Polen Filtresi Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Polen filtresi değişimi ne zaman yapılır? Polen filtresi değişimi için zamanın geldiğini nasıl anlarız? sorularını soran araç sahipleri, polen filtresi temizleme hakkında detayları yazımızda bulabilirler.

Polen Filtresinin İşlevi

Polen filtresi; araçlarımızda kullanılan klima sistemlerinin düzenleyicisi görevini gören bir çeşit filtredir. Polen filtresi neye yarar sorusuna karşılık verilebilecek en kısa cevap, araç içine girmeye çalışan tozları tutup, yolcuların alerjik hastalıklara yakalanmamasını sağlaması diyebiliriz.

polen filtresi değişimi

 

Polen filtreleri 2’ye ayrılır;

Düz polen filtreleri: Bu filtreler havada kabin içerisine girmek için süzülen bakteri, toz, polen ve benzeri kirletici maddeleri engeller.

Aktif karbonlu polen filtreleri: Bu filtreler düz polen filtrelerinin yaptığı her şeyi yapmasının yanı sıra; içerisindeki karbonlar sayesinde dışarıdaki pis koku ve zararlı gazların kabin içerisine girişini engeller.

Polen Filtresi Değişimi

Polen filtreleri, 12.000 ve 15.000 km arası veya minimum yılda iki kez değiştirilmelidir. Aksi takdirde; kabin içine giren temiz hava hissedilebilir derecede düşecektir. Bu da araç klima sisteminin düzgün çalışmamasından yakıt tüketimindeki artışa kadar değişik sorunlara yol açabilir. Bunu anlamanın başka bir kolay yolu ise hızlıca buğulanan camlardır.

Polen filtresini kendiniz de temizleyebilirsiniz. Temizleme işlemini düzgün bir şekilde yaptıktan sonra filtreyi kurumaya bırakmanız gerekir. Sıcak hava veren saç kurutma makinesi gibi bir cihazla kurutmak olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bu sebeple temizleme işleminden sonra normal şekilde kurumaya bırakın, ve temiz şekilde yeniden aracınıza yerleştirin. İşlevini yerine getiremeyecek kadar yıpranan bir polen filtresini ise temizlemek yerine yenisini almanız daha doğru olacaktır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Araç Sigortalarınızı Yaptırın, Aracınızı Rahat Kullanın!

Güvenli sürüş için doğru sürüş tekniklerine dikkat edin, kasko ve trafik sigortası yaptırmadan yola çıkmayın. Kasko sigortası teklifi ve trafik sigortası teklifi alarak, fiyat ve teminatların olduğu ekrana 2 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Dilerseniz Sigortam.net’in 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’ndan 7/24 bize ulaşın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL