Park Sensörü Kullanımı | Kasko Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Park Sensörü Kullanımı Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı!

İlk defa araç kullanacakların da, uzun yıllardır direksiyon başında olanların da ortak stresidir; park sorunu. Özellikle geri geri gidip aracınızı park etmeniz gerekiyorsa, bu stres artar. Bu stresi büyük oranda azaltırken güvenli sürüşü destekleyecek teknolojilere ’'Güvenli Sürüşü Arttırıcı Otomobil Teknolojileri’’ yazımızda değinmiştik. Teknolojinin araç sürücülerine en büyük armağanları arasında park sensörü de yer alıyor.

Yeni model araçlarda bulunan park sensörü sayesinde artık çarpma korkusu olmadan rahatlıkla araç parkını gerçekleştirmek mümkün. Peki park sensörü tam olarak nedir, işlevi nedir ve nasıl çalışır? Tüm bu soru işaretlerinizi gidererek siz de park sensörünün avantajlarını değerlendirebilirsiniz.

Park sensörü, otomobillerin arka tamponlarına yerleştirilen ultrasonik dedektörler yardımıyla aracın arkasındaki engel arasındaki mesafi ölçmeyi sağlar. Bu ölçüm ile araç engele yaklaştıkça frekansı yükselen bip sesleri ile sürücü tarafından algılanır. Araç ile engel arasındaki mesafe düştükçe bip sesleri başlar ve mesafenin azalmasına bağlı olarak bip sesleri yoğunlaşır.

  

Park sensörleri her hava koşuluna uygun oluşturulmuş araçlardır. Fakat bazı istisnai durumlar da sensör çalışmayabilir. Örneğin; sensörün üzerinde çamur kalması gibi nedenler yanıltıcı olabilir veya eğimli yollarda sensörün gösterdiği reaksiyonlar yanlış olabilir.

Geri Vites Kameralı Sensörler

Park sönserleri aracın geri vitesi ile uyumlu çalışırlar. Sensörlerin yeterli olmayacağını düşünen sürücüler, geri dönüş kamerası taktırabilir. Bunun için navigasyon sisteminin kamere girişi kullanılabilir. Bu yüzden navigasyon almadan önce geri vites kamera takma özelliğinin olup olmadığı hakkında bilgi alınması faydalı olacaktır.

Park sensörü elbette park sorununu çözümünde etkili bir faktör olacaktır ama sadece sensöre güvenerek dikkatsiz hareket etmek doğru olmaz. Sürücüler her ihtimale karşı etrafını gözlemleyerek hareket etmelidir.

Gelişen teknolojiler ve sürücünün tüm dikkatine rağmen kazanın kaçınılmaz olduğu durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle bir duruma karşı alınabilecek en doğru önlem araç kaskosunu yaptırmaktır. Siz de kaskonuzu yaptırmadan önce Sigortam.net'e geleren en iyi fiyat garantisi hakkında bilgi edinin, araç sigortanızı şansa bırakmayın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!


Benzer İçerikler

Yeni Başlayanlar İçin En İyi Araba Kullanma Önerileri

Araç kullanmaya yeni başlayan sürücüler için en iyi sürüş önerilerini biraraya getirdik. İşte deneyimsiz sürücüler için en iyi sürüş taktikleri ve öneriler. 

Devamını Oku

Kasko ve Trafik Sigortalarının Arasındaki Fark Nedir?

Araç kasko sigortası ile trafik sigortası arasında önemli farklar vardır. Zorunlu trafik sigortası poliçesi aracın ruhsatı ve ehliyeti kadar önemlidir.

Devamını Oku

En Tuhaf Park Edilmiş 6 Araba!

Araç park etmenin zor olduğunu herkes söyler ama yazımızdaki araç park etme şekillerini gördüğünüzde siz de hayretlere düşeceksiniz. Bu kadar da olmaz diyeceğiniz bu park etmelerin nasıl yapılabildiği ise merak konusu.

Devamını Oku