Kasko Poliçesi Otomobil Arızasını Karşılar mı?

Zamana ve kullanıma bağlı olarak otomobilinizin mekanik veya elektronik aksamlarında çeşitli yıpranmalar, aşınmalar oluşabilir. Otomobilinizi bu haliyle kullanmanız durumunda hiç de istemediğiniz arızalar ve hatta kazalar meydana gelebilir. Yeni Kasko Sistemi öncesi bu tür arızalar nedeniyle ortaya çıkan zararların da kasko poliçesi kapsamında ödenmesi mümkün değildi.
 
Eski Kasko Sigortası Genel Şartları'na göre 'yağsızlık, susuzluk, donma, bozukluk, eskime, çürüme, paslanma veya bakımsızlık nedenleri ile meydana gelen zararlar' kasko poliçesi kapsamı dışındadır. Ayrıca, sigorta kapsamına giren bir olaydan doğmadıkça ve böyle bir olayla sonuçlanmadıkça otomobilin mekanik, elektrik ve elektronik donanımında meydana gelen her türlü arıza ve kırılmalar da kasko poliçesi kapsamı dışında kalmaktadır. Çünkü, kasko sigortası gerçekleşmesi kesin olmayan, ani ve beklenmedik risklerin meydana gelme olasılığına karşı yapılır. Ama, normal koşullar altında belirli bir süre sonra otomobilinizin mekanik aksamında ya da elektrik ve elektronik donanımında bazı arızaların meydana gelmesi kaçınılmaz bir durumdur. Bu nedenle, bu tür arızaların kasko poliçesinden karşılanması mümkün değildir. Azalan motor yağının değiştirilmemesi ve motorun yanması, suyu bitmiş bir radyatörün hararet yaparak araca zarar vermesi, zaman içerisinde aracın kaportasında meydana gelmiş çürüme veya paslanmalar, normal yol şartlarında zaman içinde patlayan bir amortisör yukarıda belirttiğimiz gibi kasko sigortası teminatına girmeyen hasarlardır. Bu nedenle, kasko poliçenizden en iyi şekilde yararlanmak, gerçekleşen zararlar nedeniyle mağdur olmamak ve oluşabilecek herhangi bir arıza nedeniyle yolda kalmamak için otomobilinizin bakımlarını düzenli olarak yaptırmaya özen göstermelisiniz.
 
Yeni Kasko Sistemi Kasko Genel Şartları'na göre ise yağsızlık, susuzluk, bakımsızlık, kemirgen haycanların vereceği zararlar gibi çeşitli riskler kasko sigortası kapsamında teminat altına alınabilmektedir. 
 
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL
 

Arıza ve kazalardan uzak iyi sürüşler dileğiyle…

Benzer İçerikler