444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Pert Araç Bildirimi İçin Hangi Belgeler Gerekli?

12 Mayıs 2014

Kasko sigortası olan bir aracın %70 ya da daha fazlasının hasara uğraması, başka bir ifadeyle aracın onarım masraflarının neredeyse sigorta değerine eşit olması “pert araç” olarak ifade edilir.

Hasar durumunda kasko sigortası sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan biri de ''Hasar Sonrası Pert Araç İşlemleri'' ile ilgili detaylardır. Pert araç hasarında; sigortalının 5 iş günü içinde sigorta şirketleri ile iletişime geçerek hasar bildirimi yapması, eksper talep etmesi ve gerekli evrakları hazırlaması gerekir.

Hasar tespiti yapması için görevlendirilen eksper, aracın parça ve masraflarının listesini rapor olarak, evraklarla birlikte sigorta şirketine iletir. Aracın parça ve onarım masraflarının toplamı aracın kaza tarihindeki sigorta rayiç değerine ulaşıyor ya da rayiç değeri oranını geçiyorsa araç tam hasarlı olarak kabul edilir. Exper araç incelemesinde çıkardığı raporu sigorta şirketine bildirir.

Anadolu sigorta pert sigortasıyla ilgili detaylı bilgiye "Anadolu Sigorta'dan Yeni Dar Kapsamlı Kasko: Pert Kasko Sigortası" yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Pert Araç Bildirimi İçin Gereken Belgeler
 

 • Sigorta poliçesi,
   
 • Trafik kaza raporu,
   
 • Sürücünün alkol raporu,
   
 • Aracın hasarlı fotoğrafları,
   
 • Sürücünün ehliyet fotokopisi,
   
 • Aracın ruhsat fotokopisi.


Aracın pert olması konusunda sigortalı ve sigortacı karşılıklı anlaşırsa sigorta şirketi sigorta poliçesinde belirtilen kasko bedelini geçmemek kaydıyla aracın o andaki piyasa değeri sigortalıya öder. Pert olan aracın satışı ve yasal devir işlemleri tamamen sigortalının sorumluluğundadır.

Sigortam.net ile sigorta sorgulama yaparak; 2014 araç kasko değerleri ve uygun kasko fiyatları ile ilgili bilgi alın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan sigorta uzmanlarımıza 7/24 ulaşın, kasko ile ilgili detaylı bilgi alın.


Okumaya Devam Edin

Aracımdaki Ek Aksesuarları Kasko Poliçeme Dahil Ettirebilir miyim?

16 Haziran 2010 Çarşamba

Araçtaki ek aksesuarlar kasko poliçesine dahil edilebilir mi öğrenerek olası avantajları kaçırmayın.

Niçin Kasko Sigortası Yaptırmalısınız?

17 Haziran 2010 Perşembe

Kasko sigortası, sigortalı aracın yanması, çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi veya kaza sonucu oluşabilecek zararlarını güvence altına alır.

Kasko Sigortası Neleri Kapsar?

17 Haziran 2010 Perşembe

Kasko sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ihtiyacınıza uygun doğru teminatların seçilmesidir.