Aracınız için Doğru Park Yeri Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Araba park etme işlemi hiç kuşkusuz araç sahipleri için oldukça can sıkıcı bir durumdur. Parktan çıkış da bir o kadar rahatsız edici ve uğraştırıcıdır. Park esnasında çok dikkatli olunması acele edilmemesi gerekir. Aksi durumunda kendi aracınıza ve park etmeye çalıştığınız yerdeki araçlara zarar vermeniz mümkündür. Ayrıca doğru park yöntemi ile yakıt tasarrufu da sağlamanız mümkündür. Konuyla ilgili detaylı bilgiye "Bilinçli Park ile Yakıt Tasarrufu" yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ülkemizde özellikle metropol şehirlerde araç sayısının oldukça fazla olması, otopark sayısının da bir o kadar yetersiz olması park sıkıntısını yaşatmaktadır. Yol kenarlarında boş yer aramak sürücüler için kabus haline gelmiştir. Boş park yeri bulunduğunda park etme işlemi de sıkıcı olmaktadır. Araç park etme başlı başına deneyimlenerek en doğru şekilde yapılabilir. Bunun dışında tabii ki park edilecek yerin seçimi ve park esnasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalara da dikkat ederek sıkıcı olan bu süreci daha kolay hale getirmeniz mümkündür.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Park Yeri Seçimi ve Park Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
 

 • Öncelikle aracınızın büyüklüğüne göre bir park yeri seçmelisiniz. Yavaş hareketlerle park yerine girerek ölçüm yapmalısınız.
   
 • Önünüzdeki ve arkanızdaki araçlarla aranızda 1 metre mesafe olması gerekir. Bu sayede sizin ve diğer araçların park etme ve çıkma esnasında olası çarpmaların önüne geçilir.
   
 • Özellikle yokuşlarda park edilen araçların mutlaka el freninin çekilmei gerekir. Bu sayede araçların kayma tehlikesi ortadan kalkar.
   
 • Özellikle otoparklarda aracı dik şekilde park ederken geri geri giderek boşluğa girmek gerekir. Ayrıca aracın iki yanında araç olacağı için yine boş alanı tespit etmek ve arabanın kapılarının rahat açılabilir olduğuna bakmak gerekir.
   
 • Park yasağını dikkate almak trafikte akışı bozacak yerlere aracı park etmemek gerekir. Yine engelli araçlar için ayrılan park yerlerinin de kullanılmaması önemlidir.
   
 • Parktan çıkarken mutlaka aracınızı incelemeniz gerekir. Park esnasında olası çarpmaların olabileceğini düşünerek araçta hasar olup olmadığı kontrol edilmelidir. Park esnasında aracınıza çarpılması durumunda yapmanız gerekenleri “Aracınıza Park Halindeyken Çarpılırsa Ne Yaparsınız?” yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Küçük bir yanlış hareketle aracınıza zarar gelebileceğini unutmayın. Park esnasında olası riskleri sigorta güvencesine almak için kasko sigortası yaptırın. En uygun araba kasko fiyatları için araç kasko sorgulama sayfamızı ziyaret ederek kolayca araba sigortası hesaplaması yapın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 sigortanızı telefonda satın alın.

Benzer İçerikler

Axa Sigorta Lacivert Kasko

Axa...Sigorta Lacivert Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar

1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve...Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri mutlaka...okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve Uygulamalar

A)Araç...Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın...rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye...yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C)...Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek...amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile...belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan...Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup, bu üründe seçmeli veya şartlı...olarak bulunmaktadır. -Kişisel eşyalar, -Kullanım ve gelir kaybı, -Yurtdışı (Seçimli) -0 km araçlarda yenisi ile...değiştirme (Şartlı)

3- Ek Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko...ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve...muziplikle yapılan hareketler -Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli) -Araç anahtarının...ele geçirilmesi sonucu çalınma, -Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar* *Hayvanların vereceği zararlar teminat...kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım...imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı...özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir.  Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler...ödenmez.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı cam servislerinin haricinde gerçekleştirilen cam...değişimlerinde %25 muafiyet uygulanır.

C) Servis Uygulaması

Onarım...sigortacının anlaşmalı olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız...servislerde Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer...Belirleme Uygulaması

Emsal veya muadil araca sahip yetkili/yetkisiz satıcılar ve galeriler ile internet sitelerinden...en az 3 adet fiyatın ortalaması alınır.
Bu sayfada paylaşılan detaylar tamamen bilgi...amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber...gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta...Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime geçmelisiniz.