internet sitemiz üzerinden bize ulaşın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL