62.708 müşterimiz
son 24 saatte
bizi ziyaret etti!
X

ÖTV Zammı Aracınızın Değerini Etkiledi mi?

08 Aralık 2011
13 Ekim 2011 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile 1.6 litre ve üstü motor hacmi olan araçlara ÖTV zammı  geldi. %50’ye varan ÖTV zammından sonra, bazı araçların sigorta değerleri de değişti. Sigorta değerleri, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) tarafından hazırlanan ve her ay güncellenen “araç değer listesi” ile belirlenir. Yani sigorta şirketleri kasko poliçesi düzenlerken kendilerine bu değerleri baz alırlar.
 
ÖTV’deki artış özellikle 0 (sıfır) araçlar kasko poliçelerini etkileyecektir. 13 Ekim öncesi kasko poliçesi düzenlenmiş 0 (sıfır) araçlar için, araç değerinin yeniden hesaplanması ve kasko poliçesine yansıtılması için “Bedel Artış Zeyili” düzenlenmesi gerekir. Aksi halde, pert ile sonuçlanacak hasar durumunda araç sahipleri ”eksik sigorta” ile karşılaşabilirler.
 
ÖTV artışı öncesi sigorta yaptırmış ve bu artışlardan etkilenen sıfır araçların kasko poliçelerine söz konusu bedel artışları yansıtılmaz ise, pert ile sonuçlanacak hasar durumunda araç sahipleri ”eksik sigorta” sorunu ile karşı karşıya kalabilirler.
 

Zeyilname Nedir? Faydaları Nelerdir?

 
Zeyilname kasko poliçesine eklenen ek bir sözleşmedir ve kasko poliçesiyle aynı süre boyunca geçerlidir. Bir çok kasko poliçesinde, sıfır aracın pert olması durumunda belirli süreler için (6 ay, 9 ay gibi) “Yeni Değer Klozu” yani pert hasarda aynı model sıfır araç bedelinin ödenmesi teminat olarak bulunsada bu sürenin aşıldığı durumlar için yukarıda bahsedilen ek zeyilin yapılmış olması sigortalının lehine olacaktır.
Aracınızı kasko değerini öğrenmek için “Kasko Araç Değer Listesi” kullanabilir, her türlü sorunuz ve zeyil işlemleriniz için görüşme talebinde bulunabilir  veya 444 24 00’dan sigorta uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Edin

ÖTV Zammı Kasko Sigortası Fiyatlarına Etki Eder mi?

13 Ekim 2011 tarih ve 28083 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 2011/2304 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile motorlu araçların ÖTV oranlarında artış yapılmıştır.