444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Otomobil Vergilerinde Yeni Dönem

13 Mart 2013
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in verdiği talimat doğrultusunda MTV ve ÖTV üzerinde yeni bir düzenleme için çalışmalara başlandı. Yeni düzenleme yasalaşırsa araç vergi hesaplamasına araç emisyon oranı da dahil edilecek.
 

MTV Hesaplamasında AB Model Alınacak

 
Mevcut yasaya göre MTV hesaplaması otomobil yaşı ve silindir hacmine göre yapılıyor. Kamyon ve çekicilerde ise bu hesaplamaya ağırlık dahil ediliyor. AB ülkelerinde vergi hesaplaması için karbon emisyon oranını baz alan farklı vergi uygulamaları bulunuyor. İsveç 2006, İrlanda 2008, Almanya ise 2009 yılından beri araçları emisyon oranına göre vergilendiriyor. Aynı uygulama, İngiltere’de 2001 yılından beri yürürlükte.  Fransa’da 2008’den beri mevcut olan uygulamaya göre düşük karbon emisyonuna sahip otomobil alımında indirim uygulanıyor. Hollanda ise çevreye daha az zarar veren, daha az karbon salınımı yapan araçlar için plaka vergisinde indirim yapıyor. Ayrıca 15 AB ülkesi, elektrikli araç  alımı için vatandaşlarına vergi teşviki sunuyor.
 
Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)’nin AB’ye uygun hale getirileceği bu düzenleme ile Türkiye’de de çevre dostu araçları teşvik amaçlı vergi indirimine gidilebilecek veya emisyon salınımı yüksek olan araçları cezalandırma amacıyla vergileri yüksek tutulabilecek. Uygulama, mevcut stoklardaki araçları kapsamayacak. Düzenlemenin yasalaşmasından sonra üretilecek olan araçlar, bu yasaya tabi olacak.


Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Mevcut uygulamaya göre Motorlu Taşıtlar Vergisi için indirimli ödeme yapmak da mümkün. İndirimden, araç kasko değeri üzerinden yararlanılabiliyor.

 

Aracınızın güncel kasko değerini öğrenmek ve kasko sigortası yaptırmak için 444 24 00 Sigorta Danışma Hattı veya www.sigortam.net internet sitemiz üzerinden bize ulaşın.
 

Online Kasko Sorgulama

En uygun kasko fiyatları için 3 dakikanızı ayırın, kasko hesaplama yaparak anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen online kasko tekliflerine ulaşın, fiyat ve teminat karşılaştırması yapın, kasko karşılaştırma ile %45'e varan fiyat avantajı yakalayın.

Daha Fazla Kasko Teklifi için 444 24 00

Online kasko teklifleri arasında ihtiyaçlarınıza uygun bir kasko yoksa  444 24 00’ı arayın veya biz sizi arayalım, online teklif vermeyen anlaşmalı sigorta şirketlerinden sizin adınıza teklif alalım. Daha fazla seçenek ve daha uygun fiyatlarla kasko sigortanızı kolayca yaptırın. Poliçenizi ücretsiz gönderelim.

Hasar İşlemleri Takibi Sigortam.net’ten!

Herhangi bir hasar durumunda 7/24 hasar ihbarı yapabileceğiniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’nı arayın veya hasar formunu doldurun, hasar işlemlerinizi sizin adınıza takip edelim.

Okumaya Devam Edin

Otomobil Yasası Yolda

25 Nisan 2013 Perşembe
Otomobilde ithalatın safdışı bırakılıp üretimin ön plana alınacağı yasa, vatandaşa yarayacak. Yasa ile hem yeni istihdam alanı hem de otomobil fiyatlarında düşüş sağlanacak.