Araçlarda Periyodik Bakım Yaptırılmazsa | Oto Rehberi | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Araçlarda Periyodik Bakım Yaptırılmazsa Ne Olur?

Aracınızın markası ya da modeli ne olursa olsun mutlaka bakıma ihtiyacı vardır. Sağlığımıza nasıl dikkat ediyor rutin kontrollerimizi yaptırıyorsak aracımızın da periyodik bakım işlemlerini aksatmamamız gerekir.

Aracın ve araç parçalarının belli bir ömrü vardır. Bu süre dolduğunda yeni bir parça ile değişim yapılması gerekir. Bunu görebilmek için de aracın bakımdan geçirilmesi gerekir.

Kimi zaman aracın verdiği tepkilerden bir sorun olduğu anlaşılabilir. Fakat ani bir arızalanma ve bu arızalanmanın yol açacağı kazadan dolayı yaşanacak maddi ve manevi kayıplar çok fazla olabilir. Dolayısı ile genellikle 10 bin km’de bir aracın uzman bir araç servisine gösterilmesi gerekir. Konu ile ilgili "Araç Periyodik Bakımında 5 Önemli Nokta" yazımızı da incelemenizi öneririz.

 

Konunun öneminden dolayı araç muayene işlemi de ülkemizde zorunlu tutulmuştur. Belli zaman dilimlerinde araçlar muayeneden geçirilirler. Bu işlem sayesinde muayeneden geçen ve geçemeyen araçlar ortaya çıkar. Konu ile ilgili detaylı bilgiye “Araç Muayenesinin Trafik Kazalarına 3 Önemli Etkisi” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Periyodik Bakım Yaptırmamanın Olumsuz Etkileri
 

 • Arabalarda periyodik bakım yaptırılmazsa aracın ömrü kısalır. Daha kısa sürede bozulan araç görevini tam olarak yerine getirmemeye başlar. Büyük bütçelerle aldığınız aracınızı yeterli süre kullanamazsınız.
   
 • Görevini yapamayan araç ve araç parçaları trafikte hem sizin hem de diğer sürücüler için tehlike oluşturur.
   
 • Araba periyodik bakımı yapılmadığında aracın performansı düşer, ihtiyaçlarını tam anlamı ile yapamaz duruma gelir.
   
 • Periyodik bakımı olmayan aracın başka bir olumsuz özelliği ise yakıt tüketiminin fazla olmasıdır. Araç sahiplerinin en fazla dikkat ettiği nokta aracın ne kadar yakıt harcadığıdır. Yakıt tüketimi fazla olan bakımsız aracın bütçenize vereceği zararlar da oldukça fazla olacaktır.
   
 • Periyodik bakımı yaptırılmayan araçların durumu araç muayenesinde ortaya çıkar. Muayeneden geçemeyen araçlar ise trafiğe çıkamaz.
   
 • Araçtan kaynaklanan kazalar oldukça artmaya başlar. Büyük boyutlu hasarlara yol açabilen bu durum, can kayıplarına da neden olabilir.

Aracınızın bakımlarını ihmal etmeyin, maddi ve manevi kayıplar yaşamayın. Olası hasar durmunda çıkabilecek masrafları cebinizden ödememek için online kasko sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. En uygun kasko bedeli için Sigortam.net’ten hızlı bir şekilde kasko hesaplaması yapın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın.


Benzer İçerikler

Trafikte Hayat Kurtaran Teknikler

Trafik kazalarının önlenmesinde en büyük görev sürücülere düşüyor, trafikte hayat kurtarma tekniklerine uygun hareket eden sürücüler sorunsuz yolculuklar gerçekleştiriyor.

Devamını Oku

Cenevre Otomobil Fuarı 3 – 13 Mart 2016 Tarihleri Arasında Başlıyor

Bu yıl 86. yapılacak olan Cenevre Otomobil Fuarı 3 – 13 Mart 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İşte Cenevre Otomobil Fuarı'nın merakla beklenen modelleri.

Devamını Oku

2015 Araç Kasko Bedelini Sorgulamak için 4 Kolay Yol!

2015 araç kasko bedelini sorgulama işlemi Sigortam.net'te sadece 3 dakikanızı alır. Bu sayede aracınız için en uygun kasko fiyatlarına da ulaşırsınız.

Devamını Oku