444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Park Sensörü Kullanımı Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı!

08 Aralık 2014

İlk defa araç kullanacakların da, uzun yıllardır direksiyon başında olanların da ortak stresidir; park sorunu. Özellikle geri geri gidip aracınızı park etmeniz gerekiyorsa, bu stres artar. Bu stresi büyük oranda azaltırken güvenli sürüşü destekleyecek teknolojilere ’'Güvenli Sürüşü Arttırıcı Otomobil Teknolojileri’’ yazımızda değinmiştik. Teknolojinin araç sürücülerine en büyük armağanları arasında park sensörü de yer alıyor.

Yeni model araçlarda bulunan park sensörü sayesinde artık çarpma korkusu olmadan rahatlıkla araç parkını gerçekleştirmek mümkün. Peki park sensörü tam olarak nedir, işlevi nedir ve nasıl çalışır? Tüm bu soru işaretlerinizi gidererek siz de park sensörünün avantajlarını değerlendirebilirsiniz.

Park sensörü, otomobillerin arka tamponlarına yerleştirilen ultrasonik dedektörler yardımıyla aracın arkasındaki engel arasındaki mesafi ölçmeyi sağlar. Bu ölçüm ile araç engele yaklaştıkça frekansı yükselen bip sesleri ile sürücü tarafından algılanır. Araç ile engel arasındaki mesafe düştükçe bip sesleri başlar ve mesafenin azalmasına bağlı olarak bip sesleri yoğunlaşır.

  

Park sensörleri her hava koşuluna uygun oluşturulmuş araçlardır. Fakat bazı istisnai durumlar da sensör çalışmayabilir. Örneğin; sensörün üzerinde çamur kalması gibi nedenler yanıltıcı olabilir veya eğimli yollarda sensörün gösterdiği reaksiyonlar yanlış olabilir.

Geri Vites Kameralı Sensörler

Park sönserleri aracın geri vitesi ile uyumlu çalışırlar. Sensörlerin yeterli olmayacağını düşünen sürücüler, geri dönüş kamerası taktırabilir. Bunun için navigasyon sisteminin kamere girişi kullanılabilir. Bu yüzden navigasyon almadan önce geri vites kamera takma özelliğinin olup olmadığı hakkında bilgi alınması faydalı olacaktır.

Park sensörü elbette park sorununu çözümünde etkili bir faktör olacaktır ama sadece sensöre güvenerek dikkatsiz hareket etmek doğru olmaz. Sürücüler her ihtimale karşı etrafını gözlemleyerek hareket etmelidir.

Gelişen teknolojiler ve sürücünün tüm dikkatine rağmen kazanın kaçınılmaz olduğu durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle bir duruma karşı alınabilecek en doğru önlem araç kaskosunu yaptırmaktır. Siz de kaskonuzu yaptırmadan önce Sigortam.net'e geleren en iyi fiyat garantisi hakkında bilgi edinin, araç sigortanızı şansa bırakmayın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!


Okumaya Devam Edin

Araç Park Etmenin İncelikleri

08 Ağustos 2014 Cuma

Siz de aracınızın başına park halinde ya da trafikte gelebilecek riskleri en iyi şekilde kontrol etmek için kasko sigortası yaptırın.

Araba Alırken Otopark Borcuna Dikkat Edin!

05 Kasım 2014 Çarşamba

Yeni bir araç alırken aracın otopark borcunun sorgulanması gerekir. Böylece aracınızı satın aldıktan sonra otopark parası ödemek durumunda kalmazsınız.

Sollama Yaparken Bunlara Dikkat!

06 Kasım 2014 Perşembe

Sollama kurallarına dikkat etmek son derece önemlidir. Yanlış şekilde yapılan sollamalar hem sizin hem de trafikteki diğer sürücüler için risk oluşturur.