Otomobilinizdeki Kötü Kokulardan Kurtulmanın Yolları

Araç temizliği denildiğinde ''Araba Nasıl Yıkanır?'' sorusu akla gelse de ''Arabadaki Kötü Kokulardan Kurtulma Yolları'' da araç temizliğinin bir parçası. 

İzmaritler, birkaç gündür arabada kalan yemekler, içecekler hepsi arabanızdan kötü kokular gelmesine sebep olabilir. Tabi ki bu kokulardan kurtulmak istiyorsunuz ancak nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz?

Arabanızdaki kokularla savaşmanıza yardımcı olacak birçok ürün var. Ancak herhangi birini almadan önce bu ürünlerin hepsinin aynı üretim olmadığını bilin. Ürünün etiketini okuyun ve araba, yolcular için güvenli olup olmadığından, işinizi göreceğinden emin olun.

Genellikle kimyasallar süpermarketlerde bulunabilir ama daha fazlası için nalbura gidebilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Kokudan Kurtulmak

 • Kokudan kurtulmak için ilk iş kokunun kaynağını bulmak. Kaynağı bulduğunuz zaman tamamen temizleyin, eldiven giymeyi unutmayın.

 • Lekeyi çıkarabilmek için kağıt havluya baskı yapın, kağıt havlunun lekeyi emmesini sağlayın.

 • Daha sonra talimatlar doğrultusunda kimyasal ürünü uygulayın ve bırakın havayla kurusun. Eğer koku devam ediyorsa profesyonellere danışın.

 • ​Tütün kokusu ise çıkarması daha zordur, çünkü arabanın ulaşamayacağınız yerlerine siner. Bu kokudan kurtulmak için zor yerlere ulaşabilen bir ürün kullanın. Örneğin; termal sis kullanabilirsiniz. Sis makinasından sıktığınız kimyasal maddeyi arabaya sıkmanız halinde istenilen yere ulaştırmış olursunuz

İşte Size Arabanızdaki Kokularla Savaşmanız İçin Değişik Kimyasallar

Koku Maskeleri

Bu ütünler hoş bir koku yayarak istenmeyen kokuları kamufle eder.

Encapsulant

Bu kimyasallar kokunun geldiği kaynağı çevreleyerek kokunun yayılmasına engel olur.

Oksidan

Bu bileşim kaynağı okside ederek kokunun yayılmasına önler.

Nötrleştirici

Bu ürün kimyasal reaksiyonları engellerken kokuları da önler.

Emiciler

Bu tür ürünler kötü kokuları kendi içine çektikten sonra kokuları içinde kapana kıstırır.

Bio Enzimler

Organik tortuyu ve koku kaynağını yok eder. Fiziksel ve yemek atıkları kokuları için idealdir.

Dezenfektanlar

Küf kaynaklı kokular için idealdir. Organizmaları öldürerek koku yaymalarını engeller.

Kokulardan Kurtulmak İçin İpuçları
 

 • Sizi rahatsız eden kokulardan kurtuldunuz ancak bir daha kokuların oluşmaması için de yapmanız gereken şeyler var. 
   
 • Leke önleyici sprey sıkarak işe başlayabilirsinz, böylece herhangi bir döküntüyü temizlemek daha kolay olacaktır.
   
 • Arabanızın içinde bir çöp torbası bulundurun ve çöplerin buna atılıp atılmadığını kontrol edin. 
   
 • Sürekli olarak kül tablanızı temizleyin ve koltuk altlarına yemek dökülüp dökülmediğini kontol edin.
   
 • Arabanızın içinde mümkün olduğunca az yemek tüketin, az sigara için. Sigara, tütün kokusu arabanıza ve döşemelere siner.
   
 • Arabada yemek yerken döküntülere engel olmak çok zor, bu yüzden eve gidene kadar sabredin. Uzun bir yolculukta iseniz arabanın dışında yemek araları verin.
   
 • Oda spreyi ya da araba kokularını daima bulundurabilirsiniz yanınızda. Ancak bu ürünler; sigara, küf gibi keskin kokuları yok etmekte yetersiz kalacaktır.
   
 • Koku farkettiğiniz an harekete geçin, bekledikçe kokuyu yok etmek daha zor olabilir. 

En iyi kasko fiyatları ve seçenekleri için www.sigortam.net’ten sigorta sorgulama yaparak sigorta fiyat tekliflerine ulaşın, kasko sigortası ya da zorunlu trafik sigortası seçeneklerine %45 fiyat avantajı ile 3 dakikada ulaşın veya bizi 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’ndan arayarak sigorta uzmanı danışmanlarımızdan yardım alın.

Benzer İçerikler

Zurich Sigorta Kasko – Benim Arabam
Zurich Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
 
1 Nisan 2013...itibarıyle Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için...aşağıdakileri mutlaka okuyun.
 

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda...Bulunmayan Teminat ve Uygulamalar

 

A)Araç Bedeli

 
Rayiç değer belirleme...yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl...belirleneceği yazılacak.
 

B) Eksik/Aşkın Sigorta

 
Araç bedeli artık...poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için...devam edecek.
 

C) Enflasyondan Korunma Klozu

 
Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı...oluşmayacak.
 

2-Yeni Genel Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan...Teminatlar

 
Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup, bu...üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir...kaybı 
-Hasarsızlık indirimi koruma
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile...değiştirme (Şartlı)
 

3-Ek Teminatlar

 
Yeni Kasko Sistemi’nde Ek...Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek...teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan hareketler,
-Yasal olarak...taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli)
-Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu...çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
*Kemirgen ve diğer hayvanlar tarafından verilecek...zararlar teminat kapsamındadır.
 

4-Ürüne Özel Uygulamalar

 

A) Yedek...Parça Uygulaması 

 
Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından...orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile...değiştirilme yoluna gidilir. 
 

B) Cam Hasar...Uygulaması 

 
Anlaşmalı olmayan cam servislerine gidilmesi durumunda hasar bedelinin % 20...lik kısmı ( 150 TL den az olmamak kaydı ile) sigortalı tarafından...karşılanacaktır. 
 

C) Servis Uygulaması 

 
Onarım...sigortacının anlaşmalı olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız...servislerde Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.... 
 

D) Rayiç Değer Belirleme Uygulaması 

 
Sigorta konusu marka...model aracın satıldığı 3 yetkili satıcıdan fiyat alınır .Aynı zamanda araç satış ilanlarının yer aldığı...en popüler ve en çok giriş yapılan 3 internet sitesinde yer alan ortalama fiyatlar tespit edilerek hepsinin...ortalaması alınır.  Bu tutar hiçbir halde TSB listesinde belirlenen tutarın üzerinde...olamaz.
 
 
 
 
Bu sayfada paylaşılan...detaylar tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler....Bu nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.