Park Halindeki Arabaya Çarpılırsa, Neler Yapılabilir?

Bir araba sahibi olan pek çok sürücünün en sık karşılaştığı ve kaygı duyduğu risklerden biri da araçlarının park edildiği yerde zarar görme ihtimalidir. Öyle ki araç park etme inceliklerine ne kadar dikkat ederseniz edin, akşam sapasağlam bıraktığınız aracınızı sabah çizilmiş, camı veya aynaları kırılmış bulabilirsiniz.

Arabanızdaki hasarın nedeni mahallenizin haylaz çocukları, yan komşunuz veya yoldan geçerken çarpan bir sürücü olabilir. Böyle bir durumla karşılaşan birçok sürücü olayın şaşkınlığı ile ne yapacağını bilemeyebilir.

Park halinde zarar gören arabanın zararını tazmin edebilmek için çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemlerin bilinmesi, hasarın daha kolay atlatılmasını sağlar.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Araba Hasarının Nedeni Belliyse, Neler Yapılabilir?

Park halindeki arabanıza çarpan veya birşekilde hasara neden olan kişi olay yerindeyse, şanslı sayılırsınız. Bu durumda; karşı araç sürücüsü ile anlaştıktan sonra kaza tespit tutanağı düzenlemeniz gerekir.

Kaza tespit tutanağının doldurulurken bazı detayları gözden kaçırmamak gerekiyor. Bu detaylardan en önemlisi aracınızda hasara neden olan kişinin trafik poliçesinin doğru yazılıp yazılmadığını kontrol etmek ve araç sürücüsünün ehliyet fotokopisini almak. Eğer sürücünün ehliyeti yoksa veya alkol gibi bir madde kullandığından şüphe duyuyorsanız, trafik polisi çağırarak zabıt tutulmasını sağlamalısınız.

Ayrıca kazanın oluş şeklini ve boyutunu göstermek adına da kazanın fotoğraflarını çekmeniz, hasar değerlendirmesinin doğru bir şekilde yapılmasını kolaylaştırır. Hasarınızı kaskonuzdan değil de trafik sigortasından karşılamak istiyorsanız, karşı tarafın sigorta şirketiyle en geç 5 iş günü içerisinde iletişime geçmelisiniz ve durumdan haberdar etmelisiniz.

Araba Hasarının Nedeni Belli Değilse, Neler Yapılabilir?

Bütün bu adımlar, aracınıza zarar veren kişi belli ise yapılacak işlemlerdir. Aracınızdaki hasarın nedeni olan sürücüyü bulamadığınızda, kasko sigortanız kurtarıcınız olacaktır.

Ancak bu aşamada da yapılacak bir takım işlemler bulunur; öncelikle en yakın karakola giderek zabıt tutturmalısınız. Sonrasında kaza hakkında bilgi verebilecek görgü tanıkları varsa, bu kişilerden beyan talebinde bulunmalısınız. Bütün bu işlemlerin zamanında gerçekleşmesi için hasar ihbar süresi olan 5 günün geçilmemesi gerekir. Aksi halde geç hasar ihbarından dolayı tazminat ödemenız yapılmayabilir.

Siz de sorumsuz sürücülere karşı kendinizi ve aracınızı korumak için kasko sigortanızı yaptırmayı unutmayın. Kasko alma aşamasına dair soru işaretleri yaşıyorsanız, Sigortam.net’e gelin, kasko hesaplaması yaparak dakikalar içinde en uygun kasko fiyatlarına ulaşın.

Telefon desteğine ihtiyaç duyarsanız 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek hattımızı arayın.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL