Otomobil Sahiplerine ÖTV 'de İndirim Müjdesi mi Geliyor?

08 Aralık 2014

Belirli mal ürünleri üzerinden oransal olarak alınan ve harcama vergisi olarak değerlendirilen ÖTV, her araç sahibinin ödemekle yükümlü olduğu araç vergisidir. Ülkemizde bu verginin hangi araçlar için ne kadar olacağı belirlenmektedir ve tüm sürücüler belirlenen rakama uymakla yükümlüdür. 2015 yılına az bir zaman kalmasıyla birlikte bu vergiye dair de haberler artmaya başladı.

10. Kalkınma planı için bir araya gelen akademisyenler ve sivil toplum örgütlerinden katılımcıların yer aldığı Özel İhtisas Komisyonu’nun vergi raporu yayımlandı ve özel tüketim vergisini etkileyecek değerlendirmeler yapıldı.

Habertürk’ün haberine göre; komisyon Türkiye’de üretilen araçların çoğunluğunun 1600 cc altındaki motorlu araçlar olduğuna dikkat çekti ve tek bir vergi yerine her 100 cc için ayrı bir ÖTV oranının uygulanarak farklılaşmaya gidilmesi gerektiğini belirtti.

  

Raporda, ÖTV tarifesinde motor silindir hacimlerini 0-1600 cc arası gibi geniş tutmak yerine, ilave her 100 cc için ÖTV oranının kademeli olarak artırılması ve böylece 1300 cc araçla 1600 cc araç arasındaki vergi yükünün farklılaştırılması önerildi.

Bir diğer öneri de Çin ve Hindistan’dan gelen fiyatı düşük otomobillere yönelik oldu. Buna göre; bu tür araçlarda düşük ÖTV oranına geçilerek düşük fiyat ve kalitedeki ürün ithalatının önüne geçilmesi gerektiği belirtildi. 

Ayrıca Türkiye’deki vergi oranları diğer ülkelerle karşılaştırılarak OECD ülkelerinde en yüksek gelir vergisinin ortalama yüzde 41.5, kurumlar vergisinin de yüzde 25.4 olduğu, Türkiye’de ise bu oranların %20-%35 olduğu vurgulandı.

Türkiye’de gelir vergisinin dar bir tabana oturduğu, verginin tabana iyice yayılmadığı ifade edilerek 2012 yılında belirtilen gelir vergisinin %8 iken kurumlar vergisinin %39, KDV’nin % 33’ünün ilk 100 yükümlü üzerinde olduğu kaydedildi.

Raporda, kanuni düzenlemeleri yeterince anlayamama veya bilgisizlik gibi nedenlerden kaynaklı olarak vergi ve cezalara konu olan yükümlülere yönelik tasarlandığı vurgulandı. Uzlaşmanın affa dönüştüğü belirtilen raporda, 1 milyar 28 milyon liralık vergi aslının 83 milyon liraya, 1 milyar 428 milyon lira tutarındaki cezanın da 1 milyon liraya düşürüldüğü belirtildi.

ÖTV oranları Şu anda Nasıl Uygulanıyor?

1600 cc ve altı: Yüzde 45
1601-2000 cc arası: Yüzde 90
2000 cc üzeri araçlar: Yüzde 145

Otomobil giderleri içerisinde sadece vergiler yer almaz, hem bütçenizi hem de trafik güvenliğini koruyacak trafik sigortası da otomobilin olmazsa olmaz giderleri arasında yer alır.

Otomobil vergi oranlarının ne kadar olacağını tahmit etmek her zaman mümkün değil ama en uygun 2015 trafik sigortası fiyatlarına dair bilgileri Sigortam.net'ten öğrenebilirsiniz. Telefon desteğine ihtiyaç duyarsanız, 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!


Okumaya Devam Edin

Motorlu Taşıtlarda ÖTV Oranları

Elektrikli binek otomobillerde motor gücü 85 kilovatı geçmeyenler için yüzde 3, 85-120 kilovat arasındakilere yüzde 7, motor gücü 120 kilovatı aşanlara da yüzde 15 ÖTV uygulanacak.

ÖTV Zammı Kasko Sigortası Fiyatlarına Etki Eder mi?

13 Ekim 2011 tarih ve 28083 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 2011/2304 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile motorlu araçların ÖTV oranlarında artış yapılmıştır.

MTV Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Motorlu kara taşıtları ve motorlu deniz taşıtlarının her yıl 2 kere ödediği motorlu taşıtlar vergisini, MTV hesaplaması yaparak indirimli ödemek mümkün ama nasıl?